Ile może zająć komornik: Nowe limity dla emerytów w 2017 roku

autor: Bożena Wiktorowska24.10.2016, 07:37; Aktualizacja: 24.10.2016, 09:28
senior emeryt emerytura

149 tys. osób pobiera emeryturę minimalną z ZUSźródło: ShutterStock

Kwota wolna od potrąceń sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia będzie wynosiła 75 proc. najniższej emerytury. Zasada ta obowiązywać będzie także w przypadku zbiegu egzekucji komorniczych (z wyjątkiem roszczeń alimentacyjnych). Taką zmianę zakłada nowelizacja ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 887), którą Sejm jednogłośnie przyjął w piątek. Przy czym ustawa zakłada, że pozostawione zostaną obecnie obowiązujące progi dotyczące zróżnicowania wysokości potrąceń w zależności od rodzaju zaległości.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (51)

  • REX(2016-10-26 13:02) Zgłoś naruszenie 634

    Szanowni Państwo Szanowny Panie Prezesie, Pani Premier, Panie i Panowie Ministrowie 1. Prosze o wyjasnienie mi dlaczego skoro minimalna płaca wynosi 1860 zł brutto i w całosci jako minimalne wynagrodzenie NIE PODLEGA w 100% mocą ustawy egzekucji komorniczej - płacone do ręki ), - to minimalna emerytura - od 2017r, - 1000 zł brutto podlega zajęciu komorniczemu 250 zł - czyli wolne zostaje 75 % kwoty minimalnej emerytury !? ( notabene proszę o pouczenie jak przeżyć, wykonać opłaty ( czynsz, prąd, woda, gaz ) i kupić leki za 750 zł brutto - czyżby zakamufłowana eutanazja? Minimalne płaca czy minimalna emerytura ma charakter świadczenia socjalnego ustalanego przez Rząd i jest na poziomie minimum egzystencji. Jak można dopuścić aby były mozliwe zajęcia egzekucyjne z tych minimalnych świadczeń? - to będzie powolna eutanazja. Kto na tym zarobi poza firmami windykacyjnymi i komornikami - bo długów i tak spłacić się nie da w takich kwotach! Bardzo proszę o odpowiedź to z posłów PiS ( jestem zwolennikiem PiS ) - głosował i lobbował za przyjęciem Ustawy w takiej postaci korzystnej dla skupujących długi i handlujących długami, a przeciw najsłabszym . . Proszę o informacje w jaki sposób i w oparciu o jakie dane została wyliczona minimalna emerytura w kwocie 1 000zł brutto? - skąd taka kwota? Moim zdaniem nalezy policzyć metodą tworzenia koszyka socjalnego ( mamy w tym tradycje) i policzyć : - czynsz+ leki + żywność + prąd, + gaz + ? ( np. ubranie ) = kwota X , - i przeprowadzić rzetelne konsultacje społeczne, aby było to wiarygodne. Tak powinna moim zdaniem być liczone minimalna emerytura. ! - w przeciwnym wypadku " rzucanie" kwoty 1000zł brutto - jaby z nikąd - wygląda na czysty PR i raczej nie przekona emerytów do czystości zamiarów PiS. !!

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • ile z 1400(2016-10-24 12:18) Zgłoś naruszenie 578

    25 % zabiera komornik i po staremu i nowemu

    Odpowiedz
  • Bolek(2017-01-25 16:03) Zgłoś naruszenie 413

    Panie Prezesie Jarosławie Kaczyński może Pan zapomnieć o głosach emerytów na PIS przy następnych wyborach parlamentarnych , nic złego Panu nie życzę i dobrego również .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emeryt(2016-10-24 13:36) Zgłoś naruszenie 407

    Ale sie napracowali i na gadali P BARTUS P JAKI i zrobili z nas wariatow bo jaka to roznica potracic 25% czy pozostawic 75% obiecali obiecali az naobiecywali

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mafia(2017-01-25 16:58) Zgłoś naruszenie 364

    Wszystkie środki zabierane dłużnikowi powinny być w całości przekazywane wierzycielowi,ponieważ komornik jest urzędnikiem państwowym ( tzw budżetowcem) na jego wynagrodzenie składają wszyscy podatnicy . W obecnym układzie komornicy nadmiernie bogacą się kosztem dłużników i dłużnik do końca życia nie wyjdzie z długów . Brawo PIS róbcie tak dalej , to na pewno przy następnych wyborach otrzymacie 100% poparcia od emerytów , rencistów , dłużników i ich rodzin.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • nic(2016-10-24 12:16) Zgłoś naruszenie 292

