Na wyjazd do sanatorium na NFZ najczęściej trzeba czekać kilka miesięcy. Są jednak sposoby, aby przyspieszyć termin realizacji skierowania. Jak to zrobić i jakie warunki należy spełnić, aby rozpocząć swój turnus wcześniej? Dlaczego warto jechać do sanatorium zimą?

Pobyt w sanatorium to doskonały pomysł na podreperowanie swojego zdrowia. Turnus trwa 21 dni. W zależności od rodzaju uzdrowiska w trakcie tych trzech tygodni możemy korzystać m.in. z kąpieli leczniczych i ćwiczeń w basenach, kuracji pitnych i inhalacji, masaży wodnych, ciepłolecznictwa, laseroterapii, krioterapii, masażu leczniczego czy gimnastyki.

Turnus osoby dorosłej w sanatorium jest częściowo odpłatny. Ceny są zróżnicowane ze względu na sezon. Obecnie ze względu na jesienno-zimową porę opłaty są najniższe. Szczegółowy cennik można sprawdzić w poniższym artykule:

Lista oczekujących na wyjazd do sanatorium. Jak sprawdzić nasze miejsce w kolejce?

W przypadku gdy nasze skierowanie na leczenie uzdrowiskowe już zostało przekazane do Narodowego Funduszu Zdrowia, jest sposób, aby na bieżąco śledzić, na jakim etapie jest jego realizacja. W tym celu NFZ stworzyło przeglądarkę internetową, do której link znajduje się TUTAJ>>> Aby sprawdzić miejsce w kolejce, należy wpisać numer skierowania oraz datę urodzenia ze skierowania w formacie: rok–miesiąc–dzień.

Jak czytamy na stronie nfz.gov.pl, nasze dane w przeglądarce są bezpieczne. Po ich zamieszczeniu możemy uzyskać następujące informacje o naszym skierowaniu:

  • jego bieżący status
  • datę wystawienia przez lekarza
  • datę wpływu do oddziału NFZ
  • oddział kierujący
  • ocenę lekarza z Funduszu: rodzaj i profil leczenia
  • numer w kolejce
  • miejsce i termin leczenia, w tym zakład lecznictwa uzdrowiskowego, adres, telefon oraz okres, w którym powinno odbyć się leczenie

Termin jest zbyt odległy. Czy możemy przyspieszyć wyjazd?

Pacjenci, którzy zostali zakwalifikowani na uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne, mogą przyspieszyć swój wyjazd dzięki skorzystaniu ze zwrotów skierowań. Trzeba jednak spełnić warunek – od ostatniego leczenia uzdrowiskowego musi minąć 18 miesięcy.

Czym są zwroty? To skierowania, z których z różnych przyczyn nie mogli skorzystać inni ubezpieczeni. Aby uzyskać informacje o miejscach ze „zwrotów”, należy skontaktować się z właściwą dla swojego miejsca zamieszkania siedzibą oddziału wojewódzkiego NFZ. Można zrobić to osobiście, telefonicznie lub mailowo. W Polsce mamy 16 oddziałów NFZ. Ich listę wraz z potrzebnymi adresami i numerami telefonów znajdziesz TUTAJ>>>

Jeśli okaże się, że w naszym województwie są miejsca ze zwrotów i chcielibyśmy z nich skorzystać, musimy być przygotowani na to, że informacja o terminie i miejscowości leczenia może pojawić się w terminie krótszym niż 14 dni do rozpoczęcia leczenia. Możliwe jest zarówno 13 dni, jak i 3 dni przed samym wyjazdem. Jeśli jesteśmy gotowi na tak ekspresowy wyjazd, warto skorzystać z przyspieszenia leczenia uzdrowiskowego za pomocą tzw. zwrotów.

Dlaczego warto wybrać się do sanatorium zimą?

Zimowy pobyt w sanatorium to nie tylko korzyści dla naszego budżetu. Jeśli wybierzemy się np. nad morze, czeka nas szczególnie duża dawka jodu – zimą stężenie tego pierwiastka jest większe niż latem. To cenna informacja zwłaszcza dla osób mających dolegliwości związane z układem oddechowym. Poza tym zimą nie trzeba czekać w długich kolejkach, aby zwiedzić najbardziej atrakcyjne miejsca. Obecny sezon jest korzystny także dla miłośników ryb. Takie gatunki, jak dorsze, flądry czy węgorze są łatwiej dostępne i tańsze w zimie.

Podsumowanie

Jeśli od naszego ostatniego pobytu w sanatorium upłynęło 18 miesięcy i jesteśmy w stanie podjąć decyzję o wyjeździe w ciągu kilku dni, warto dopytać się o tzw. zwroty w oddziale NFZ. Wyjazd do sanatorium o porze roku, jaką obecnie mamy, ma swoje plusy. Nie tylko mniej obciąża nasz budżet, ale może okazać się, że będzie dla nas korzystniejszy zdrowotnie – np. nad morzem zimą stężenie jodu, który pozytywnie wpływa na układ oddechowy, jest szczególnie duże.

Źródło: nfz.gov.pl