statystyki

Know-how dla elektromobilności. Insero zainwestuje w ładowarki dla aut elektrycznych

autor: Karolina Baca-Pogorzelska20.12.2016, 07:57; Aktualizacja: 20.12.2016, 08:35
samochód elektryczny

Do założonego właśnie Polskiego Stowarzyszenia Elektromobilności przystąpił klaster energetyczny Insero.źródło: ShutterStock

Duński klaster Insero wspomoże polskich producentów zielonej energii w budowie 2000 ładowarek dla aut elektrycznych – dowiedział się DGP.

Do założonego właśnie Polskiego Stowarzyszenia Elektromobilności przystąpił klaster energetyczny Insero. To działająca od 2009 r. grupa wytwórców zielonej energii, współpracująca m.in. w dziedzinie dystrybucji i zrównoważenia produkcji. – Insero wspomagało rozwój elektromobilności nie tylko w Danii, ale i w Norwegii oraz Szwecji. Ich rozwiązania da się zastosować także w Polsce – twierdzi Sylwia Koch-Kopyszko, prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego i szefowa nowego stowarzyszenia.

W przyszłym roku Insero dostarczy do naszego kraju 500 swoich aut elektrycznych wraz z ładowarkami – ma to być promocja nowych rozwiązań. Samochody zostaną wypożyczone samorządom. W mniejszych gminach część pojazdów zastąpi gimbusy, będą też dostępne w miejskich wypożyczalniach na wzór dzisiejszych wypożyczalni rowerów. – Na razie Duńczycy proponują promocyjne stawki, ale wiadomo, że potem będą chcieli na tym zarobić. Opracowali technologię, prawa do produkcji sprzedali Chińczykom – mówi Koch-Kopyszko.

Stowarzyszeniu chodzi przede wszystkim o budowę infrastruktury do ładowania samochodów na prąd. Docelowo ładowarki mają być oddalone od siebie maksymalnie o 50 km (jak na razie większość ekoaut jest w stanie przejechać na jednym „baku” 150 -200 km). Stowarzyszenie chce pozyskać nie tylko duński know-how, ale i pieniądze z UE, by na bazie małych źródeł energii odnawialnej zbudować 2 tys. punktów ładowania samochodów elektrycznych. W każdym takim miejscu może być kilka stanowisk. Mają się one znaleźć przy ok. 1000 małych elektrowniach wiatrowych, ponad 700 małych elektrowniach wodnych i 100 biogazowniach.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie