Aby otrzymać status emeryta, trzeba osiągnąć wiek emerytalny, który aktualnie w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Takie osoby mają prawo do świadczenia emerytalnego oraz różnych zniżek, m.in. na transport czy leki. Za co jeszcze mogą zapłacić mniej?

Obecnie w Polsce jest ok. 6,5 mln emerytów. Z jakich zniżek mogą korzystać w 2024 roku? Poniżej przedstawiamy listę niektórych z nich.

Zniżki dla emerytów na transport

W większości miejscowości w Polsce osoby w wieku emerytalnym mają 50-proc. zniżkę na przejazdy. Niektóre miasta przygotowały specjalną ofertę dla osób po 65 r.ż. –w Warszawie mogą one zakupić tak zwany bilet seniora za 50 zł na rok. W cenie można jeździć komunikacją miejską bez ograniczeń. W Szczecinie pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego można liczyć na zniżkę 50 proc. na bilety. Bezpłatną komunikację miejską zapewniają emerytom Wrocław, Bydgoszcz i Lublin.

Aby dowiedzieć się o zniżkach w naszej miejscowości, warto sprawdzić oficjalne strony urzędów lub miejskich spółek przewozowych, ponieważ warunki przyznawania ulg i wielkość zniżek mogą się różnić w zależności od regionu.

Emerytom, którzy ukończyli 70 lat, przysługuje darmowa komunikacja miejska w całej Polsce. W razie kontroli należy mieć ze sobą dokument zaświadczający wiek, np. dowód osobisty lub legitymację emeryta.

Niektóre leki po 65 r.ż. są bezpłatne

Od 1 września 2023 r.osoby, które ukończyły 65 lat, mają prawo do niektórych bezpłatnych leków. Dokładną listę refundowanych leków znajdziemy TUTAJ. Bezpłatne leki 65+ mogą otrzymać emeryci, które łącznie spełniają trzy kryteria: mają ukończone 65 lat; lek znajduje się w wykazie "D1" lub "D2" refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych w załączniku do obwieszczenia ministra zdrowia; mają rozpoznane schorzenie, które jest zgodne z zakresem wskazań objętych refundacją.

Receptę na bezpłatne leki może wystawić uprawniony lekarz lub pielęgniarka – w tym celu na recepcie w polu „kod uprawnień dodatkowych” należy wstawić literę „S” w przypadku seniorów (lub „DZ” w przypadku dzieci i młodzieży).

Zniżki na abonament RTV

Emeryci mają zniżki na abonament RTV. Dla osób po sześćdziesiątce, których świadczenie emerytalne nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, obowiązuje zniżka 50 proc. Aby zgłosić stan prawny, który upoważnia do otrzymania ulgi, należy wybrać się na pocztę i tam uzyskać odpowiedni dokument. Osoby, które ukończyły 75 lat, są zwolnione z opłat za abonament RTV.

Emeryci są traktowani preferencyjnie w teatrach, muzeach, kinach, galeriach sztuki. W zależności od placówki kulturalnej mogą otrzymać ok. 30–50 proc. zniżki. Często ulgi dla seniorów proponują skanseny, ogrody botaniczne czy zoologiczne. Czasami niższe bilety można dostać w poszczególne dni. Warto zorientować się na stronie internetowej danej placówki lub telefonicznie, jaką aktualną ofertę zniżkową dla seniorów ma interesujące nas miejsce.

Karta Dużej Rodziny (KDR)

Warto, aby osoby, które wychowały co najmniej trójkę dzieci, pamiętały o wyrobieniu Karty Dużej Rodziny. Jej posiadacze mają spore zniżki na transport – za przejazdy kolejowe zapłacą 37 proc. mniej za bilety jednorazowe oraz 49 proc. za miesięczne. Z Kartą Dużej Rodziny zapłacimy mniej w różnych sklepach spożywczych, np. w Lidlu jest 10 proc. zniżki na owoce i pieczywo, także wejściówki do instytucji kultury często są tańsze z KDR.

Szczegółowe informacje z wykazem setek firm, które oferują preferencyjne ceny po okazaniu Karty Dużej Rodziny, znajdziemy TUTAJ. Lista zawiera obiekty z podziałem na województwa, miasta i kategorie artykułów i usług. Wśród tych ostatnich wymienione zostały m.in. art. przemysłowe, żywność, edukacja, kultura, łączność, mieszkanie, odzież, obuwie, sport, rekreacja, turystyka, transport, usługi, usługi na odległość, zdrowie, żywność.

Uprawnieni do korzystania z Karty Dużej Rodziny są rodzice oraz małżonkowie rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci (również rodzice zastępczy oraz prowadzący rodzinny dom dziecka); dzieci, które mają mniej niż 18 lat (również dzieci, nad którymi rodzic sprawuje pieczę zastępczą oraz przebywające w tymczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka); dzieci, które mają mniej niż 25 lat i nadal się uczą; bez ograniczeń wiekowych dzieci, które legitymują się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Zniżki na wyrobienie paszportu

Regularna cena wyrobienia paszportu to 140 zł. Emeryci oraz ich małżonkowie pozostający na ich wyłącznym utrzymaniu oraz osoby przebywające w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych mają prawo do 50 proc. zniżki w opłacie za wydanie paszportu, natomiast osoby po ukończeniu 70 r.ż. mogą wyrobić dokument bezpłatnie.