Pracownik wykorzystał w ubiegłym roku dwa dni urlopu opiekuńczego. Czy może on wystąpić o trzy dni urlopu opiekuńczego za poprzedni rok w roku bieżącym albo czy przysługuje mu ekwiwalent pieniężny za ten niewykorzystany urlop?

Nie. Pracownikowi przysługuje – w ciągu roku kalendarzowego – urlop opiekuńczy, w wymiarze pięciu dni, w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych (art. 1731 kodeksu pracy). Pracownik może wykorzystać ten urlop jednorazowo w całości albo w częściach. Niewykorzystany w danym roku kalendarzowym urlop opiekuńczy nie przechodzi na kolejny rok. Za taki niewykorzystany urlop nie przysługuje ekwiwalent.

Za członka rodziny, o którym mowa w tym przepisie, uważa się syna, córkę, matkę, ojca lub małżonka. Osoby te nie muszą mieszkać z pracownikiem w tym samym gospodarstwie domowym, aby mógł on skorzystać z urlopu w celu zapewnienia im osobistej opieki lub wsparcia. Natomiast w przypadku innej osoby (np. brata, teściowej), aby pracownik mógł skorzystać z tego urlopu, wymagane jest wspólne zamieszkiwanie w tym samym gospodarstwie domowym.

Urlopu opiekuńczego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, na wniosek złożony w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie nie krótszym niż jeden dzień przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. We wniosku o urlop opiekuńczy pracownik wskazuje imię i nazwisko osoby, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych, przyczynę konieczności zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia oraz w przypadku członka rodziny – stopień pokrewieństwa z pracownikiem lub w przypadku osoby niebędącej członkiem rodziny – adres zamieszkania tej osoby. Wniosek pracownika dotyczący urlopu opiekuńczego jest przechowywany poza aktami osobowymi – w dokumentacji dotyczącej ewidencjonowania czasu pracy.

Urlop opiekuńczy jest urlopem bezpłatnym, ale wlicza się go do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 1732 k.p.). ©℗