Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 8 lipca br. projekt ustawy o ustalaniu wysokości emerytur z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przyznanych w latach 2009-2019 oraz rent rodzinnych po ubezpieczonych. Tzw. emerytury czerwcowe dotyczą świadczeń przyznawanych osobom urodzonym po 1948 r., które przechodziły na emeryturę w czerwcu - w latach 2009-2019, przez co miały przyznane niższe świadczenia niż osoby, które złożyły wniosek np. w kwietniu czy maju. Wówczas środki były waloryzowane rocznie, a nie kwartalnie.
Ustawa o ustalaniu wysokości emerytur. Kogo dotyczy?
Przyjęta przez Rząd ustawa obejmuje:
- emerytury ustalone w czerwcu w latach 2009-2019,
- renty rodzinne przysługujące uprawnionym osobom po ubezpieczonych, którym ustalono emerytury w czerwcu w latach 2009–2019,
- renty rodzinne przysługujące uprawnionym osobom po ubezpieczonych, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), i zmarli w czerwcu w latach 2009-2019 oraz nie mieli ustalonego prawa do emerytury,
- osoby, którym przyznano renty rodzinne oraz osoby mające prawo do tej renty.
ZUS ustali wysokość renty lub emerytury
Wysokość ich emerytury lub renty rodzinnej będzie podlegała ustaleniu przez ZUS z urzędu w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie projektowanej ustawy, czyli od 1 stycznia 2026 r.
Zasady obliczania nowej emerytury
Zgodnie z nowymi zasadami przeliczenia, ZUS ponownie obliczy wysokość świadczenia w dacie jego ustalenia, z zastosowaniem rozwiązania, że waloryzacji składek dokonuje się w taki sam sposób, jak przy ustalaniu wysokości emerytury w maju danego roku, jeżeli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego.
Przykład
Kobieta, która przeszła na emeryturę w czerwcu 2017 r, będzie miała przeliczoną emeryturę jeszcze raz, tak jakby wniosek złożyła w maju 2017 r.
Tak ustalona wysokość emerytury i renty rodzinnej podlegać będzie następnie waloryzacji na zasadach, jakie obowiązywały po dniu przyznania emerytury lub renty rodzinnej. Ponadto przewidziano gwarancję, że tak ustalona emerytura lub renta rodzinna nie może być niższa niż dotychczas wypłacana.
Ustawa o ustalaniu wysokości emerytur. Kiedy wejdzie w życie?
Jak tłumaczy projektodawca, z uwagi na fakt obowiązywania ustawy budżetowej na 2025 r., uznano za właściwe przesunięcie daty wejścia w życie projektowanej ustawy na dzień 1 stycznia 2026 r., tak aby wynikające z niej koszty były uwzględnione w ustawie budżetowej na kolejny rok. Jednocześnie w trosce o zabezpieczenie interesów osób uprawnionych zdecydowano, że ustalenie nowej wysokości świadczeń nastąpi z urzędu oraz, że za okres między pierwotnie planowaną datą wejścia w życie ustawy, tj. dniem 1 lipca 2025 r., a datą w której zostanie ustalone świadczenie w nowej wysokości, ZUS wypłaci różnicę kwot świadczeń w nowej wysokości oraz kwot wypłaconych świadczeń w tym okresie.
Ile wyniesie podwyżka emerytur?
Z danych przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przeciętna podwyżka wyniesie średnio 220 zł i obejmie ok. 103 tys. osób.
Jak podaje resort pracy, ustawa nie przewiduje wyrównania za lata wcześniejsze, ponieważ świadczenia były obliczone zgodnie z obowiązującym wówczas prawem.