statystyki

Baltic Pipe: Niezależność dla nas, a dla Danii dobry interes

autor: Justyna Piszczatowska11.09.2018, 08:04; Aktualizacja: 11.09.2018, 08:44
Z punktu widzenia naszego kraju Baltic Pipe widziany jest jako projekt strategiczny

Z punktu widzenia naszego kraju Baltic Pipe widziany jest jako projekt strategicznyźródło: ShutterStock

Nasz partner liczy na bliską współpracę przy realizacji przedsięwzięć związanych z OZE.

Planujemy dalszą redukcję udziału węgla w polskim miksie energetycznym i zwiększanie roli odnawialnych źródeł energii. Będzie to możliwe także dzięki współpracy z Danią – powiedział wczoraj w Kopenhadze minister energii Krzysztof Tchórzewski. – Duński wkład to współpraca przy projekcie gazociągu Baltic Pipe. Dostępność nowych źródeł gazu jako towaru, a nie narzędzia nacisku politycznego, jak w relacjach z Rosją, pozwoli używać go jako ważnego elementu naszej gospodarki – dodał.

Również pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podkreślił, że Polska jest otwarta na współpracę z Danią w zakresie energetyki wiatrowej na morzu. Przypomniał, że między farmami wiatrowymi a energią z gazu występują efekty synergii. Jakie? W okresach wietrznych można czerpać darmową energię z tego żywiołu. A kiedy farmy nie pracują, można uruchomić turbiny gazowe.

Pod auspicjami m.in. polskiej ambasady w Kopenhadze zorganizowana została konferencja w sprawie bezpieczeństwa dostaw gazu i transformacji energetyki w kierunku OZE. – Oddanie do użytkowania Baltic Pipe będzie oznaczać bezbolesne zakończenie kontraktu z Gazpromem. Skończy się niepewność co do ciągłości dostaw, era stałych cen, które są zabezpieczone klauzulą take or pay. W ten sposób zmienimy kształt rynku – mówił prezes PGNiG Piotr Woźniak.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie