Jest dobra wiadomość dla seniorów planujących wyjazd do sanatorium w okresie jesienno-zimowym. Zapłacą mniej za pobyt. Ile aktualnie wynoszą dzienne stawki za zakwaterowanie? Jak długo trzeba czekać w kolejce na pobyt w sanatorium NFZ i od czego to zależy? Czy można jechać z koleżanką? Wyjaśniamy w artykule.

Dorośli pacjenci w sanatoriach muszą opłacić wyżywienie i zakwaterowanie. 1 października zmieniły się opłaty za pobyt w związku ze zmianą sezonu. Sezon I trwa od 1 października do 30 kwietnia, natomiast sezon II od 1 maja do 30 września.

Pobyt w sanatorium. Jakie są aktualne ceny?

Aktualne ceny za pobyt w sanatorium wynoszą:

  • pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym – 32,60 zł
  • pokój jednoosobowy w studiu – 26,10 zł
  • pokój jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego – 24,90 zł
  • pokój dwuosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym – 19,50 zł
  • pokój dwuosobowy w studiu – 16,30 zł
  • pokój dwuosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego – 14,20 zł
  • pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym – 12,50 zł
  • pokój wieloosobowy w studiu – 11,90 zł
  • pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego – 10,60 zł

Podane stawki to ceny zakwaterowania za jeden dzień pobytu. Pełny turnus zazwyczaj trwa 21 dni, dlatego aby uzyskać pełną cenę za wyjazd, należy pomnożyć stawkę dzienną przez liczbę dni turnusu.

Planując pobyt w sanatorium, należy pamiętać, że obowiązują nas opłaty nie tylko za zakwaterowanie czy wyżywienie. Kuracjusze muszą opłacić również koszty transportu do sanatorium i z powrotem, opłatę klimatyczną czy zabiegi niezwiązane z chorobą. Także pobyt ewentualnego opiekuna kuracjusz opłaca we własnym zakresie.

Jak długo trzeba czekać w kolejce do sanatorium?

W Polsce mamy 16 oddziałów (po jednym w każdym województwie), które rejestrują i realizują skierowania na turnusy sanatoryjne. O tym, do którego oddziału należymy, decyduje miejsce zamieszkania. Na długość oczekiwania na pobyt w sanatorium wpływają między innymi następujące czynniki:

  • liczba miejsc w uzdrowiskach w poszczególnych oddziałach NFZ
  • liczba pacjentów w kolejce w danym województwie
  • stan zdrowia pacjenta
  • liczba rezygnacji z wyznaczonych terminów turnusów, czyli tzw. zwroty

Oficjalna przeglądarka skierowań Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie uzdrowiskowe jest dostępna TUTAJ.A jak liczony jest czas oczekiwania na sanatorium? Ważna jest data złożenia skierowania w NFZ. To od tego terminu jest liczony czas oczekiwania na sanatorium (nie od daty wystawienia go przez lekarza). Zgodnie z aktualnymi przepisami lekarz przekazuje e-skierowanie drogą elektroniczną do NFZ.

Wyjazd do sanatorium. Jak go przyspieszyć?

Jeśli chcesz przyspieszyć wyjazd do sanatorium, możesz skorzystać z tzw. zwrotów. Są to terminy, które zwolniły inne osoby, ponieważ nie mogły z nich skorzystać. Aby dowiedzieć się, jakie są możliwości skorzystania ze zwrotów w twoim regionie, należy skontaktować się z właściwym dla swojego miejsca zamieszkania oddziałem NFZ.

Warto pamiętać, że aby skorzystać ze zwrotów, należy być przygotowanym na wyjazd w terminie krótszym niż 14 dni (jest liczony od momentu potwierdzenia skierowania do dnia rozpoczęcia leczenia).

Na co warto zwrócić uwagę w okresie jesienno-zimowym?

Przy planowaniu pobytu w sanatorium, zwłaszcza zimą, warto zwrócić uwagę, czy zabiegi wykonywane są w głównym budynku. W niektórych ośrodkach trzeba się przemieszczać między budynkami, aby dostać się na zabiegi, dlatego warto o to dopytać. Można zrobić to np. telefonicznie. Pozwoli nam to lepiej się spakować i zabrać np. buty o odpowiedniej podeszwie, by uniknąć poślizgnięcia się na lodzie w czasie mrozu.

Sanatorium z koleżanką. Czy to możliwe?

Oficjalnie nie można uzyskać skierowania do sanatorium dla osoby dorosłej ze znajomą osobą, która nie złożyła wniosku o wyjazd do sanatorium. Jedynie w przypadku 100-proc. opłaty takie zakwaterowanie jest możliwe i tylko wówczas, gdy będą wolne miejsca. Aby się dowiedzieć, najlepiej zadzwonić do interesującego nas sanatorium.

Czytelnicy Gazety Prawnej zgłaszali, że w praktyce zdarzały się jednak sytuacje, gdy dwie koleżanki z podobnymi schorzeniami napisały na wniosku, że chcą wyjechać do tego samego sanatorium w jednym terminie, aby się sobą wzajemnie opiekować, i decyzja była im przychylna.