statystyki

Wcześniejsza emerytura tylko dla byłych pracowników

autor: Ryszard Sadlik09.06.2016, 10:27; Aktualizacja: 30.06.2016, 12:29
!Nie ma znaczenia, że ubezpieczony w ramach swojej firmy wykonywał dokładnie te same czynności, co gdy pracował na etacie.

!Nie ma znaczenia, że ubezpieczony w ramach swojej firmy wykonywał dokładnie te same czynności, co gdy pracował na etacie.źródło: ShutterStock

Jedynie zatrudnienie na etacie może być zaliczone do okresu wykonywania pracy w warunkach szczególnych. ZUS nie weźmie jej pod uwagę, gdy ubezpieczony był w tym czasie np. zleceniobiorcą.

Możliwość wcześniejszego uzyskania emerytury wynikającej z pracy w warunkach szczególnych przewiduje art. 184 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawa emerytalna).

Zgodnie z wykazem

Przy ustalaniu uprawnień do wcześniejszej emerytury za osoby zatrudnione w szczególnych warunkach uważa się pracowników zatrudnionych przy pracach o znacznej szkodliwości dla zdrowia oraz o znacznym stopniu uciążliwości lub wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia, w podmiotach, w których obowiązują wykazy stanowisk ustalone na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (dalej: rozporządzenie). Wykazy te wydane przez właściwych ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz centralne związki spółdzielcze w porozumieniu z ministrem pracy, płac i spraw socjalnych ustalają stanowiska pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach.

Aby ustalić, czy dana osoba pracowała w warunkach szczególnych, należy sprawdzić, czy wykonywała pracę określoną w wykazach A i B rozporządzenia. Bez znaczenia jest, czy praca ta była wykonywana w sektorze państwowym, czy w prywatnym przedsiębiorstwie.

Pracownik może uzyskać prawo do wcześniejszej emerytury, jeśli ukończy 60 lat – mężczyzna, lub 55 lat – kobieta, ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn oraz co najmniej 15 lat pracy w warunkach szczególnych. Jednak w stosunku do niektórych grup zawodowych rozporządzenie przewiduje odmienne, jeszcze korzystniejsze dla pracowników, warunki nabycia prawa do emerytury. Dotyczy to np. osób wykonujących prace określone w wykazie B – przy przetwórstwie azbestu, przy produkcji ołowiu i kadmu, czy w hutnictwie. W praktyce ważny jest nie tylko wiek ubezpieczonego i staż pracy, ale także podstawa, na jakiej była wykonywana.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • okradany(2016-06-09 13:54) Zgłoś naruszenie 442

  40 lat pracy,płaconych składek=emerytura.to jest najbardziej sprawiedliwy system.Bez kombinacji,ludzie ci maja wypracowany kapitał żadna łaska.A dziś tacy ludzie pozostają bez żadnych środków do życia ich kapitał rozkradają agenci po 15,20 latach pracy .Złodzieje którzy w wieku 36 lat staja się emerytami śmieją się z tych którzy tyrają tyle lat.Tak wygląda prawo i sprawiedliwość w Polsce .Co tu kombinować ,jest to proste ,masz wypracowane lata,masz dobrowolną możliwość przejścia na emeryturę ,a nie skazany jesteś na śmietnik .Ile jeszcze fakultetów musi zdobyć ten rząd ,aby to zrozumieć.Tacy ludzie mają wypracowany kapitał,a więc rząd nie roni tu żadnej łaski.Chyba że dalej będzie sponsorował złodziei,kombinatorów.AMEN

  Odpowiedz
 • janosik(2016-06-11 08:28) Zgłoś naruszenie 242

  47lat pracy obecnie mam63lata chyba powinienem iści na emeryture p Kaczynski zrób porządek w koncu obiboki juz dawno pierdzo w stołki i pracuja w ochronach mając jednoczesnie emerytury a ja po tylu latach pracy pracuje na śmieciówce 4.20 chory kraj nie dziwie sie źe młodzi mają w dupie ?

  Odpowiedz
 • gość(2016-06-13 07:35) Zgłoś naruszenie 172

  Pan Prezydent obiecał: jeżeli w ciągu roku od jego wyboru, nie będzie ustawy, obniżającej wiek emerytalny -,,powrót do ustawy przed 2012roku', to poda się do dymisji. Panie Prezydencie czekamy na ustawę emerytalną 60/65.

  Odpowiedz
 • prawda(2016-06-10 08:12) Zgłoś naruszenie 150

  Żaden system nie będzie idealni i 100% sprawiedliwy.Najbardziej sprawiedliwe rozwiązanie to 40 lat pracy,opłacanie składek.Jest wypracowany kapitał i żadna łaska ,aby tacy ludzie mieli dobrowolne prawo przejścia na emeryturę.Na pewno nie przejdą wszyscy,ci którzy mają godną w miarę prace,wynagrodzenie,ich wola,ale są tacy,którzy po tylu latach pracy pozostają bez żadnych środków do życia-zupełny śmietnik.Kombinacje z warunkami szczególnymi też nie są do końca sprawiedliwe.Czy spawacz równa się spawaczowi na pewno nie ,sa tacy którzy spawali na dnie statków i w wieku 40 lat dalej plują niż widzą,a są tacy którzy spawali na hali z wyciągami,na powietrzu itd.Podobnie jest z hutnikami,górnikami............ .Różnie było przez 40 lat,z pracownikami fizycznymi,umysłowymi.Ale pracowali,nie byli agentami,którzy w wieku np.36 lat stali sie wielkimi emerytami. 40 lat pracy=emerytura=sprawiedliwość .

  Odpowiedz
 • czekający emerytury(2016-07-12 19:17) Zgłoś naruszenie 94

  W pełni popieram uzależnienie emerytury od stażu pracy tj. 40 lat mężczyzna i 35 lat kobieta bez względu na wiek. Ja przepracowałem w jednym zakładzie pracy 41 lat i uważam to za wystarczające.

  Odpowiedz
 • Felek(2016-07-04 02:28) Zgłoś naruszenie 30

  najbardziej sprawiedliwe dla określenia wieku emerytalnego to staż pracy bo co to za sprawiedliwość jeśliktoś pracował np od 20 roku życia i przepracował 40 lat No to ma 60 i nie może iść na emeryturę a drugi do 40roku życia się obijał Łu pracował dorywczo aby przeżyć i nie miał lat składkowych to jak to rozumieć aby otrzymać emeryturę też musi przepracować 40 lat ? To będzie miał 80 albo już go nie będzie czy po prostu otrzyma emeryturę po przepracowaniu połowy tego co poprzedni ? Jaka tu motywacja do pracy ? Przecież ludzie którzy są zatrudnieni na etatach odprowadzają składki I po 40 latach pracy chyba już uzbierali na zasłużoną emeryturę. A co będzie z tymi kobietami co dostają 500+ będą siedziały w domu do 45roku życia bo mając kilkoro dzieci do lat 18 nie warto iść do pracy za 1500 coś ten nasz rzæd chyba nie myśli moim zdaniem podstawą do emerytury powinny być odprowadzane składki na ZUS

  Odpowiedz
 • I(2016-06-11 20:17) Zgłoś naruszenie 20

  A C Z TAKIMI PRACWNIKAMI ,KIEDY RENCSTA 3 GRUPY MUSI DOROBIC ,ALE MA MWEĘ ,O PRACĘ UMOWOĘ O DZIELO , UMOWĘ O PRACĘ ,WTEDY NIC SIE NIE LICZY D EMERYTURY ,TYLKO STAZ PRACY UMOWY O PRACĘ 1/4 ETATU ,/A WIADOMO ZA RENTĘ NIE WYZYJE ,NI CO RZĄDZĄCY OBECNIE JAKI POMYSŁ MAJĄ ?CZY PUSCIC TAKICH NA EMERTURĘ ,TYCH RENCISTÓW ,CZY NADAL MAJĄ PRACOWAC ,I NIE MIEC WCZESNIEJZEJ EMERYTURY ,PO 55 ROKU ZYCIA ,CZY DALEJ MUSZĄ SIE ,PONIEWIERAC U OBECNYCH ,PRACDAWCOW NA POSMIEWISKO ,UMOWA ZLECENIE I UMOWA O DZIELO ,I DYSCYPLINARKI ,Z POWODU SLABEGO STANU ZDROWIA ,I ZAKAZ URLOPOW WYPOCZYNKOWYCH ,I BEZPLATNYCH?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane