statystyki

Baltic Pipe: Niezależność dla nas, a dla Danii dobry interes

autor: Justyna Piszczatowska11.09.2018, 08:04; Aktualizacja: 11.09.2018, 08:44
Z punktu widzenia naszego kraju Baltic Pipe widziany jest jako projekt strategiczny

Z punktu widzenia naszego kraju Baltic Pipe widziany jest jako projekt strategicznyźródło: ShutterStock

Nasz partner liczy na bliską współpracę przy realizacji przedsięwzięć związanych z OZE.

Planujemy dalszą redukcję udziału węgla w polskim miksie energetycznym i zwiększanie roli odnawialnych źródeł energii. Będzie to możliwe także dzięki współpracy z Danią – powiedział wczoraj w Kopenhadze minister energii Krzysztof Tchórzewski. – Duński wkład to współpraca przy projekcie gazociągu Baltic Pipe. Dostępność nowych źródeł gazu jako towaru, a nie narzędzia nacisku politycznego, jak w relacjach z Rosją, pozwoli używać go jako ważnego elementu naszej gospodarki – dodał.

Również pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podkreślił, że Polska jest otwarta na współpracę z Danią w zakresie energetyki wiatrowej na morzu. Przypomniał, że między farmami wiatrowymi a energią z gazu występują efekty synergii. Jakie? W okresach wietrznych można czerpać darmową energię z tego żywiołu. A kiedy farmy nie pracują, można uruchomić turbiny gazowe.

Pod auspicjami m.in. polskiej ambasady w Kopenhadze zorganizowana została konferencja w sprawie bezpieczeństwa dostaw gazu i transformacji energetyki w kierunku OZE. – Oddanie do użytkowania Baltic Pipe będzie oznaczać bezbolesne zakończenie kontraktu z Gazpromem. Skończy się niepewność co do ciągłości dostaw, era stałych cen, które są zabezpieczone klauzulą take or pay. W ten sposób zmienimy kształt rynku – mówił prezes PGNiG Piotr Woźniak.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie