statystyki

Policjanci walczą o podwyżki. Będą większe uposażenia już od 2017?

autor: Bożena Wiktorowska20.09.2016, 07:08; Aktualizacja: 23.09.2016, 09:49
policja policjant

W ciągu czterech lat na cztery służby mundurowe ma zostać wydane z budżetu państwa 6,5 mld zł.źródło: ShutterStock

Służby mundurowe domagają się od rządu pilnego przyjęcia ustawy modernizacyjnej, sankcjonującej systematyczne podnoszenie uposażenia do 2020 r.

Do końca września powinna zapaść decyzja dotycząca uchwalenia „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017–2020”. Dokument ten ma zagwarantować policjantom podwyżki uposażeń już w 2017 r. Niestety, wszystko wskazuje na to, że raczej nie mają co na nie liczyć.

– W czasie ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego potwierdziły się wcześniejsze informacje, że w projekcie na 2017 r. nie ma pieniędzy na wpisanie do ustawy budżetowej na przyszły rok środków na realizację ustawy modernizacyjnej. Udało nam się tylko otrzymać zapewnienie, że prace nad kształtowaniem budżetu na 2017 r. trwają, a resort finansów będzie szukać pieniędzy, by zrealizować postulaty w tym zakresie – informuje DGP Mariusz Tyl, przewodniczący Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Policjanci są oburzeni.

– Ustawa modernizacyjna miała obowiązywać już w tym roku. Teraz zamiast konkretów mówi się o wygospodarowaniu środków. A to oznacza, że mogą się znaleźć lub nie. I na to się nie zgodzimy – stwierdza Andrzej Szary, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Wielkopolskiego.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (61)

 • były takie plany(2016-09-20 09:04) Zgłoś naruszenie 1439

  że przyjęcia do służby będą z góry determinować miejsce pracy i stanowisko docelowe.... A teraz mamy 60% dziewcząt o wadze 50kg z 3 fakultetami......ale o sile motylka

  Odpowiedz
 • HYDROMIL(2016-09-21 14:21) Zgłoś naruszenie 1178

  A to ze pracujemy w soboty i niedzielę oraz godziny nocne bez dodatkowej kasy oraz nie dostajemy dnia wolnego jeżeli pokrywa sie z sobotą czy niedzielą to nie łaska wspomnieć lub o zabezpieczaniu duzych imprez typu euro czy papiez i w domu cie nie ma tylko siedzisz dwa tygodnie bez dodatkowej kasy to nie łaska wspomniec?Każdy w zyciu dokonywał wyborów i zazdroszczą z reguły łamagi i nieudacznicy którym nie udało sie przyjac.Górnik po 25 latach ma 100 % emerytury oraz dodatki za pracę w swieta oraz nocki,policjant po 30 latach 75% i zero dodatków toco mamy sie domagac zabrania górnikom czy dołożenia policjantom.Kazdy mógł zostac kim chciał a jeszcze zapomnialem nauczyciele wakacje,zielone szkoly ,wycieczki ferie zimowe zyc nie umierać,rolnicy KRUS ,sędziów pensja dozywotnia i imunitety to samo prokurator. Wiec co zabieramy wszystkim i wszyscy do 65 to gratuluje -- bezpieczne państwo i silna armia hehe chyba weteranów a i strazak 65 wbiegajacy po drabinie

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Joe (2016-09-20 08:19) Zgłoś naruszenie 10111

  Chyba co niektórzy w ogóle nie są zorientowani o co im chodzi. Służby mudurowe są to przywileje zapisane w ustawie gdyz charakter służby (nie pracy) ma szczególny udzial w zapewnieniu porzadku (nie odkrecaniu śrubek). W latach 90-tych przyjęcia do służby odbywały sie na normalnych, zdrowych zasadach przy założeniu, że przyjmuje się "mięso" do służby na ulicę a nie tak jak teraz "naukowców" z wyższym wykształceniem do biurek. Naukowcy są sfrustrowani w pierwszych 2 latach służby a oczekiwania ich na zarobki siegaja zenitu. Są rozczeniowi i kształtują politykę darmozjadztwa. I to trzeba zmienić !!! Nie wolno zmieniać przywilejów bo to spowoduje odejścia, trzeba zmienić wymagania na stanowiskach, które spowodują że bezpieczeństwo ludzi i państwa będzie najważniejsze, a służba na ulicy będzie opłacona za "służbę na żywym organizmie".

  Odpowiedz
 • Xxx(2016-09-21 08:08) Zgłoś naruszenie 923

  Związki do d.... dużo gadają a nic nie robia.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • emeryt(2016-09-21 08:30) Zgłoś naruszenie 8610

  niestety policja schodzi na psy. Nie dość, że do tej formacji przyjmują sflustrowanych studencików to przełożonymi zostają funkcjonariusze z kilkuletnim stażem. To wszystko prowadzi tylko do jednego - policja się kończy zaczyna przedszkole.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • obs(2016-09-21 11:23) Zgłoś naruszenie 704

  Nie chcemy podwyzek i nie chcemu karac mandatami obywateli, zobaczymy co bedzie dalej

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • JAN(2016-09-20 10:50) Zgłoś naruszenie 643

  JA ODCHODZĄC Z POLICJI MIAŁEM 49 LAT I TRZYDZIEŚCI LAT PRACY Z WOJSKIEM/2 LATA/ I NIE WIDZĘ TAM NA PIERWSZEJ LINI POLICJANTÓW KTÓRZY MAJĄ 55 LAT,A STOŁKI BĘDĄ ZAJĘTE .ALBO W OP .TYM BARDZIEJ ,ZE W CYWILU JAK KTOŚ JEST OBROTNY TO TEŻ ZAROBI TRÓJKĘ I WIĘCEJ.

  Odpowiedz
 • Anty idioten(2016-09-21 17:46) Zgłoś naruszenie 562

  Ktoś z gazety prawnej dostał ostatnio mandat? Strasznie ostatnio jezdzicie po mundurowych. Po wywiadówce bedziecie pisac ze nauczyciele są be. A w zimie górników obsmarujecie za wysokie ceny węgla.

  Odpowiedz
 • ktoś(2016-09-21 13:57) Zgłoś naruszenie 453

  to może niektórzy komentujący tutaj niech sami w takim razie chronią swoje **** nie dzwońcie wtedy na 997 jak was okradną, pobiją - bo przecież policja nie jest od tego tylko jak to się stanie to nie płaczcie i nie narzekajcie, że policji nie ma już teraz natychmiast

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Wiesiek13(2016-09-21 14:17) Zgłoś naruszenie 361

  Związki żądają-bo trzeba zapewnić wysokie podwyżki dla siebie i przełożonych.Dla tych "na dole" zostaną same ochłapy,a średnia będzie wysoka.Proszę podawać jakie podwyżki dla tych 2-giej,3-ciej grupie bo tych jest najwięcej,a później zestawić podwyżki pionu kierowniczego to będzie ciekawe.

  Odpowiedz
 • emeryt(2016-09-21 10:01) Zgłoś naruszenie 2911

  I tak wam emerytury skasuje nowa władza. Dajecie im przyzwolenie na działanie prawa wstecz, to sami kiedyś tego doświadczycie, to ja wam mówię "drugi sort"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
 • Mii(2016-09-20 08:05) Zgłoś naruszenie 1951

  TAK....Niech robia za darmo,buhhha!

  Odpowiedz
 • kij ma dwa końce(2016-09-20 11:05) Zgłoś naruszenie 1798

  Nauczyciele, policjanci, pielęgniarki - wszyscy się domagają WIĘCEJ I CO RAZ WIĘCEJ.... tyle że to nie oni płacą realne podatki do budżetu i nie oni wypracowują zyski. Są na utrzymaniu tych, KTÓRZY PŁACĄ REALNE PODATKI, a niestety, często zarabiają mniej niż ci krzykacze, bo nie mają związków zawodowych. Jak tak pójdzie, to za chwile nie będzie miał kto pracować w NIE BUDŻETÓWCE, bo każdy będzie chciał mieć ciepłą posadkę i nie zważając na to, że nauczycieli jest już od lat za dużo, nowe tłumy dziewcząt z miasteczek pójdą się uczyć za nauczycielki. Na Zachodzie budżetówka w stosunku do prywatnego sektora wcale nie zarabia krocie, równowaga musi być utrzymana, bo nie będzie miał kto płacić realnych podatków.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Konserwatysta(2016-09-20 10:40) Zgłoś naruszenie 1776

  Policję powinno się organizacyjnie i instytucjonalnie zaorać, zaczynając od funkcjonariuszy Policji, którzy podjęli pracę w czasach, kiedy jeszcze funkcjonowała Milicja. Policja to formacja chora, niewydolna, posługująca się zmanipulowanymi statystykami- zwłaszcza morderstw i samobójstw( podobno wykrywalność wynosi aż 90%)- w zależności jak dany przypadek zostanie zakwalifikowany. Policja to struktura, gdzie panuje straszny nepotyzm- zatrudnia się całe rodziny (dzieci, wnuki itd.). Jest to struktura, gdzie liczy się bierność wobec przełożonych, którzy sami często nie posiadają odpowiednich kwalifikacji do pełnienia danego stanowiska, ale piastują je, tylko dzięki temu, że mają plecy. Taki stan rzeczy powoduje, że mamy do czynienia z wieloma przypadkami niekompetencji ze strony Policji, zjawiskami korupcji, i zamiatania spraw pod dywan. Do tego wszystkiego należy dodać, kwestię źle pojętej solidarności zawodowej. W samej Policji zdarzają się przypadki, że policjant potrafi donieść na policjanta (fałszywie go oskarżyć), aby tylko zyskać przychylność góry, co powoduje dodatkowe tarcia i wzajemne animozje. Oczywiście istnieją wydziały w Policji, które nie mają się czego wstydzić, ale to nie zmienia faktu, że jako całość, mamy do czynienia z instytucjonalnym nowotworem, którego obecny stan świadomie jest podtrzymywany przez polityków. Policja ma karać i wypisywać mandaty, bo budżet musi się dopiąć, a reszta nas nie obchodzi. Druga sprawa dotyczy kwestii szkolenia samych policjantów. Układy i układziki powodują, że do formacji idą ludzie w ogóle nienadający się do tej pracy- i nie mam tutaj na myśli, tylko sfery fizycznej- ale zwłaszcza psychiczną. Ci ludzie często idą do tej formacji mundurowej z powodu braku pracy i z myślą o wcześniejszej emeryturze. Przywileje emerytalne dla policjantów powodują, że policjantowi nie opłaca się dłużej pracować niż te 25-30 lat. Potem idzie taki funkcjonariusz na emeryturę, która finansowana jest z pieniędzy podatników, i z nudów zatrudnia się w jakieś innej pracy albo w tej samej jednostce, podpisując umowę cywilnoprawną na szkolenia. Gliniarz do momentu osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego, praktycznie może bez ograniczeń dorabiać sobie na wcześniejszej emeryturze (nie mogą mu zabrać z emerytury więcej niż 25%).

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • polka(2016-09-20 07:46) Zgłoś naruszenie 15260

  Nic nie robią, nie płacą ZUSU emerytura po 15 latach Jeszce chcą podwyżek ? PAERANOJA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Pokaż odpowiedzi (8)Odpowiedz
 • amalek(2016-09-20 10:19) Zgłoś naruszenie 1583

  Wcześniejsza emerytura tylko po to, żeby po przejściu na emeryturę dalej pracować w Policji. Tak nie powinno być. A przynajmniej nie powinno to dotyczyć wszystkich, czy też większości policjantów. Nie raz idą na emeryturę i 2500 netto, do tego pensja 2500 netto. I potem mamy, że policjanci zgarniają z budżetu podwójną pensję.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • gg(2016-09-21 14:54) Zgłoś naruszenie 142

  Związki za po siedziały cicho a teraz są takie waleczne. Hehe dobre

  Odpowiedz
 • xsczxczxcxz(2016-09-20 13:36) Zgłoś naruszenie 1163

  nowe hasło polskiej Policji pojawi się na wszystkich radiowozach "Pomagamy i chronimy" ja bym dodal "Pomagamy i chronimy własnej michę............... pasuje jak ulal

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Służby mają Kwity na polityczne ..............(2016-09-20 08:00) Zgłoś naruszenie 1033

  I Politycy zawsze będą "życzliwi" Służbom ...... to taka symbioza. Dla Służb zawsze się kasiora znajdzie i za Komuny i za tzw. "demokracji"......

  Odpowiedz
 • inka(2016-09-20 11:37) Zgłoś naruszenie 818

  beda dalej rzeżbic papiery a kasa wieksza leci,budzet sie uzupełni pożyczką z MFW

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane