Gwarantowany 1000 zł miesięcznie to pomysł rządu na walkę z głodowymi emeryturami

autor: Grzegorz Osiecki04.08.2016, 08:04; Aktualizacja: 24.08.2016, 09:48
senior

Jak dowiedział się DGP, rząd rozważa dwie opcje powiązania nowego kryterium ze stażem. Pierwsza przewiduje, żeby minimalny pułap składki stał się drugim obok stażu warunkiem przyznawania emerytury minimalnejźródło: ShutterStock

Rząd szuka pomysłu na ograniczenie skali głodowych emerytur. Pomysł? Wprowadzenie ściśle określonego poziomu odłożonych składek do ZUS. 180 tys. zł dla mężczyzn, 145 tys. zł dla kobiet – to jeden z rozważanych wariantów nowego kryterium uzyskania emerytury na poziomie gwarantowanym przez państwo. Obecnie jest to 880 zł miesięcznie. Rząd rozważa jego podniesienie do tysiąca złotych w 2017 r.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (57)

  • Leon(2016-08-04 09:44) Zgłoś naruszenie 404

    Mam małą emeryturę i dorabiam. Nie rozumię tylko jednego dlaczego potracają mi składkę rentową kiedy jestem emerytem. Składkę emerytalną też płacę. Gdzie ta składka remntowa idzie?

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • obserwator(2016-08-04 11:18) Zgłoś naruszenie 361

    Legalne zatrudnianie na najniższej płacy !!!!!!!!!!! Wszyscy wiedzą, że jest to powszechne zjawisko. Chociażby kierowcy TIR-ów. Zatrudniony niby legalnie, ma najniższą krajową, żona nie pracuje, otrzymują wszystkie możliwe świadczenia z ośrodka pomocy społecznej, a w rzeczywistości kierowca otrzymuje poza ewidencją kilkanaście tysięcy do ręki!!!! Dlaczego prawo na to pozwala?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • EWA(2016-08-04 09:23) Zgłoś naruszenie 341

    Niech w końcu "dobra zmiana" spełni swoją obietnicę wyborczą i wprowadzi w końcu , do chol..ry!", kwotę wolną od podatku w wysokości 8 tys zł rocznie!!!!!, zamiast kombinować! Od razu obywatelom skoczą w górę przychody. A kombinacje, co zrobić, jeśli się ukradnie z prywatnych rachunków pieniądze odłożone przez konkretnych obywateli na konkretny cel są skandalem , bo polegają na tym, jak zrobić więcej kradnąc coś obywatelom ..."Pomysł wicepremiera Mateusza Morawieckiego, żeby przesunąć OFE z II do III filaru, oznacza, że z kont ubezpieczonych w systemie publicznym ubędzie znacząca część odłożonej już składki. Konsekwencją tego faktu byłoby to, że ZUS musiałby jeszcze więcej dopłacać do emerytur minimalnych"... Otóż nie da się!

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • ja(2016-08-04 10:17) Zgłoś naruszenie 292

    Na te czasy minimalna emerytura , żeby w miarę godnie żyć powinna wynosić 2000,- zł netto. To powinni wziąć pod uwagę posłowie , senatorowie i wszyscy politycy . Niech sami spróbują przeżyć za 1000 zł miesięcznie i opłacić wszystkie świadczenia.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • obserwator(2016-08-04 10:55) Zgłoś naruszenie 263

    Jestem wcześniejszym emerytem, pobieram emeryturę nauczycielską. Przeszedłem, ponieważ zabrakło dla mnie godzin. Chętnie pracowałbym na cały etat do dziś. Ponieważ mam bardzo wysokie kwalifikacje, znalazłem sobie prace na 1/2 etatu poza szkołą i dorabiam do emerytury, gdyż nie jest ona wysoka pomimo 35 lat pracy. Dlaczego mam zostać ukarany zakazem pracy, jeśli mam siły i kompetencje do jej wykonywania? Emerytura nauczycielska też mi się należy, gdyż uczciwie na nią zapracowałem przy tablicy. Mogę dopracować tylko do określonego pułapu, ponieważ ZUS zawiesza świadczenie w przypadku wyższych wynagrodzeń. Być może są wcześniejsi emeryci w służbach mundurowych, w więziennictwie, czy w sądownictwie, którzy mają tak wysokie wcześniejsze emerytury, że nie muszą pracować. Mnie na to nie stać.Jeśli nie dorobię do emerytury będę zmuszony zwrócić się do pomocy społecznej i przejść na garnuszek państwa.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ssss(2016-08-04 10:39) Zgłoś naruszenie 231

    Zabierzcie się za tych co są zatrudnienie na czarno. Jeśli pracodawca zatrudnia na czarno to niech będzie kontrola np. PIP która nałoży wysoki mandat np. 10 tys. zł od jednego pracownika bez umowy lub bezwzględnego więzienie. Tutaj jest potencjał, jeśli kogoś nie stać na pracownika to niech nie zatrudnia, pracuje sam. Tacy ludzie tylko oszukują legalnie zatrudnionych i psując rynek. Nieważne czy opłacanie składek ZUS jest sensowne, jak są gospodarowanie te pieniądze itd. Od razu wpływy do ZUS się zwiększa.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • coraz fajniejsze to państwo(2016-08-06 10:28) Zgłoś naruszenie 222

    Czyli zap.....sz całe życie i dostajesz 1200 zł emerytury. Inny leje na pracę, nie dokłada się do systemu i dostaje 1000 zł.

    Odpowiedz
  • emerytka(2016-08-06 16:02) Zgłoś naruszenie 191

    Prowadziłam przez 16L DZG,a w sumie miałam przepracowane 34L pracy i ma 1200zł emerytury,a nie roby co nie pracowali i pobierają emeryturę z MOPS-U i rolnicy co płacili śmieszne pieniądze do KRUS-U będą mieli 1000zł emerytury.A patologia co teraz dostaje 500+ też w przyszłości będzie żyła na koszt podatnika.Śmiechu warte.Najlepiej nic nie robić i dostawać kasę.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Cd. ...(2016-08-04 10:03) Zgłoś naruszenie 180

    ... "dymania" obywateli.

    Odpowiedz
  • wkurzony(2016-08-05 13:58) Zgłoś naruszenie 175

    Emeryci są balastem dla każdej władzy po 1989 r,a szczególnie dla PIS. Kiedy byli poprzednio u władzy to dwa razy była zerowa waloryzacja w 2005 i 2007. Nie jestem zwolennikiem PO ,głosowałem na PIS i Dude,moja wielka pomyłka jak i całej rodziny. PO zabezpieczyło w budżecie środki na waloryzację 0,52 %,PIS okradł emerytów dając tylko 0,24 %. Drugi raz okradł emerytów inaczej dzieląc środki na jednorazowe dodatki,także zabezpieczone przez poprzedników. Zabrał największej grupie emerytów po 50 zł dając najmniej licznej te 50 zeta. Oszczędności na waloryzacji emerytur wynoszą około 800 milionów. Ta partia jest wrogiem emerytów,którzy nie powinni na nią głosować. Każda inna partia byle nie PIS. Co będzie w 2017 wg GUS za 7 miesięcy jest deflacja 1 %. Możliwa jest zerowa waloryzacja,a PIS wbrew opinii Związków przyjmują najgorszy minimalny stopień waloryzacji. Emeryci muszą się opamiętać w czasie wyborów.

    Odpowiedz
  • łowczy 54(2016-08-04 10:30) Zgłoś naruszenie 122

    Uważam,że jeżeli pracodawca chce zatrudnić doświadczonego emeryta,to dlaczego nie??Jeżeli emeryt ma możliwość odciążyć finansowo opiekę społeczną to tylko chwalić,emerytury są takie jakie są,że nie ma za co wykupić wszystkich leków i trzeba wybierać najważniejsze i najbardziej potrzebne,a gdzie wszystkie opłaty,a życie???Zawsze znajdzie się jakichś mądrala co mu przeszkadza praca emeryta,emeryturę ma za pracę i osiągnięty wiek,jak ma jeszcze trochę siły i chce dorobić to chwała jemu.Proszę nie wrzucać do jednego worka tych którzy poszli na wcześniejsze emerytury.

    Odpowiedz
  • kuba(2016-08-04 09:51) Zgłoś naruszenie 1120

    Mam pomysł na to skąd wziąć pieniądze na emerytury. Po prostu jeżeli emeryt chce pracować to zawieszać im wypłatę emerytur. Ile więcej będzie pieniążków w budżecie z niewypłaconych emerytur? A jak wybiera emeryturę to zwolni miejsce pracy to będzie dla młodych więcej miejsc. Czemu nikt z rządu tego nie widzi?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • as(2016-08-05 07:07) Zgłoś naruszenie 91

    Szanowni czytelnicy to co tu piszecie to jest wszystko jasne i czytelne ale z realizacja jest gorzej i tu sie trzeba zastanowic krus do likwidacji i wszystkie emerytury po 15 - 25latach pracy zostawic gornikow tylko na dole pracujacych i zlikwidowac np, deputat weglowy dla emeryta koleji a dla gornika nie ma jest tak duzo absurdow do zlikwidowania ze Pisowi nie starczy czasu bo drugiej kadencji nie bedzie nie dbaja o emerytow tylko szerza patalogie +500 wczorej bylem na zalewie i rodzina 2 +4 wiek od 4-16lat dzieci chleb z maslem i pomidorem a ojciec zywiec x5 a matka zywiec 4x a w rozmowie jakie to dobre panstwo ale wydaje mi sie zr na tych piwach nie byl koniec ja tez wychowalem dzieci i zadnych premii nie dostalem i dobrze bo dzis jako emeryt gdy mi na lekarstwa brakuje to mam oparcie nie wrzadzie po 40 latach pracy a w dzieciach

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kok(2016-08-06 15:48) Zgłoś naruszenie 91

    KTO W POPRZEDNIM RZĄDZIE POZWOLIŁ BY ZA 3 LATA PRACY + 6 LAT WYCHOWANIE DZIECI DAWAĆ NAJNIŻSZE ŚWIADCZENIE . Autentyczny przypadek. Jak to się ma do emerytów którzy przepracowali po 30 i więcej lat. To jest dopiero sprawiedliwość ?

    Odpowiedz
  • Ula(2016-08-05 09:45) Zgłoś naruszenie 70

    A co z tymi, którzy mają dwa tysiące i powyżej. OFE zabrało pieniądze a ZUS wyliczył, co wyliczył. Mnie nikt nie dał emerytury za darmo. Ja 42 lata pracowałam i płaciłam wysokie podatki i składki.

    Odpowiedz
  • a~~(2016-08-04 10:10) Zgłoś naruszenie 62

    za 185000 kupie mieszkanie na wynajem które miesięcznie da mi 600zł zysku. po mojej śmierci dzieci będą miec dalej efekt mojej pracy.

    Odpowiedz
  • Anna(2016-08-04 09:38) Zgłoś naruszenie 66

    Mam 1430zł. na miesiąc i na utrzymaniu pelnoletniego syna w szkole średniej.I musze z tej emerytury sie utrzyma

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wkurzony(2016-08-04 20:35) Zgłoś naruszenie 50

    Do permanentny.!300zł to wystarcza tylko na opłaty stałe.Mieszkanie M3 w bloku w Dąbrowie Górniczej to koszt 600 zł plus światło i gaz następne 150 zł ,RTV to 22,70,telefon 30 zł ,opłata dla UPC za najtańszy pakiet 50 zł,leki 100 zł.To daje 950 zł.A gdzie żywność,ubiór o samochodzie nie ma mowy. Inflacja wbrew GUS jest dość wysoka. U nas w Dąbrowie Górniczej w tym roku wzrosły opłaty za wywóz śmieci o 20 % fundusz remontowy za moje mieszkanie o11 zł,Tauron podwyższył trzykrotnie opłaty za energie cieplna ,efekt koszt podgrzania wody wzrósł o 4 zł za metr sześcienny co przy dwóch osobach daje 16 zł miesięcznie. Czyli koszt utrzymania M3 dla dwóch osób wzrósł o 31 zł,a jeszcze zapłacimy podwyżki za ogrzewanie mieszkań,rozliczenie w listopadzie.Faktycznie jest deflacja.

    Odpowiedz
  • Kolejna paranoja(2016-08-04 10:02) Zgłoś naruszenie 57

    Nie ma się z czego cieszyć. ZUS jeszcze raz chce oszczędzić? Raczej nie po to żeby wypłacić większe emerytury... Ktoś odkłada (nawet jeśli mało) przez cały okres pracy i dostaje 24 grosze. Ile trzeba - o ile się tak da w ogóle - odkładać żeby wyliczyli 24 grosze do wypłaty? Pomoc socjalna nie zmieni wiele. Nie piszę, że to kolejna prawna paranoja bo to jest oczywiste. Ciekawi mnie raczej jak ci ludzie mają np. zapłacić za mieszkanie. A jeśli chodzi o jednorazową wypłatę. Jak to sobie wyobrażacie? Emeryt dostanie i co z nią zrobi? Będzie żył jako - tako jakiś czas, a co potem? Znowu się zacznie od nowa. A to konkretne wyliczenia z artykułu. "Emerytur niższych niż 100 zł jest 222, tych do 500 zł ponad 6 tys." To pewnie nie są kwoty do wypłaty. Potrącą jeszcze składkę zdrowotną i kilka innych "koniecznych" składek. Ile dostanie emeryt po odliczeniu tych wszystkich składek od kwoty 100 zł? Spróbował by któryś z tych urzędników żyć za tą kwotę przez miesiąc. Ciekawe jak by to zrobił... Tylko nie zasłaniajcie się przepisami. Jak się chce to się jakiś znajdzie żeby podwyższyć kwotę do wypłaty

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Vox61(2016-08-04 10:02) Zgłoś naruszenie 41

    Wychodzi 120 +. Śmiesznie mało. Powinno być 1000 plus głodowa emerytura . Co najmniej .

    Odpowiedz