Reforma emerytur mundurowych: Wygra racja stanu czy polityczny biznes

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki19.09.2016, 07:26; Aktualizacja: 23.09.2016, 09:49
policja policjant

Niektórzy eksperci sceptycznie podchodzą do pomysłów korekt w takich systemach jak emerytury mundurowe czy górnicze.źródło: ShutterStock

15 mld zł – tyle budżet wyda w 2017 r. na świadczenia dla funkcjonariuszy. Eksperci nie mają wątpliwości: Zmiany w uprawnieniach dla służb mundurowych wpłyną pozytywnie na sytuację finansów publicznych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (81)

  • effik(2016-09-19 07:58) Zgłoś naruszenie 928

    Prawdę mówiąc to pomysł jest zły. Po co wprowadzać rozwiązanie, które zanim wreszcie zostanie wprowadzone będzie anachroniczne. Lepiej pójść krok dalej i zlikwidować emerytury a to w miejsce wprowadzić zasiłek senioralny, To i tak nas wcześniej czy później czeka więc lepiej zrobić to wcześniej i uniknąć bankructwa państwa i oszczędzić kolejnemu pokoleniu hiperinflacji.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • fan(2016-09-19 08:39) Zgłoś naruszenie 535

    "Za to brak świadczenia emerytalnego zmusiłby go do podjęcia pracy w innym zawodzie. A tym samym opłacania składek ubezpieczeniowych do FUS" Czyli opłacając składki w nowej pracy nabędzie prawo do drugiej emerytury posiadając już uprawnienia do Policyjnej i po osiągnięciu odpowiedniego wieku będzie pobierał dwie. Czy tylko chodzi o to aby płacił do FUS i nic z tego nie miał.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • burak(2016-09-19 09:35) Zgłoś naruszenie 729

    Jedno państwo jeden system................

    Odpowiedz
  • glocok(2016-09-19 09:53) Zgłoś naruszenie 599

    Wojskowe emerytury wypłacane są z budżetu MON, który jest stały i wynosi 2% PKB. Nie mają więc one żadnego wpływu na życie pozostałych Polaków, na razie. Czy wojskowych emerytów jest 10 tys. czy 40 tys. budżet MON i tak wyniesie 2% PKB. Niech ktoś wreszcie wytłumaczy wszystkim, że jak żołnierzom zabierze się emerytury z budżetu MON i przeniesie się ich do ZUSu to zamiast pobierać emeryturę z działki "wojskowej", będzie trzeba im odpalać z działki ogólnej, tak jak mają pozostałe służby mundurowe. Dla reszty emerytów oznacza to więc, że tort dzielony będzie na jeszcze więcej kawałków, a więc każdy emeryt dostanie jeszcze mniej, bo żołnierzom nie pobiera się skaładki na ubezpieczenie społeczne.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • bartek38(2016-09-19 09:53) Zgłoś naruszenie 4218

    Gazeta Prawna to PeOwski twór który chce za wszelka cenę zamącić ludziom po to żeby odwrócić ich uwage od tego co naprawde sie dzieje np o Pani HGW

    Odpowiedz
  • Dlaczego nie ? ...(2016-09-19 10:12) Zgłoś naruszenie 693

    .... tylko zgodnie z prawem do przodu, a nie wstecz. Państwo , a tym bardziej państwo prawa nie powinno łamać umów jakie zawarło na służbę temu państwu. Przede wszystkim Ono powinno stać na straży prawa i przestrzegać praw nabytych. Emeryci i renciści w Polsce żyją krócej niż gdziekolwiek indziej, więc Państwo stosunkowo szybko się ich pozbędzie i nie musi łamać prawa.

    Odpowiedz
  • Grześ(2016-09-19 10:13) Zgłoś naruszenie 124

    Do fan - dzś obowązują takie przepisy , że z ZUS otrzymasz emeryturę gdy płacisz składki CONAJMNIEJ 25 lat kobiety ( bez wychowawczych , macierzyńskich i propozycje bez zwolnień lekarskich ) 30 lat dla panów . Natomiast z KRUS MINIMUM 30 lat płacenia składek . Opisywan w Gazecie Prawnej przypadek człowieka który pracował na gospodarstwie przez 24 lata ( płacił KRUS) potem poszedł pracować w fabryce gdzie odprowadzam za niego składki na ZUS . Kolejne 26 lat pracy . Efekt . Ma 68 lat i 50 lat pracy udokumentowanej ale i KRUS I ZUS ODMÓWIŁ WYPŁATY EMERYTURY Z POPWODU ZBYT MAŁEGO STAŻU PRACY . Bo nie łączy się emerytur!!! Tak mają zwykli ludzie w Polsce . A ty się kłócisz o dwie emerytury a tu człowiek po 50 latach pracy nie ma prawa do emerytury .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emeryt(2016-09-19 10:17) Zgłoś naruszenie 839

    Mundurowi MSW, ufajcie ministrowi a wyjdziecie na durniów!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ola(2016-09-19 10:19) Zgłoś naruszenie 908

    Mundurowy jak nawet wcześniej odejdzie na emeryturę to i tak gdzieś tam pracuje i płaci pełne składki z tego tytułu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • aśka(2016-09-19 10:46) Zgłoś naruszenie 974

    ....niech oni lepiej dobiorą sie do całe życie bezrobotnych na zasiłkach ,do pseudokrusowców co pola na oczy nie widzieli mają firmy budowlane zarabiają a płacą grosze ubezpieczenia ,niech dobiorą sie do firm np.transportowych gdzie właściciel pół roku na zwolnieniu a nie zawsze do ludzi którzy całe życie uczciwie pracują a że taki charakter pracy -coż każdy mógł być .W naszym kraju to widzę że polityką bardzo zawadza służba zdrowia,oświata,mundurowi krętacze złodzieje -to dla nich chluba!!!

    Odpowiedz
  • Olo(2016-09-19 10:49) Zgłoś naruszenie 21

    Reforma systemu emerytalnego jaka by nie była zawsze kogoś skrzywdzi a inni na niej niepomiernie zyskają . Wszystkie emerytury naliczane do końca 2012 roku były systemowe i tylko w niewielkim stopniu zakeżały od ZGROMADZONYCH SKŁADEK . Powszechne były PRZELICZNIKI . A to 70% od ustalonej podstawy , a to 80 Czy 100% OSTSTNIEGO WYNAGRODZENIA . Inne dla uprzywilejowanych , inne dla poszczególnych resortów . Pamiętam jak w latach -80 tych pracowałam w szkole jako nauczyciel . Wtedy jak jakiś nauczyciel szykował się na emeryturę do dwa trzy lata wcześniej wręczono mu nagrody , dopisywano maksymalne ilości godzin na różnych etatach ( a to chór , biblioteka , świetlica dodawano funkcje ) aby miał przed odejściem jak najwyższe wynagrodzenie bi to znacznie podnosiło emeryturę. W biurach głównymi księgowymi ( rok czy pół roku przed emeryturą) zostawały panie które które przez całe swoje życie zawodowe do niczego nie doszły . Tak dzisłał system przez ostatnie 60 lat . I dziś mamy efekt . Brakuje pieniędzy na emerytury a przeciętny emeryt żyje lepiej niż młody wykształcony pracownik . Bo to wszystkim pracującym trzeba zabrać ( opodatkować pracę) SBY starczyło na wybujałe emerytury . Przywileje w postaci krótkiego stażu pracy 15 lat dla wszelkich służb dołożyły swoje . 30 lat temu na JEDNEGO EMERYTA PRACIWAŁO 5 osób . Dziś na JEDNEGO RMERYTA PRACUJĄ DWIE OSOBY . Dlatego młodzi uciekają bo zamiast budować swoje życie utrzymują rozbuchane systemy emerytalne . Młodego eykształvonego człowieka nie stać na założenie rodziny ani na to aby samodzielnie się utrzymać. stąd emigracja . Sama dzietniść rodzin nie wystarczy jeśli nie zrewidujemy systemu emerytalnego . Powinniśmy fążyć do JEDNAKOWEJ DLA WSZYSTKICH EMERYTURY NP. 1500zł z jednoczesnym CAŁKOWITYM ZAKAZEM PRACY DLA EMERYTÓW. To NIEMORALNE I NIETYCZNE aby emeryt żyjący na kredyt z pracy młodych ludzi jednocześnie rywalizował z nimi onpracę na rynku pracy . Albo praca albo emerytura i to w tej samej wysokości dla każdego . W USA JEST TAK ŻE EMERYTURA NSJWYŻSZA NIE MOŻE WYNOSIĆ EIĘCEJ NIŻ DWUE ŚREDNIE KRAJOWE . I to jest słuszne . Bo te najwyższe emerytury wynikają nie z płaconych składek tylko z braku składek ale nsleży się dla resortu . Więc nikt nikomu nic nie zabiera tylko pieniądze wricą do ludzi którzy je wypracowali .

    Odpowiedz
  • j-agat(2016-09-19 10:51) Zgłoś naruszenie 541

    Wprowadzić jeden system emerytur dla wszystkich,!!!

    Odpowiedz
  • prawa nabyte kasty nadludzi(2016-09-19 12:45) Zgłoś naruszenie 549

    mundurowki to druga po sedziach kasta nadludzi, "prawa nabyte" mozna bylo odebrac pracujacym przedluzajac ich czas pracy do 67, natomiast spaslakom nie dajacym rady wcisnac sie w mundur a co dopiero zlapac zlodzieja, nie mozna odebrac "praw nabytych" kpiny

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Gg(2016-09-19 12:59) Zgłoś naruszenie 234

    Zlikwidować próg z możliwością dorobienia dla emeryta mundurowego który nie ma pełnego świadczenia emerytalnego. Ile pieniędzy idzie pod stołem przez ten przepis. Dać zarobić ale i czerpać z tego składki. Ten próg tyczy się mundurowych z niskimi świadczenia mi zamiast tych ci mają wysokie emerytury. To jest totalna bzdura.

    Odpowiedz
  • maniek(2016-09-19 13:20) Zgłoś naruszenie 4010

    Oczywiście, przepisy dotyczące wczesnych emerytur mundurowych nie są może do końca sprawiedliwe społecznie i na pewno coś trzeba z tym zrobić. Należy bezwglednie zrobić wartościowanie stanowisk, chociaż nie bedzie łatwo zachować nad tym kontrolę. Nie może być tak, ze naczelnicy wydziałów np. logistycznych i ich podwładni maja za typowo urzednicza, 8 godzinną służbę przechodzic na wczesną emeryturę. I cala ta rzesza informatyków, gaciowych, ochraniaczy informacji niejawnych, samochodziarzy itp.itp. Należy te etaty albo pozbawić wczesnej emerytury, albo ucywilnić, ale by byli chetni, należy płacić jak na stanowisku mundurowym. Oszczędności beda na trzynastkach, mundurówkach, dodatkach itp. Wszyscy liniowi powinni przechodzic wg obecnego modelu, tj. osiognieciu 55 lat. Odebranie emerytury i proba wstrzymania jej do 65 roku jest paranoją. Żołnierz czy funkcjonariusz nie przekwalifikuje się w wieku 55 lat do pracy w cywilu. Nie oszukujmy się. Nie ma takich szans. To bedzie pozbawienie tych ludzi z premedytacją środków do zycia.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kazimierz66(2016-09-19 14:27) Zgłoś naruszenie 46

    dlaczego podstawowym argumentem proponowanej zmiany ustawy emerytalnej nie jest równość obywatela, człowieka wobec prawa, jak długo filary komunizmu będą żyły na koszt pozostałej części społeczeństwa

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Społeczeństwo Kastowe jak w Indiach.....(2016-09-19 15:20) Zgłoś naruszenie 313

    Święte Krowy. ...... z nienaruszalnymi systemami emerytalnymi.... I Plebs . ........ którego można okraść z gotówki w OFE i podnosić w nieskończoność wiek emerytalny

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • luzik(2016-09-19 17:30) Zgłoś naruszenie 200

    Należy przyjrzeć się pracodawcom i pracownikom jaki mają interes w płaceniu najniższych składek a reszta pod stołem bo gdy przychodzi czas emerytury gdy sił niema na dalszą pracę to płacz że niskie.

    Odpowiedz
  • k27(2016-09-19 17:52) Zgłoś naruszenie 705

    Życze wszystkim zeby kiedys musieli prosic o pomoc 65 letniego policjanta, już teraz żenujaco wygladaja interwencje młodych policjantow w starciu z osiłkami bez karków

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Och(2016-09-19 19:04) Zgłoś naruszenie 324

    Niech mieszają za trzy lata wybory 6 głosów mniej, kto za - łapka w górę, w jedności siła. Chłopstwo wyjechało za granicę na saksy wsparcia nie będzie zostali ludzie resortów tzw. siłowych to pokażą swoją siłę.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz