Czy można samemu płacić składki na emeryturę?

autor: Renata Majek23.10.2015, 10:33; Aktualizacja: 27.10.2015, 19:52
Osoba podlegająca dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym sama nalicza i opłaca składki, gdyż jest ona zarówno płatnikiem składek, jak i ubezpieczonym

Osoba podlegająca dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym sama nalicza i opłaca składki, gdyż jest ona zarówno płatnikiem składek, jak i ubezpieczonymźródło: ShutterStock

Pracuję dorywczo, zwykle na umowę o dzieło. Chciałabym odkładać trochę pieniędzy na przyszłą emeryturę, ale nie wiem, czy jako osoba niepracująca na stałe mogę to robić i od czego powinnam zacząć – pyta pani Weronika.

Właśnie dlatego, że pani Weronika nie pracuje na „stałej” umowie, ma prawo do samodzielnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Jedynym bowiem warunkiem jest brak tytułu do ubezpieczenia obowiązkowego, a umowa o dzieło nie jest nim objęta. Do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych i rentowych może przystąpić każdy, kto nie pracuje na etacie, nie prowadzi działalności gospodarczej, nie ma umowy-zlecenia lub nie pracuje w ogóle, bo jest np. na utrzymaniu małżonka. Bez znaczenia jest obecne źródło jego utrzymania, nie jest też potrzebne poświadczanie lub dostarczanie jakichkolwiek dokumentów.

Wniosek w sprawie objęcia ubezpieczeniami dobrowolnymi składa się w placówce ZUS na formularzu ZUS ZUA „Zgłoszenie do ubezpieczeń/zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej”, można go też przesłać pocztą lub poprzez transmisję danych w formie dokumentu elektronicznego.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • CUdotwórca(2015-10-23 12:42) Zgłoś naruszenie 56

    Penie że można -Tusk wszystko przyjmie i przepierdzieli na haratanie w gałę a Ty frajerze uwierzysz że będzież CUDEM dlużej zył ,więc Twojej kasy nie ma.

    Odpowiedz
  • XYZ(2015-10-26 12:00) Zgłoś naruszenie 48

    TRZEBA BYĆ ZUPEŁNYM IDIOTĄ ABY DOBROWOLNIE POWIERZAĆ PRYWATNĄ KASĘ W ŁAPY ZŁODZIEJA CZY TEŻ OSZUSTA . DOWÓD NA TO IZ GŁUPKÓW NIE SIEJĄ , A ONI SAMI SIE RODZA I TAK NAPRAWDE W CAŁKIEM SPOREJ ILOSCI.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane