Uzupełniający urlop na wcześniaki i dzieci wymagające hospitalizacji pracownik weźmie na wniosek złożony najwcześniej na 21 dni przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego. Wynika tak z założeń do jednego z trzech projektów nowelizacji rozporządzeń

Sejm przyjął pod koniec listopad ustawę wprowadzającą dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie oraz tych, które musiały zostać dłużej w szpitalu pod koniec listopada Jak informowało ministerstwo rodziny, to nawet do 15 tygodni dodatkowego urlopu. Założenia projektów nowelizacji rozporządzeń odsłaniają kolejne szczegóły.

Co trzeba zrobić, żeby wziąć urlop na wcześniaka. Wymagane dokumenty

Wskazany wniosek na urlop na wcześniaki i dzieci wymagające hospitalizacji pracownik zgłosi w formie papierowej lub elektronicznej, załączając:

  • oświadczenie o braku zamiaru korzystania z uzupełniającego urlopu albo z zasiłku za jego okres przez drugiego rodzica
  • zaświadczenie ze szpitala informujące o tygodniu ciąży, w którym nastąpił poród, masie urodzeniowej i o okresie pobytu dziecka w tym podmiocie. Opisane dokumenty pracodawca będzie gromadził w części B akt osobowych.

Za czas nowego uzupełniającego urlopu macierzyńskiego ma przysługiwać zasiłek macierzyński.

Jak trzeba oznaczyć urlop dla rodziców wcześniaków?

Z założeń do projektu nowelizacji rozporządzenia ws. formularzy ZUS wynika, że w dokumentach składanych do organu świadczenie z racji tego urlopu będzie się oznaczać kodami świadczenia/przerwy:

■ 341 – zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako uzupełniający urlop macierzyński,

■ 342 – wyrównanie zasiłku macierzyńskiego z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako uzupełnienie urlopu macierzyńskiego.

Komu będzie przysługiwał uzupełniający urlop macierzyński?

  • Dla rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g. dodatkowy urlop macierzyński będzie mógł wynosić do15 tygodni po porodzie. Liczba ta będzie uzależniona od okresu hospitalizacji dziecka
  • Dla rodziców dziecka urodzonego po ukończeniu 28-ego a przed ukończeniem 36 tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000g urlop będzie mógł wynieść do 8 tygodni. ( obowiązuje zasada zasada tydzień urlopu za tydzień w szpitalu)
  • Dla rodziców, których dziecko urodziło się po ukończeniu 37 tygodnia ciąży i będzie wymagało hospitalizacji od 5-tego dnia od dnia porodu do 8-ego tygodnia po porodzie - urlop wyniesie do 8 tygodni. Tu warunkiem jest, by po porodzie pobyt dziecka w szpitalu wynosił przynajmniej 2 kolejne dni w okresie od 5-go do 28-go dnia po porodzie.

Zasiłek za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił 100 proc. podstawy zasiłku.