Będzie to jeden z dokumentów niezbędnych, aby ustalić prawo do świadczenia za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego i jego wysokość. W zaświadczeniu znajdą się m.in. informacje o tygodniu ciąży, w którym urodziło się dziecko, i czasie jego pobytu w szpitalu.
Chodzi o dodatkowy urlop dla rodziców hospitalizowanych wcześniaków lub dzieci, które urodziły się w terminie, ale musiały dłużej pozostać w szpitalu. Będzie można z niego skorzystać od 19 marca br. bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego.
Od tego dnia rodzicom przysługuje prawo do 8 lub do 15 tygodni uzupełniającego urlopu – w zależności od tygodnia, w którym urodzi się dziecko, lub jego masy oraz czasu hospitalizacji. Zasiłek za ten okres wyniesie 100 proc. podstawy jego wymiaru.
Co trzeba będzie zrobić, by otrzymać zasiłek
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce, aby zasiłek przyznawano po przedstawieniu:
- oświadczenia o braku zamiaru korzystania z tego świadczenia przez drugiego z rodziców;
- zaświadczenia pracodawcy o okresie udzielonego uzupełniającego urlopu macierzyńskiego – w przypadku pracownika, któremu zasiłek macierzyński wypłaca ZUS;wniosku złożonego płatnikowi zasiłku macierzyńskiego przed zakończeniem okresu jego pobierania za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego – w przypadku ubezpieczonego niebędącego pracownikiem;zaświadczenia wydanego przez szpital.
To ostatnie ma zawierać informacje o okresie pobytu dziecka w tej placówce oraz informacje o tygodniu ciąży, w którym urodziło się dziecko, a także jego masie urodzeniowej. W przypadku dzieci urodzonych po ukończonym 37. tygodniu ciąży podanie masy nie będzie konieczne, ponieważ ta informacja nie wpłynie na długość urlopu.
Dodatkowe dokumenty
Dodatkowe dokumenty będzie trzeba złożyć, jeśli ze świadczenia ma korzystać rodzic niepobierający wcześniej zasiłku macierzyńskiego. Chodzi m.in. o zaświadczenie płatnika zasiłku macierzyńskiego o okresie, za który wypłacono go drugiemu z rodziców oraz odpis skrócony aktu urodzenia dziecka albo jego kopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez ubezpieczonego, płatnika składek lub ZUS. Zasiłek zostanie przyznany nie tylko biologicznym rodzicom, lecz także opiekunom prawnym oraz rodzicom zastępczym czy adopcyjnym. W zależności od sytuacji do wniosku należy wtedy dołączyć właściwe dokumenty – np. oświadczenie ubezpieczonego o dacie przyjęcia dziecka na wychowanie czy prawomocne orzeczenie sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej.©℗
Podstawa prawna
Etap legislacyjny
Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków skierowany do konsultacji