statystyki

Premier Szydło: Wiek emerytalny obniżony od przyszłego roku

26.02.2016, 14:05; Aktualizacja: 26.02.2016, 14:28
Beata Szydło podczas konferencji z okazji 100 dni rządu

Beata Szydło podczas konferencji z okazji 100 dni rząduźródło: PAP

Ustawa obniżająca wiek emerytalny ma wejść w życie w przyszłym roku. Taką datę podała premier Beata Szydło.

Reklama


Reklama


Mówiła, że obecnie projekt ustawy jest po pierwszym czytaniu w sejmowej komisji. Szefowa rządu dodała, że chce, by prace postępowały w takim tempie, żeby nowe rozwiązania obowiązywały w przyszłym roku.

Wiek emerytalny podniósł w 2012 roku rząd Donalda Tuska. Kobiety i mężczyźni w myśl tych przepisów mają pracować nie do - odpowiednio 60 i 65 roku życia, a do 67 dla obu płci.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

  • pracujący od 15 roku życia(2016-02-27 18:10) Odpowiedz 811

    Jestem bardzo zawiedziony,bo liczyłem ,ze wreszcie dochodzą do władzy osoby,które chcą zmienić coą na lepsze. Przecież w kampanii wyborczej to Pani Premier wymachiwała projektami ustaw i obiecywała ,że obniżenie wieku emerytalnego to będzie jedna z pierwszych ustaw w 100 dniach ,które zostaną uchwalone. Wybrano populizm i ustawę 500 +, bo przecież starzy ludzie dla Was są tylko obciążeniem. Najlepiej jakby jak najszybciej umierali i po problemie. Ale to przecież MY pokolenia okresu po II wojnie światowej żyliśmy w najgorszym okresie. Dowodem jest mój przykład ,kiedy będąc najstarszy z pięciorga rodzeństwa w wieku 15 lat musiałem podjąć od razu pracę i naukę w szkole dla pracujących, by pomóc matce wdowie ze skromną rentą rodzinną (ojciec zginął w wieku 30 lat na kopalni). Pamiętam doskonale te początki , kiedy musiałem o 4.30 zrywać się na pociąg ,by zdążyc na 6.00 do pracy, pamiętam pracę zimą na dworze pod potężnymi samochodami ,kiedy metalowe klucze przymarzały mi do rąk , nie było wolnych sobót, a miałem dopiero 15 lat.Byłem bardzo ambitny i zdolny więc kształciłem się dalej i ukończyłem technikum wieczorowe oraz studia wieczorowe ( do 14 praca , a wykłady do 21-22 ). Gdzie moje młode lata, co ja mam wspominać ? Dzisiaj mam 65 lat i i blisko 50 lat pracy, jestem zmęczony, schorowany . Na utrzymaniu ciężko schorowana żona, bez jakiejkolwiek pomocy państwa. Bardzo liczyłem w tej sytuacji na szybsze przejście na emeryturę,bo poprzedni rząd jeszcze bardziej nam wydłużył pracę. Nikt nie zainteresował się takimi jak ja , a jest ich w Polsce wiele - pokolenie stracone,które nie miało młodości,a teraz nie ma godnej starości. Wyzyskuje się nas do końca, bo inaczej tego nie można nazwać.Gdzie tu jest sprawiedliwość społeczna ?

    Pokaż odpowiedzi (7)
  • młodzież(2016-02-26 22:31) Odpowiedz 640

    Zaprzestać finansowania KRUSU przez ZUS.Dla ludzi z 40 letnim stażem bezzwzględnie emerytury.A pasożytów do roboty ,a nie do MOPSU po zasiłki.

  • x(2016-02-26 17:46) Odpowiedz 542

    Premier mówi jedno, wicepremier drugie.

  • amen(2016-02-26 17:49) Odpowiedz 449

    a miało być tak pięknie, a przygłupy uwierzyli, że pisda wam wszystko od zaraz.

  • nie wierzę (2016-02-26 23:46) Odpowiedz 439

    Tak samo przywrócą poprzedni wiek emerytalny jak "dali" dla każdego dziecka po 500 zł. Jednak najbardziej krzywdzącym i niemoralnym jest podział na dzieci gorsze i lepsze, na te co dostaną i te którym się nie należy. Po takich aspołecznych rozwiązaniach na samym wstępie, co by już dalej nie zrobił ten rząd, nie spotka się to z aprobatą tej niesłusznie pominiętej części społeczeństwa z jednym dzieckiem. Powinni byli dać mniej ale dla KAŻDEGO DZIECKA.

  • PiSrealizm(2016-02-26 14:27) Odpowiedz 423

    Najlepiej już teraz zacznijcie oszczędzać, żeby ostatnie pięć lat życia nie musieć pracować bo roboty i tak nie znajdziecie w tym wieku... I najlepiej sprzedać wszystko, wyjechać i zza granicy się ubiegać o emeryturę.:) Polecam.

  • WERONIKA(2016-02-26 18:29) Odpowiedz 396

    Brak zdrowego rozsądku- dowodem wyznaczenie przez Panią Premier konferencji prasowej na 5.30 rano

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • Tola(2016-02-26 16:42) Odpowiedz 273

    Jak w projekcie są potraktowani "szczęśliwcy", którzy do czasu wprowadzenia ustawy załapią się na podwyższony wiek emerytalny? Czy znowu ten rocznik będzie miał pecha! Może jakieś wyrównanie!

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • diabeł(2016-02-28 10:08) Odpowiedz 273

    Szkoda,że w przyszłym roku nie będa wybory z takimi wiadomościami nikt by nie poszedł.Gdybyśmy wiedzieli,że nas oszukacie nie byłoby nas przy urnach,ale nigdy już do żadnych wyborów nie pójdziemy,niech sie wali.

  • opozycja dużo krzyczy---a dlaczego masowo nie (2016-02-27 11:50) Odpowiedz 248

    występuje z projektami ustaw,dotyczącymi obecne otrzymanie emerytury po 42 latach składkowych dla obojga płci i zażegnanie grzebania po śmietnikach ludzi z 45 letnim stażem składkowym.Tylko każda partia patrzy w swój interes tak jak PSL czy Komorowski.Dam albo nie dam oto jest pytanie....Wódz albo marionetka a POtem spadanie.Opozycja wypchnęła tych ludzi na śmietnik i teraz POwinna siłą naprawiać błędy swojego obłędu.Związki dużo krzyczały,podano projekt OPZZ do ustawy emerytalnej i ten projekt powinien być rozpatrzony teraz a obniżony wiek powinien być od 2017r.rozważający rocznik 1968---który jest poza starym systemem,podjął pracę po 1998r.,

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Inspektor Pracy(2016-02-26 23:16) Odpowiedz 238

    ......ZANIM OBNIŻĄ WIEK EMERYTALNY......... Ustalić max ilość składkowych lat pracy po których bez względu na wiek będzie przysługiwała emerytura ! Czy to będzie 50, 45 czy 40 lat zostawiam Ustawodawcy ale to jest sprawiedliwy priorytet. Tak wielu z nich pracowało dodatkowo w soboty i święta w nadgodzinach ,w byłych niebezpiecz i szkodliw warunkach pracy z których zostali okradzieni.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Dudy oszukały ludzi długopracujących,gdyż obietnic(2016-02-27 11:56) Odpowiedz 223

    nie dotrzymali,rzucają jak zwykle hasła i oszukali wyborców,zobaczymy czy KOD-y przejmą elektorat nie zadowolony i zawiedziony w tym roku czy w roku 2017,to już nieważne,ale będzie stanowczo niebezpieczne dla wszystkich.

  • x(2016-02-26 16:09) Odpowiedz 190

    1.stycznia,czy 31 grudnia.

  • i(2016-02-27 00:20) Odpowiedz 153

    A dziękujemy Pszydlo nic do tej pory czyzby? nie wszydlo ze prosimy o emerytury sprzed lat 2012 ,kiedy wszyscy mieli uprawnienia ze kladkami ZS tj;20 l przynamnej o 55-r zycia

  • 55+(2016-02-29 14:49) Odpowiedz 131

    TUSKOeBUZEK swoją pseudo reformą emerytalną , nie uderzył w górników , czy w mundurowych. Tylko uderzył w miliony Polaków , którzy przepracowali 35 lat i uzbierali sobie składki na swoje emerytury w ZUS. Dlatego należy powrócić do wszystkich przepisów starego systemu emerytalnego.

  • mleczy73(2016-02-27 12:57) Odpowiedz 921

    Nie ma takiego rzadu, ktory dalby wszystkim- wszystko czego zapragna. Dlaczego wszyscy narzekaja na program, ktory da niektorym dzieciom i ich rodzinom jakies dodatkowe zapotrzebowanie? Wiadomo, nie dostana wszyscy ale coz, takie zycie...od czegos trzeba zaczac...tak chetnie przytaczane Niemcy podobny program zaczynaly od kazdego trzeciego dziecka...Narzekajcie jesli Wam ulzy, taka podobno polska natura, ale ja ciesze sie ze niektorzy moi znajomi otrzymaja pomoc finansowa, chociaz, ja z moja rodzina 2+1 nie mieszcze sie sie zadnych kryteriach. W zyciu mialam roznie, najczesciej nielekko i nauczylam sie liczyc na siebie i nie wymagac od zycia zbyt duzo. W zyciu trzeba nieustannie dokonywac wyborow. Zycze wszystkim lzejszego zycia. Pozdrawiam

    Pokaż odpowiedzi (4)
  • patryjota(2016-02-28 16:29) Odpowiedz 81

    Szkola wielozawodowa 1968 obecnie mam 62l caly czas oplacane składki mam47l pracy kiedy w kancu wejdzie ustawa zapowiadana przez PIS ponoc Kaczynski się wybiera po polsce ?

  • Inspektor Pracy(2016-02-27 12:14) Odpowiedz 76

    Zanim dojdzie do obniżenia wieku emerytalnego jakże pożądane i sprawiedliwie społecznie było by ustalenie maksymalnego składkowego stażu pracy który uprawniał by pracownika do przejścia na emeryturę bez względu na wiek.! Czy to będzie 50 lat składkowych (tak, tak chociaż to nie wiarygodne i taki staż jest obecnie możliwy bez prawa do emerytury), czy to będzie 45 lat, czy 40 pozostawmy to mądrości Ustawodawcy ale granica tak przyjętego składkowego stażu pracy powinna być wyznaczona zanim dojdzie do ogólnego obniżenia wieku emerytalnego . Tylko wówczas zachowamy jako społeczeństwo właściwe proporcje poczucia sprawiedliwości społecznej i spełnimy sprawiedliwie oczekiwania tak wielu spracowanych już obywateli. Proszę tym samym Panią o podjęcie stosownych inicjatyw w tym zakresie.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • zmęczony i sprawowana 64 latek(2016-03-01 07:59) Odpowiedz 60

    w pełni popieram, czytając tekst widzę swoje odbicie jak w lustrze.

  • dorota(2016-02-29 01:29) Odpowiedz 52

    absolutne NIE do wydłużenia stażu pracy,miało byc przywrucone jak było wcześniej 20l kobieta,25l mężczyzna,co z tymi co będą mieli tyle a nie więcej;samobójstwa znów ztego powodu mogą być,lububustwo i patologia,,lud prosi o nie odbieranie ludzią godności,tacy ludzie też mająprawo żyć ,w spokoju ,anie mieć tragedi poprzez trałmatyczne przemiany ustroju,obniżenie wieku emerytalnego,oczywiście bez podwyższenia stażu pracy i dopłaty do niskich emerytur,tego oczekują Polacy ludzie,którzy wybrali nowy rząd i prezydenta