statystyki

Węgiel z Donbasu w Polsce: Nowe tajemnice katowickiej spółki

autor: Michał Potocki, Karolina Baca-Pogorzelska16.10.2017, 07:25; Aktualizacja: 16.10.2017, 08:50
węgiel kamienny -surowce

Nie wiadomo, ile konkretnie antracytu sprowadził do Polski Doncoaltradeźródło: ShutterStock

Kierowany przez ługańskiego separatystę Doncoaltrade jeszcze w 2016 r. sprowadzał do Polski antracyt – wynika z dokumentacji firmy.

Roman Ziukow, syn byłego wiceministra energetyki Ukrainy, po naszych publikacjach zapowiada złożenie doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa do polskiej prokuratury w sprawie sfałszowania jego podpisów pod listami obecności na zgromadzeniach wspólników spółki Doncoaltrade – dowiedział się DGP.

Zarejestrowana w Katowicach firma sprowadzała do Polski antracyt z okupowanej przez Rosję części Zagłębia Donieckiego, a kontrolę nad jej działalnością sprawuje Ołeksandr Melnyczuk, były wiceminister energetyki samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL). Tę sprawę ujawniliśmy 4 października.

Ze sprawozdania z działalności spółki, które znaleźliśmy w katowickim Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), wynika, że Doncoaltrade jeszcze w 2016 r. handlował wysokoenergetycznym surowcem spod Ługańska. „W roku sprawozdawczym jednostka prowadziła sprzedaż węgla – antracytu sprowadzanego z Ukrainy” – czytamy. Antracyt w tym kraju jest wydobywany wyłącznie na terytoriach kontrolowanych przez samozwańcze Doniecką i Ługańską Republiki Ludowe.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie