Komu przysługuje renta z tytułu niezdolności do pracy

autor: Jan Ludwikowski26.07.2016, 17:00
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

Czy sąd rozpatrzy okoliczności, których nie zbadał ZUS?źródło: ShutterStock

Spełnienie ustawowych przesłanek pozwala na wystąpienie do ZUS z wnioskiem o rentę, która ma rekompensować utratę źródła zarobkowania. Zdarza się jednak, że pomimo istnienia poważnych chorób zakład odmawia wypłaty świadczeń. Negatywne rozpatrzenie wniosku nie zawsze jest zasadne. Warto więc walczyć o swoje w sądzie.

Czy wnioskodawca poniesie koszty odwołania od decyzji

Byłem na badaniu zorganizowanym przez ZUS – pisze pan Marek. – Lekarz stwierdził, że nie jestem niezdolny do pracy. Od takiego orzeczenia wniosłem sprzeciw do komisji lekarskiej, która również odmówiła mi prawa do renty. Dostałem już negatywną decyzję ZUS i zastanawiam się, co dalej. Czy odwołując się do sądu, poniosę wysokie koszty – pyta czytelnik.

NIE

Od negatywnej opinii lekarza orzecznika należy w ciągu 14 dni wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS. Pan Marek ma już ten etap za sobą i w chwili otrzymania decyzji odmownej stał się uprawniony do skierowania sprawy na wokandę. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem organu rentowego. Właściwym do rozpoznania sprawy jest wydział pracy i ubezpieczeń społecznych sądu okręgowego. Pismo trzeba nadać w placówce pocztowej lub złożyć je w siedzibie oddziału w terminie miesiąca od doręczenia decyzji. ZUS ma 30 dni na zapoznanie się ze stanowiskiem ubezpieczonego i ewentualną zmianę lub uchylenie decyzji. Jeśli podtrzyma swoją opinię o stanie zdrowia wnioskodawcy, sprawa trafi do sądu. Trzeba wiedzieć, że odwołujący jest zwolniony z opłaty od środka zaskarżenia i nie ponosi kosztów postępowania. Oznacza to, że wniesienie odwołania od decyzji ZUS nic nie kosztuje. Ewentualne wydatki mogą powstać, co do zasady, dopiero na etapie postępowania apelacyjnego.

Podstawa prawna

Art. 4779 par. 1 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2014 r. poz. 101 ze zm.).

Art. 98 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 623).

Czy w trakcie postępowania powoływani są biegli

Byłam badana przez kilku specjalistów ZUS – pisze pani Joanna. – Mam poważne zastrzeżenia co do ich obiektywności. Czy jeśli zdecyduję się wnieść odwołanie, to sąd powoła własnych lekarzy – zastanawia się czytelniczka.

TAK

Po wniesieniu odwołania od decyzji ZUS gospodarzem postępowania staje się sąd. Powołuje on wtedy biegłych lekarzy dla zbadania wnioskodawcy. Warto, aby ubezpieczony wskazał przyczyny, dla których uważa, że jest całkowicie lub częściowo niezdolny do pracy. Wówczas sąd wyda postanowienie, w którym dopuści i przeprowadzi dowód z opinii biegłych. Lekarz o specjalizacji odpowiadającej schorzeniom wnioskodawcy zapozna się z jego stanem zdrowia po przeprowadzeniu badania. Trzeba wiedzieć, że ubezpieczony może żądać zwrotu kosztów poniesionych z tytułu dojazdu do gabinetu. Do uzyskania korzystnej opinii biegłego sądowego nie wystarczy potwierdzenie istnienia schorzeń. Lekarz specjalista musi także stwierdzić związek dolegliwości z niezdolnością do pracy. W wyniku badań powinien mianowicie uznać, że opiniowany utracił w całości lub w części zdolność do wykonywania obowiązków pracowniczych. I nie odzyska tych zdolności nawet po zmianie stanowiska w ramach posiadanych kwalifikacji. Sąd na podstawie opinii biegłych przyzna rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy albo odmówi tego prawa. Świadczenia mogą być stałe lub okresowe.

Podstawa prawna

Art. 12 ust. 1–3, art. 13 ust. 1–3, art. 57 ust. 1 pkt 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 887).


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • jul(2016-07-29 11:20) Zgłoś naruszenie 52

  Tych lekarzy z ZUS, PZU itp. to dosłownie powystrzelać - dziecko leczyłam prywatnie, kiedyś złamało rękę, raz, drugi - ubezpieczona zwróciłam się do ubezpieczenia PZU - raz potem drugi i ten sam lekarz prywatnie przemiły a w odszkodowaniu pisze 2 tygodnie gips - gdzie jak wół pisało na zwolnieniu 3 tygodnie - to są lekarze bez sumień dlatego tam orzekają

  Odpowiedz
 • buśka(2016-07-26 18:15) Zgłoś naruszenie 32

  niestety, mnie nie pomógł również sąd,

  Odpowiedz
 • Aleksandra(2016-08-31 09:12) Zgłoś naruszenie 11

  Jeżeli taka renta zostanie przyznana to czy można podjąć pracę? Wystąpić o zasiłek rehabilitacyjny itp.? Pytam w imieniu taty. Dostał bardzo niską rentę a oszczędności też nie posiada?

  Odpowiedz
 • Andrzej(2016-07-28 16:22) Zgłoś naruszenie 11

  5 lat stażu ubezpieczeniowego w ciągu dziesięciolecia przed złożeniem wniosku o rentę albo powstaniem niezdolności do pracy

  Odpowiedz
 • Helena(2016-07-27 07:39) Zgłoś naruszenie 11

  Podstawa pięciu lat przepracowanych , już nie obowiązuje w jednej firmie ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane