Jakich dokumentów warto poszukać, aby podwyższyć emeryturę?

autor: _23.05.2016, 20:00; Aktualizacja: 23.05.2016, 20:39
Szukamy świadectw pracy i potwierdzenia zarobków sprzed 1999 roku.

Szukamy świadectw pracy i potwierdzenia zarobków sprzed 1999 roku.źródło: ShutterStock

Do wyliczenia, ile odłożyliśmy na starość przed reformą systemu, ważne są przede wszystkim staż pracy i wysokość zarobków.

Czy archiwista sam dokona wyceny odpisu dokumentu

Udało mi się znaleźć miejsce, do którego trafiły wszystkie dokumenty mojego byłego pracodawcy. Właściciel firmy powiedział, że odszukanie moich nie tylko potrwa kilka miesięcy, ale muszę się liczyć z dużym wydatkiem. Koledzy z pracy, którzy mają już za sobą kompletowanie dokumentacji płacowej, twierdzą, że są górne stawki i za jedno zamówienie zapłacę najwyżej 200 zł. Czy prywatne archiwum może żądać opłaty kilkukrotnie przekraczającej stawki?

NIE

Wysokość opłat za sporządzenie odpisu lub kopii przechowywanej dokumentacji nie może być ustalana w sposób przypadkowy. Aby nie dochodziło do nadużyć, rozporządzenie określa maksymalną wysokość opłat pobieranych przez archiwa zarówno państwowe, jak i te prowadzące działalność komercyjną polegającą na przechowywaniu dokumentacji pracowniczej. Obecnie opłata za sporządzenie kopii świadectwa pracy nie może być wyższa niż 17 zł. Natomiast za sporządzenie odpisu świadectwa pracy, za każdą rozpoczętą stronę maksymalna wysokość opłaty wynosi 35 zł. Przygotowanie kopii dokumentu potwierdzającego wysokość wynagrodzeń to wydatek rzędu 4 zł. Za sporządzenie kopii każdej karty kartoteki zarobkowej bądź zasiłkowej albo strony listy płac trzeba zapłacić 4 zł. W przypadku sporządzenia odpisu innego niż świadectwo pracy dokumentu z zakresu stosunku pracy, w tym potwierdzającego wysokość wynagrodzenia, za każdą rozpoczętą stronę maksymalna stawka wynosi 8 zł. Jednocześnie zamawiający za sporządzenie odpisu skróconego wysokości zarobków na podstawie list płac za każdą pozycję zestawienia (kwotę wynagrodzenia rocznego albo wynagrodzenia za krótszy okres faktycznie przepracowany w ciągu roku) zapłaci 4 zł. Przy czym łączna opłata od jednorazowo złożonego zamówienia nie może przekroczyć kwoty 200 zł. Stawki te uwzględniają koszty ponoszone przez te podmioty związane z przechowywaniem dokumentacji i sporządzaniem jej odpisów lub kopii, w szczególności nakłady związane z poszukiwaniem dokumentów, przygotowaniem ich do sporządzenia odpisu lub skopiowania oraz sporządzenia odpisu lub kopii. Opłata zawiera także wydatki związane z zapewnieniem odpowiednich warunków do przechowywania dokumentacji.

Podstawa prawna

Art. 51a ust. 1 i 2, art. 5o ustawy z 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1446 ze zm.).

Par. 1–2 rozporządzenia ministra kultury z 10 lutego 2005 r. w sprawie określenia maksymalnej wysokości opłat za sporządzenie odpisu lub kopii dokumentacji o czasowym okresie przechowywania (Dz.U. z 2005 r. nr 28, poz. 240).

Czy archiwum sprostuje błąd byłego pracodawcy

Od kilku miesięcy poszukuję dokumentów potwierdzających pracę w latach osiemdziesiątych. Kiedy jednak udało mi się odszukać archiwum, do którego trafiła moja kartoteka, okazało się, że są w niej błędy w moim nazwisku. Czy dostanę poprawione dokumenty? 

NIE

Jedynie pracodawca ma prawo wystawienia swojemu pracownikowi zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, archiwum takiej możliwości nie ma, z reguły archiwum lub uprawniony przechowawca wydaje poświadczone kopie dokumentów. Różnica polega również na tym, że pracodawca wydaje swojemu pracownikowi (obecnemu lub byłemu) wszystkie dokumenty bezpłatnie, natomiast archiwum lub przechowawca tylko kopie, uwierzytelnione wyciągi lub odpisy dokumentów z przechowywanych akt osobowych i płacowych. W świetle prawa mają takie samo znaczenie, ale przechowawcy nie mogą wystawiać nowych dokumentów ani korygować błędów w nich zawartych. Archiwum nie ma także prawa do wydawania zaświadczeń o okresach zatrudnienia oraz o wysokości zarobków na druku ZUS Rp–7.

Podstawa prawna

Art. 28 ustawy z 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1446 ze zm.).

Par. 1–3 rozporządzenia ministra kultury z 10 lutego 2005 r. w sprawie określenia maksymalnej wysokości opłat za sporządzenie odpisu lub kopii dokumentacji o czasowym okresie przechowywania (Dz.U. z 2005 r. nr 28, poz. 240).


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • polska patologia(2016-05-23 22:10) Zgłoś naruszenie 160

  no nie, teraz mamy szukać dokumentów, to rząd winien teraz nam naliczać z górnej półki za to, że nie wykonywał należycie swoich obowiązków, odprowadzane składki to umiał brać i trwonić je

  Odpowiedz
 • as(2016-05-25 04:43) Zgłoś naruszenie 70

  chory kraj najpierw panna suchocka kazala zniszczyc dokumenty do 79roku a teraz kazuja szukac gdzie u kogo to gorszy przekret niz alber-gold a ta pani ma sie swietnie i nikt jej nic nie zarzuca a tyle krzywdy zrobila takim posunieciem obecnym emerytom

  Odpowiedz
 • Polskie bagno(2016-05-29 17:18) Zgłoś naruszenie 91

  To po co jest ten ZUS od 35 lat gromadzą wszystkie moje dane z moich podatków finansuje panie pijące kawusie by na stare lata jeszcze raz szukać dokumentów i podawać im wszystko na tacy .Po co miliony wydane na komputeryzację .Czy w Polsce petent o wszystko musi skamleć, być adwokatem, radcą prawnym, znać wszystkie przepisy bo żaden urzędnik ci nie pomoże.

  Odpowiedz
 • spawacz(2017-02-13 05:30) Zgłoś naruszenie 00

  a jak zus liczy pracownikow tzw. ktorzy pracowali a jak zus liczy pracownikow eksportowych za prace w libji

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane