statystyki

Na Donbasie kradną nie tylko antracyt

autor: Michał Potocki, Karolina Baca-Pogorzelska04.09.2018, 08:07; Aktualizacja: 04.09.2018, 08:13
Skład chemiczny każdej partii antracytu jest jak odcisk palca.

Skład chemiczny każdej partii antracytu jest jak odcisk palca.źródło: ShutterStock

Z okupowanych terytoriów Ukrainy do Unii Europejskiej oprócz węgla trafia również koks – ustalił DGP. Polskie firmy też robiły zakupy bezpośrednio u separatystów.

Co najmniej cztery polskie firmy kupowały antracyt bezpośrednio od przedsiębiorstwa utworzonego przez władze samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) – ustalił DGP. Sami zainteresowani zaprzeczają.

TD Ugol Donbassa – bo o to przedsiębiorstwo z Doniecka chodzi – zniknął z dokumentów przewozowych rosyjskiej kolei RŻD w październiku 2017 r. Termin ten zbiegł się z ujawnieniem przez DGP procederu handlu węglem z separatystami z Zagłębia Donieckiego. Pierwszy artykuł na ten temat opublikowaliśmy 4 października 2017 r. Od tej pory kraj pochodzenia węgla z terenów okupowanych przez Rosję jest określany w bazie danych RŻD jako „nieznany”, a w rubryce określającej firmę wysyłającą surowiec widnieje słowo „brak”.

Z dokumentów, którymi dysponujemy, wynika, że w październiku ubiegłego roku częstochowski Szar kupił od TD Ugol Donbassa 1039 ton antracytu, zielonogórski Carbo Holding – 2077 ton, K-Investments (też z Zielonej Góry) – 3071 ton, a TD Anthracite ze Sławkowa – spółka, w której udziały mieli bezpośrednio przedstawiciele donieckich separatystów – 989 ton. Jeśli wierzyć dokumentom, po październiku każda z wymienionych firm kupuje węgiel niewiadomego pochodzenia, a formalnym dostawcą jest… rosyjski przewoźnik kolejowy RŻD Łogistika.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie