ZUS: Nie szukamy haków, realizujemy tylko swoje obowiązki

autor: Patryk Słowik11.02.2016, 07:30; Aktualizacja: 11.02.2016, 08:47
ZUS

ZUSźródło: ShutterStock

- Trudno czynić zarzut ZUS z powodu zachowania ostrożności przy przyznawaniu prawa do świadczeń. Nie czuwamy nad naszym prywatnym majątkiem, lecz nad środkami publicznymi - mówi Kamil Tokarz, specjalista w departamencie świadczeń emerytalno-rentowych centrali ZUS

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • StAAbrA(2016-02-11 12:38) Zgłoś naruszenie 60

  Do ZUS-u : łżecie , oszukujecie i kradniecie , Gnoje .

  Odpowiedz
 • nowy(2016-02-11 14:53) Zgłoś naruszenie 51

  To nie ZUS jest zły tylko jego pracownicy. Oni wiedzą lepiej od pracodawcy kto i na jakim stanowisku pracuje. Przecież pracodawca ponosi odpowiedzialność karną za wpisy w świadectwie pracy. Ale znam wiele przypadków gdzie w jednakowych sprawach ZUS wydawał różne decyzje. To jest państwo prawa? Czas na dobre zmiany. Czekam.

  Odpowiedz
 • emerytka z czerwca 2014(2016-02-11 15:06) Zgłoś naruszenie 50

  ZUS stosuje pułapki, o których ubezpieczeni nie mają wiedzy a co lepsze, które nie wynikają z ustawy. Skrajny przykład to waloryzacja kapitału stosowana w stosunku do osób ,które przechodzą na emeryturę w nowym systemie w czerwcu. Jeśli osoba przechodząca na emeryturę w czerwcu 2014 dostaje emeryturę niższą o 8% od przechodzącej w maju 2014 i niższą o 14 % od osoby przechodzącej na emeryturę w lipcu 2014 to jest to niezgodne z konstytucją a wynika z nieumiejętności opracowania przez ZUS logicznych zasad waloryzacji,W wyjaśnieniach ZUS i Ministerstwo Pracy nazywa tę sytuację PECHEM czerwcowych emerytur. Większość czerwcowych emerytów nie zdaje sobie sprawy w jaki sposób i na jakie kwoty zostali przez ZUS oszukani. Przy składaniu wniosku nie udziela się informacji o tym PECHU. Zaznaczając we wniosku aby ZUS zastosował najkorzystniejszy sposób ustalenia emerytury powinien ZUS poinformować o możliwości wybrania emerytury od lipca wyższej o np. 14 % w 2014r. Zatajenie stosowania zaniżenia emerytury tylko z racji miesiąca ustalanie emerytury jest nieuczciwe w stosunku do ludzi , którzy maja prawo wierzyć w uczciwość państwowej instytucji.

  Odpowiedz
 • chwalebny ZUS(2016-02-11 10:14) Zgłoś naruszenie 40

  ZUS nie zasługuje na domniemanie „praworządnego działania”. Wydaje decyzje opieszale i z punku startowego, że wniosek będzie odrzucony. Mam paru znajomych pracujących w ZUS – mają taki niepisany przykaz. Trzeba od finalnej decyzji odwoływać się do sądu gdzie tak jak w ww. przypadku bardzo wiele osób wygrywa. Niestety wiele osób obawia się chodzić do sądu przeciw ZUS – ZUS to wie i liczy na to, że te 70% olanych poszkodowanych nie będzie dalej walczyć.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane