Maksymalnie o 15 tygodni dłużej rodzice wcześniaków oraz dzieci, które wprawdzie urodziły się w terminie, ale wymagały hospitalizacji w szpitalu, będą mogli mieć wypłacane świadczenie rodzicielskie.
Tak przewiduje przyjęty przez rząd projekt ustawy nowelizującej kodeks pracy. Jego najważniejszym celem jest wprowadzenie uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Będzie on przysługiwał rodzicom, których dziecko przyszło nad świat zbyt wcześnie i ze względu na stan zdrowia musiało przebywać w szpitalu. To uprawnienie będzie się wiązało z dłuższym okresem pobierania zasiłku macierzyńskiego. Jego odpowiednikiem dla matek, które nie mają do niego prawa, np. uczących się, studiujących lub bezrobotnych, jest świadczenie rodzicielskie, czyli tzw. kosiniakowe. W związku z tym w rządowym projekcie została uwzględniona zmiana ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 323 ze zm.) dostosowująca regulacje do nowych przepisów o uzupełniającym urlopie macierzyńskim.
Zgodnie z art. 17c ust. 3 ustawy, w zależności od tego, ile dzieci urodziło się w trakcie jednego porodu, świadczenie rodzicielskie może zostać przyznane na okres od 52 do 71 tygodni. Natomiast projekt zakłada dodanie do art. 17c ust. 3a, który przewiduje trzy przypadki, gdy kosiniakowe będzie wypłacane przez dodatkowe tygodnie – są one tożsame z tymi, które kwalifikują do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Pierwszy z nich dotyczy urodzenia dziecka przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g. Wtedy okres wypłaty świadczenia rodzicielskiego będzie wydłużany o tydzień za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu, do upływu 15. tygodnia po porodzie. Drugi przypadek odnosi się do dziecka, które przyszło na świat między 28. a 37. tygodniem ciąży i ważyło więcej niż 1000 g. W takim przypadku kosiniakowe będzie wydłużane o tydzień za każdy tydzień hospitalizacji, do upływu ósmego tygodnia po porodzie. Wreszcie trzecia sytuacja obejmuje dziecko, które wprawdzie urodziło się po 37. tygodniu ciąży, ale musi pozostać przez jakiś czas w szpitalu – warunkiem będzie to, aby pobyt po porodzie wynosił co najmniej dwa dni, a pierwszy z nich przypadał między 5. a 28. dniem po porodzie. Jego rodzicowi świadczenie rodzicielskie będzie mogło zostać wydłużone o tydzień za każdy tydzień hospitalizacji, maksymalnie o osiem tygodni.
Projekt przewiduje, że osoba, która będzie chciała skorzystać z dłuższego pobierania kosiniakowego, będzie musiała przedstawić zaświadczenie wydane przez szpital lub inny podmiot leczniczy. Będzie ono musiało zawierać informacje o okresie hospitalizacji dziecka, terminie jego urodzenia oraz wadze. Gmina ustali prawo do dodatkowego okresu otrzymywania świadczenia rodzicielskiego na podstawie wniosku, który winien zostać złożony najpóźniej do ostatniego dnia miesiąca następującego po upływie podstawowego okresu jego uzyskiwania, o którym mówi art. 17c ust. 3.
Co istotne, przepisy przejściowe projektu ustawy wskazują, że nowe regulacje będą obowiązywać nie tylko w stosunku do rodziców wcześniaków, które przyjdą na świat po dacie ich wejścia w życie (ma to nastąpić po trzech miesiącach od ogłoszenia), lecz także do tych, którzy będą w tym dniu pobierać kosiniakowe. ©℗
Podstawa prawna
Etap legislacyjny
Projekt ustawy skierowany do Sejmu