ZUS stwierdził, że nie przysługuje mi prawo do renty, ponieważ komisja lekarska uznała, że jestem zdolny do pracy. Biegli z różnych specjalizacji powołani w toku procesu przed sądem okręgowym, do którego trafiło moje odwołanie od decyzji organu rentowego, wskazali, że cierpię na dysfunkcję serca oraz chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa krzyżowo-lędźwiowego z dyskopatią. Podali ponadto, że wprawdzie utraciłem możliwość wykonywania pracy zarobkowej w znacznym stopniu, jednak mogę realizować lekkie prace fizyczne, które dotychczas świadczyłem. Sąd okręgowy na podstawie ich opinii oddalił moje odwołanie, co podtrzymał następnie sąd apelacyjny. Nie zgadzam się z tym wyrokiem sądu II instancji, ponieważ w aktach sprawy znajduje się moja dokumentacja medyczna wskazująca na znaczny stopień naruszenia sprawności organizmu. Czy są zatem podstawy do wniesienia skargi kasacyjnej?
W świetle art. 12 ustawy. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych niezdolnym do pracy jest ten, kto całkowicie albo częściowo utracił zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania tej zdolności nawet po przekwalifikowaniu.
Reklama
Przy czym całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy, natomiast częściowo ta, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji (art. 13 ust. 1 ww. ustawy).
Reklama
Gdy więc dojdzie do częściowej niezdolności do pracy, zachodzi domniemanie częściowego zachowania zdolności do wykonywania pracy zgodnej z kwalifikacjami (dotychczasowej lub innej) w zakresie niższym niż znaczny. Pojęcie częściowej niezdolności do pracy należy zatem oceniać pod kątem rodzaju i charakteru pracy zgodnej z kwalifikacjami, poziomem wykształcenia, wiekiem i predyspozycjami psychofizycznymi, ale niekoniecznie pracy dotychczas świadczonej. Sąd ocenia również, czy ubezpieczony może podjąć inną pracę.
W przypadku czytelnika biegli wprawdzie stwierdzili określone schorzenia, które skutkują utratą możliwości wykonywania pracy zarobkowej w znacznym stopniu, jednak równocześnie nie wykluczyli, że może on wykonywać lekkie prace fizyczne, które dotychczas świadczył.
Niezdolność do realizacji dotychczasowej pracy nie wystarczy do nabycia prawa do renty, jeżeli wiek, poziom wykształcenia i predyspozycje psychofizyczne uzasadniają rokowanie, że ubezpieczony może podjąć inną pracę w tym samym zawodzie albo po przekwalifikowaniu.
Tak też uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 21 kwietnia 2015 r., sygn. akt I UK 308/14.
W mojej ocenie nie ma zatem podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej przez czytelnika.
Podstawa prawna
Art. 12, art. 13 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 748 ze zm.).
Komentarze(5)
Pokaż:
Która skrzywdziłaś człowieka prostego
Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając,
Gromadę błaznów koło siebie mając
Na pomieszanie dobrego i złego,
Choćby przed tobą wszyscy się skłonili
Cnotę i mądrość tobie przypisując,
Złote medale na twoją cześć kując,
Radzi że jeszcze jeden dzień przeżyli,
... obecnie podobnie jak kiedyś w Oświęcimiu ludzie boją się przyznać podczas badania okresowego , że są chorzy gdyż jak się przyznają to wiedzą --z zatrudnieniem do widzenia i -kaput!!.
... .zmusiliście ludzi zatrudnionych od 15 r życia do 52 lat pracy (nie licząc czasu pracy ponad-ustawowej obowiązkowo przecież kiedyś wykonywanej szczególnie na Śląsku i nie licząc okresów pracy w szkodliwych oraz niebezpiecznych warunkach pracy. )
Tak stworzyliście w POlsce POlski obóz wyzysku pracy!! -ludzi wyeksploatowanych ..."Każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (każdego tak spracowanego np ze złym stanem zdrowia ).. do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury.
Tylko w ub.r. wśród 60latków bezrobocie wzrosło aż o 8%.
Ja reprezentuje tych którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne w życiu to urlop pracowniczy ) i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych także w święta ),do tego dodajmy że, do 1998r (do chwili wstecznej zmiany Ustawy o emeryturach pomostowych) mieli więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnięto juz to na co zapracowali--jeżeli na dzień wstecznie wyznaczony w nowej ustawie nie posiadali 25 lat pracy ogółem tylko dlatego że , są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach.)
Ponadto w Ustawie tej nie stosuje zasady Konstytucyjnej Równości Stron Wobec Prawa czyli nie dolicza się (art 12 Ustawy tego nie przewiduje – okresów pracy ponadnormatywnej a 1000 dni ponadnormatywnie przepracowane to praktycznie 5 lat pracy . Tak więc odlicza się dla przykładu 4 dni L-4 i 2 dni strajku a nie zalicza się 5lat czasu pracy ponadnormatywnej).
Nowa Ustawa stworzona przez PO o emeryturach POdmostowych to tylko katalog zamknięty rodzaju prac szkodliwych i niebezpiecznych jakby z góry zjedli z P Osłami wszystkie rozumy i nie podlega ten katalog rozszerzeniu przez Sądy- co też jest niezgodnie z Konstytucją RP- !!!
Tacy Ignoranci jak Ty zPO na kolanie tworzyli te przepisy.
Ale powiem w skrócie dużo więcej: Pamiętasz jak były już premier Tusk (były „zielarz” ze spółdzielni Świetlik) ogłosił publicznie :
, :” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Tak stworzyliście w POlsce nie licząc się ze społeczeństwem, Narodowy POlski obóz pracy!