    Więc nic nie zmienili bo komornik ściągał już 1/4 rety lub emerytury więc się napracowali hahaha

    Odpowiedz
  • An(2016-12-29 18:03) Zgłoś naruszenie 242

    dlaczego emeryt jest traktowany inaczej niż pracownik którego wynagrodzenia nie można ruszyć a emeryturę można bo podobno nie będziemy mogli nic załatwić tzn niby nas będą inaczej traktować bo nie jesteśmy wypłacalni zebrać się przed sejmem!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Iga(2017-01-03 10:21) Zgłoś naruszenie 230

    A czy ktoś pyta z czego ma żyć dłużnik alimentacyjny skoro 75%zabiera komornik zostaję 25%na przeżycie bez możliwości dorobienia to tylko w Polsce się dzieje nie daję się możliwość dłużnik alimentacyjny bo komornik i tak więcej bierze sobie jak przelewa marce dzieci

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • klon (2017-02-20 08:00) Zgłoś naruszenie 211

    niech mi ziobro wytlumaczy jak mam zyc za 722 zl bo 300 mi zabiera komornik dlaczego z takich niskich rent i emerytor jeszcze komornik ma prawo ukrasc ??dlatego emeryt czy rencista sie zadluza bo nie ma na zycie oplaty na nic to jest zabijanie i glodzenie starszych ludzi czy to jest sprawiedliwe ???

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • nie daję rady(2016-10-24 20:03) Zgłoś naruszenie 198

    dlaczego dłużnik alimentacyjny jest traktowany jak obywatel gorszej kategorii??

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • recistka(2016-11-28 18:34) Zgłoś naruszenie 172

    A ile wezinie z 643zl 25 procent

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • maxiuuu(2017-01-22 22:16) Zgłoś naruszenie 130

    A co jesli emeryt spłaca kredyt w wysokości np 600zl miesięcznie który wziął duzo wcześniej jeszcze przed zajęciem komorniczym ?

    Odpowiedz
  • emerytka (2016-10-24 17:02) Zgłoś naruszenie 127

    tylko jak zvykle zapominalscy na svoją korzyść od brutto czy netto Bo mnie odtracono z brutto

    Odpowiedz
  • emerytka(2016-10-24 10:58) Zgłoś naruszenie 1013

    przy wyższej rencie lub emeryturze np. 1400 zł jaki procent i od jakiej kwoty zajmie komornik?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kj(2017-03-01 13:19) Zgłoś naruszenie 90

    Byłeś chyba jakimś prezesem,że nie rozumiesz zwykłych ludzi !

    Odpowiedz
  • emeryt(2017-03-17 22:34) Zgłoś naruszenie 70

    Pytam jaki jes tpodatek P.I.T od emerytur ponizej 1000zl.

    Odpowiedz
  • babcia 50(2017-02-26 16:46) Zgłoś naruszenie 71

    ale również jest problem którego w ustawie nie znalazłam chodzi o ZUS to oni napędzają pieniądze komornikom ponieważ zadłużenie powinni brać z emerytury brutto a nie jak dotychczas przed odliczeniem wszelkich podatków u mnie np jest to różnica około 150 zł ale po interwencji w ZUS powiedziano mi że nic nie da się zrobić bo mają taki program

    Odpowiedz
  • wojtas(2017-04-27 18:36) Zgłoś naruszenie 61

    Oszust ma 6 tys zł emerytury, długów na ponad 200 tys zł. Ile mu zabiorą ? 25 % A ile mu zostanie ? Prawie 3 tyz netto po potrąceniu 25 % ! Skandal

    Odpowiedz
  • lolo(2017-08-02 11:51) Zgłoś naruszenie 40

    Jeżeli szukamy sprawiedliwosci i uczciwosci na tym swiecie. to proponuje wziąść pod uwage, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Im wyżej siedzisz tym samym mniej dostrzegasz na dole.Na górze koryto jest zawsze jednakowe, tylko ****** się zmieniaja przy nim. Tak bylo jest i bedzie.

    Odpowiedz
  • ada(2017-03-12 14:16) Zgłoś naruszenie 317

    Trzeba sie nie zadłużać - to tylko dłuznik pokrzywdzony

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz