ZUS ignoruje orzeczenia sądów i TK: Nie chce przeliczać świadczeń wcześniejszym emerytom

autor: Bożena Wiktorowska17.03.2016, 07:07; Aktualizacja: 17.03.2016, 08:00
Może się okazać, że konieczna będzie interpretacja tych przepisów przez powiększony skład Sądu Najwyższego.

Może się okazać, że konieczna będzie interpretacja tych przepisów przez powiększony skład Sądu Najwyższego.źródło: ShutterStock

Zakład nie chce przeliczać świadczeń wcześniejszym emerytom, którzy złożyli wniosek o emeryturę powszechną po 31 grudnia 2012 r. Na nic zdają się wyroki sądów i stanowisko TK.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (69)

  • AS(2018-10-19 18:41) Zgłoś naruszenie 00

    zlodzieje jak bym wiedzial to bym pracowal do 65roku zycia rocznik 50

    Odpowiedz
  • Julia Maciąg(2017-06-24 12:12) Zgłoś naruszenie 00

    Obniżenie wieku emerytalnego tak A jednocześnie zrównać. Emerytury mundurowych albo zakazać im pracowacw.po przejściu.na emeryturę są w kwiecie wieku z wysoką emeryturą I jeszcze im malo A co powinni powiedzieć.Ci co maja przepracowane 40lat I głodowa emeryture w zusie powinni pracować ci ludzie co mają serce na dłoni A nie w ****** mózg w glowie A nie mierzy nogami J

    Odpowiedz
  • prawnik - Szczecin(2016-06-09 10:51) Zgłoś naruszenie 00

    ZUS działa samodzielnie, nie kieruje się stanowiskiem takiej czy innej strony, ani wyrokami w sprawach jednostkowych, czy postanowieniem TK w przedmiocie umorzenia postępowania P 11/14, i ma do tego pełne prawo. Sugeruję trochę znajomości prawa, także autorowi artykułu.

    Odpowiedz
  • Emilka.27(2016-04-21 00:36) Zgłoś naruszenie 90

    A co zrobią z osobami, które zgłosiły się do ZUS, po osiągnięciu wieku emerytalnego w 2011 r. , aby ponownie przeliczyli im emerytury, ale zostały wprowadzone w błąd przez pracownicę ZUS i dlatego ich emerytury nie zostały wówczas przeliczone. Co z tymi osobami, bo przecież one tutaj nie zawiniły? Dlaczego ZUS ignoruje korzystne dla tych osób wyroki sądu?

    Odpowiedz
  • Oliwka.21(2016-04-21 00:13) Zgłoś naruszenie 90

    Sprawa jest prosta ZUS oszukał emerytów z roczników 1949-1952.

    Odpowiedz
  • Eljana(2016-04-12 18:17) Zgłoś naruszenie 40

    A ja najpierw o tym jak Państwo skonfiskowało wszystkie pieniądze z OFE , które nie weszły do kapitału bo poszły na Skarb Państwa, jeśli chciałam iść na wcześniejszą emeryturę, -rocznik 53. To jedna grabież. Teraz mój kapitał- jest waloryzowany o 100,52% / 2016 rok/ powiedzmy ,że mam na koncie 300.000 zł więc waloryzacja wynosi 1560 zł a my dostajemy 2- 3 zł- co miesiąc - czy to jest sprawiedliwe. Czy muszą wyjść emeryci na ulicę,że by się wreszcie ktoś obudził i dał nam godnie żyć. Przecież my zgromadziliśmy swój kapitał i tylko go chcemy nic więcej???????????????

    Odpowiedz
  • Emilka.27(2016-03-24 09:51) Zgłoś naruszenie 260

    Bernard pyta: „Co nam pozostało zrobić po decyzji odmownej ZUSu, ponownie odwołać się do Sądu Pracy.”------- Tak właśnie doradza emerytom radca prawny w ZUS -ie w Częstochowie, kiedy z takim pytaniem zwracają się do niego.

    Odpowiedz
  • Emilka.27(2016-03-24 02:56) Zgłoś naruszenie 260

    Bernard pyta: „Co nam pozostało zrobić po decyzji odmownej ZUSu, ponownie odwołać się do Sądu Pracy.”------- Tak właśnie doradza osobom radca prawny w ZUS -ie w Częstochowie, kiedy z takim pytaniem zwracają się do niego emeryci.

    Odpowiedz
  • Oliwka.21(2016-03-23 23:16) Zgłoś naruszenie 260

    Do ZUS, emeryturę in concreto nabywa każdy po osiągnięciu wieku emerytalnego.

    Odpowiedz
  • Oliwka.21(2016-03-23 23:13) Zgłoś naruszenie 260

    ZUS napisał: „należy wyraźnie rozróżnić nabycie prawa do emerytury in abstracto od nabycia prawa do emerytury w konkretnej wysokości in concreto”. ------- Prawo do emerytury w konkretnej wysokości in concreto nabywa każdy po osiągnięciu wieku emerytalnego.

    Odpowiedz
  • Oliwka.21(2016-03-23 23:11) Zgłoś naruszenie 290

    ZUS napisał: „należy wyraźnie rozróżnić nabycie prawa do emerytury in abstracto od nabycia prawa do emerytury w konkretnej wysokości in concreto”. ------- Prawo do emerytury w konkretnej wysokości in concreto nabywa każdy po osiągnięciu wieku emerytalnego.

    Odpowiedz
  • Emilka.27(2016-03-23 23:07) Zgłoś naruszenie 280

    Bernard pyta: „Co nam pozostało zrobić po decyzji odmownej ZUSu, ponownie odwołać się do Sądu Pracy.”------- Gdy sąd wyda wyrok, nikomu nie wolno go ignorować. Gdybym ja była sędzią, to nałożyłam bardzo wysoką karę na ZUS i zobowiązała do natychmiastowego wykonania wyroku. Myślę, że ZUS zrozumiałby, że jeżeli nie odwołał się od decyzji sądu, tzn. że wyrok jest prawomocny i że musi go wykonać.

    Odpowiedz
  • Oliwka.21(2016-03-23 22:51) Zgłoś naruszenie 280

    ZUS napisał: „należy wyraźnie rozróżnić nabycie prawa do emerytury in abstracto od nabycia prawa do emerytury w konkretnej wysokości in concreto” Prawo do emerytury w konkretnej wysokości in concreto nabywa każdy po osiągnięciu wieku emerytalnego.

    Odpowiedz
  • Oliwka.21(2016-03-22 00:39) Zgłoś naruszenie 383

    Dociekliwy3, wyrok SO w Szczecinie jest pierwszym korzystnym wyrokiem dla osoby ur. w 1952 r., która nabyła prawo do zwykłej emerytury do końca 2012 r. a wniosek do ZUS o jej przyznanie złożyła w 2013 r. Jak więc widzisz, pozostali emeryci również będą otrzymywać takie wyroki. Bo prawo jest prawem i nie dotyczy jednej tylko osoby, lecz wszystkich.

    Odpowiedz
  • Emilka.27(2016-03-22 00:25) Zgłoś naruszenie 383

    Dociekliwy3, a czemu nie czytasz dokładnie artykułu, pod którym umieszczasz komentarze? „Postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z 3 listopada 2015 r. (sygn. akt P 11/14), który umorzył postępowanie w sprawie pytania prawnego sądu szczecińskiego. TK uznał bowiem, że sąd może wydać wyrok na podstawie obecnych przepisów pozwalających obliczyć emeryturę „po emeryturze” na podstawie przepisów z 2012 r. A to dlatego, że zainteresowana wówczas osiągnęła powszechny wiek emerytalny. Przy czym brak wniosku nie oznacza utraty praw nabytych.” Wkleiłam urywek, a Ty zapoznaj się dokładnie z całym artykułem zanim coś napiszesz.

    Odpowiedz
  • Dociekliwy3(2016-03-21 20:04) Zgłoś naruszenie 540

    NIE dla wcześniejszych emerytów w tym zwłaszcza emerytek 1953 rocznik. Koniec z kradzieżą, bo przecież ZUS musi ukraść aby dać tym wrzeszczącym --- NIE dla manipulacji niejakiej Wiktorowskiej

    Odpowiedz
  • Dociekliwy3(2016-03-21 19:56) Zgłoś naruszenie 541

    "Nie wolno oszukiwać emerytów" - - - Nie wolno oszukiwać emerytów ale należy powstrzymać roszczenia grupowe emerytów, którzy i tak dostali już bardzo dużo a chcą jeszcze więcej - - - To przez takich złodziei tzn wcześniejszych emerytów inni nie doczekają do emerytury bo ZUS i państwo wydłużyło wiek emerytalny i zmieniło zasady wyliczania emerytury. A dlaczego wydłużyło? Bo za dużo złodzei wcześniejszych emerytów. ZUS sam jest złodziejem ale już widzi, że dalsza kradzież składek aby opłacić wygórowane złodziejskie roszczenia wcześniejszych emerytek to takie złodziejstwo, które zagraża innym emerytom i systemowi emerytalnemu. Kraść można, ale jak ten którego okrada się czyli płacący na ZUS nie mają już nic więc nawet złodziejski ZUS musi zastanowić się... - - - Należy więc odebrać przywileje nie tylko temu wrzeszczącemu rocznikowi 1953 ale i wcześniejszym rocznikom - - - I o to my walczymy, koniec z wyzyskiem takich jak my co płacimy na ZUS przez roszczeniowych emerytów

    Odpowiedz
  • Dociekliwy3(2016-03-21 19:43) Zgłoś naruszenie 540

    ZUS odpowiada http://zus.pl/default.asp?p=1&id=1&idk=2632 Orzeczenie Trybunału z 7 maja 2014 r. (K 43/12) mówi, że ustawa nakazująca Zakładowi odliczanie pobranych świadczeń od kapitału emerytalnego, jest zgodna z Konstytucją. Co za tym idzie wskazany Sąd Apelacyjny w Poznaniu stwierdził: "Pobranie emerytury na podstawie wskazanych powyżej przepisów oznacza skonsumowanie części kapitału składkowego, w związku z czym od 1 stycznia 2013 r. odlicza się od niego sumę wypłaconych emerytur". Jak więc widać Zakład w pełni respektuje orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego. Świadczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zaś zawsze są wyliczane w zgodzie z obowiązującym prawem, co potwierdzają wyroki sądowe.

    Odpowiedz
  • Emilka.27(2016-03-20 12:45) Zgłoś naruszenie 722

    Nie wolno oszukiwać emerytów. Ludzie Ci ciężko pracowali i przez wszystkie lata ich pracy odprowadzane były składki na ZUS. Dlatego ludzie Ci powinni mieć godne emerytury, bo przecież niektórzy z nich nie dożyją nawet przeciętnego, dalszego trwania życia obliczonego przez GUS. A tymczasem po przeszło 30 – latach pracy otrzymują 1200 zł. Ta suma ledwo wystarcza na opłacenie świadczeń, a co z pozostałymi wydatkami? Za co ci ludzie mają żyć?

    Odpowiedz
  • Oliwka.21(2016-03-20 11:51) Zgłoś naruszenie 722

    ZUS napisał: „należy wyraźnie rozróżnić nabycie prawa do emerytury in abstracto od nabycia prawa do emerytury w konkretnej wysokości in concreto”. To tylko ZUS mógł wymyślić coś takiego. Jeżeli kobiety z lat 1949-1952 osiągnęły wiek 60 lat to przysługujące im świadczenia emerytalne powinno być obliczone właśnie od tego czasu i według zasad obowiązujących w dniu osiągnięcia przez nie wieku powszechnego. Nie ma czegoś takiego jak emerytura „in abstracto” czy „in concreto”. Jest tylko emerytura.

    Odpowiedz