statystyki

Przedawnione składki zwiększą emeryturę

autor: Bożena Wiktorowska14.06.2016, 07:28; Aktualizacja: 30.06.2016, 12:29
emeryt, emerytura

Sprawa trafiła do sądu apelacyjnego, a ten zadał pytanie prawne SN.źródło: ShutterStock

ZUS ma obowiązek doliczenia do konta emerytalnego należności od umów-zleceń także w sytuacji, kiedy pracodawca ich nie odprowadził. Sędziowie Sądu Najwyższego pozytywnie odpowiedzieli na pytanie, czy dopuszczalne jest ustalenie w drodze decyzji ZUS podlegania ubezpieczeniom społecznym osoby wykonującej pracę na podstawie umowy-zlecenia. I to w sytuacji, gdy składki na te ubezpieczenia uległy przedawnieniu przed wydaniem decyzji. Problem pojawił się w czasie rozpatrywania sprawy przedsiębiorcy, który nie zgodził się, aby ZUS wydał decyzję w sprawie podlegania ubezpieczeniom w 1999 r. kobiety, która wykonywała dla niego pracę na zlecenie. Powód? Składki z tego tytułu uległy już przedawnieniu.

Sprawa trafiła do sądu I instancji. ZUS argumentował, że obowiązek wydania decyzji o podleganiu ubezpieczeniom wynika z art. 38 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 121 ze zm.). Z kolei pracodawca nie zgadzał się z tą opinią, choć nie kwestionował, że zainteresowana faktycznie wykonywała dla niego pracę na zlecenie w 1999 r. Sędziowie przychylili się do opinii ZUS. Uznali, że przedawnienie składek nie ma znaczenia. Spór bowiem toczy się o podleganie ubezpieczeniu, a nie obowiązku zapłaty zaległych danin. Zwrócili też uwagę, że po uprawomocnieniu decyzji płatnik ma obowiązek złożenia korekt dokumentów ubezpieczeniowych. I to bez względu na to, ile lat minęło od złożenia pierwszych dokumentów potwierdzających wykonywanie pracy na podstawie zlecenia. I dopiero na tej podstawie ZUS wyda decyzję o odstąpieniu od żądania zapłaty zaległych składek z odsetkami ze względu na ich przedawnienie.


Pozostało jeszcze 48% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • DZIADEK -63 LATA -STAZ 48 LAT-16 WARUNKI SZKODLIWE(2016-10-13 10:51) Zgłoś naruszenie 00

    ZUS PO LATACH CZEPIA SIE ROBOTNIKOW ZE NIE MAJO W SWIADECTWIE PRACA W WARUNKACH SZKODLIWYCH NA ZAKONCZENIE PRACY.ALE SO WCZESNIEJSZE ANGAZE I WYRAZNIE JEST NAPISANE SO KARTY PLACY I PRACY TAM TEZ SO WYSZCZEGOLNIONE RUBRYKI OD1992 -DO 1998 JAK RZODAL ZUS.PO ZATYM ZAKLADY BYLY JAK W MOIM PRZYPADKU WE WROCLAWIU I NASTOPILA LIKFIDACJA ZAKLADU.TO JEST NIE LUDZI WINA KTUZY PRACOWALI TYLKO ICH KIEROWNICTWA ZE ZANIEDBALI SWOJE OBOWIOZKI.DLATEGO TERAZ PO LATACH CHODZIMY PO SODACH I JESTESMY PONIRZANI BO SEDZIA MOWI NA SPRAWJE CO TO ZA ZAWOD MALARZ-PIASKARZ GDZIE JEST BIEGLY SODOWY CO ROSTRZYGA SPRAWY I ZNA SIE NA FACHU.SKRZYWDZONO PRZEZ TUSKA I RZEPLINSKIEGO I KOLESI JEGO850 TYSIECY EMERYTUR.TERAZ WALCZO NA STARE LATA NIE WIADOMO NA ILE STARCZY IM SIL.WSZYCY ZGODNIE POLACY DLUGO ZYJO.JA OBSERWUJE JAK PRACUJE NA DZIEN ZA5ZL W OCHRONIE I STOJE NA PLACU.KOBIETY WIEKSZOSC BIEG I Z PAPIEROSEM OD RANA.KAZDY IDZIE GLOWA SPUSZCZONA TAM NIE WIDAC SMIECHU I DOBREGO ZYCIA.TAKI PREZENT NAM ZGOTOWALI LUDZIE KTUZY WYCHODZO NA ULICE BRONIC DEMOKRACJY I TK UE I KOMISJY WENECKIEJ.LUDZIE CI NIE MAJO HONORU I NA ZYWCA GRZEBJO SWOJ NARUD.NEKROLOGI WSZYSTKO MOWIO WIEM BO PRZECHODZE KOLO KOSCIOLA 20,30 40 50 60 65 A TZW STARE DRZEWA TO80 90 A NAWET BYLO I 100 ALE TO RZADKOSC.BO NERWY STRESY BRAK KASY PRACY CHOROBY ZAWISC NIE NAWISCDO DRUGIEGO CZLOWIEKA RODZINY SIE NIE ZNAJO BO TY BIEDNY JA BOGATY.PAMIETAM BO MAM63 LATA.KIEDYS BYLO INACZEJ RODZINY SIE ODWIEDZALY GOSCILY DZIECI NA PODWORKACH SIE BAWILY BYLA PRZYJAZN.SZKOLA TO BYLY FARTUSZKI CHLOPCY BIALE KOLNIERZYKI TARCZE OBOWIOZKOWO AZ BYLO PRZYJEMNIE POPATRZEC.PAMIETAM W TECHNIKUM NOSILISMY TARCZE OBOWIOZKOWO.ATERZ BRONIARZ TO JEST BAL PRZEBIERANCOW.WYMALOWANE DZIEWCZYNY PAZNOKCIE RUZNE KOLORY REWJA MODY WELBIE PUSTO ALE LEPIEJ CHODZO UBRANI OD NAUCZYCIELI.RODZICE SIE ZTEGO CIESZO.PAMIETAJCIE RODZICE I ZNP I KURATORJA ZATO KIEDYS WSZYSCY ZAPLACICIE.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane