Kiedy nauczyciele mogą wcześniej dostać emeryturę

autor: Bożena Wiktorowska04.09.2015, 17:00; Aktualizacja: 07.11.2015, 12:46
Nauczyciel

Prawo do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej ma osoba, która łącznie spełni wszystkie warunki określone przez ustawodawcę.źródło: ShutterStock

W zależności od daty urodzenia, stażu oraz miejsca pracy nauczyciele mogą zakończyć pracę na podstawie Karty nauczyciela lub ubiegać się o świadczenie kompensacyjne lub pomostówkę.

Czy pracujący z trudną młodzieżą zyska pomostówkę

Absolwent resocjalizacji w 1998 roku rozpoczął pracę w zakładzie poprawczym jako wychowawca. Czy jeśli spełni wszystkie wymagania stażowe, to będzie mieć prawo do emerytury pomostowej?

TAK

Prawo do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej ma osoba, która łącznie spełni wszystkie warunki określone przez ustawodawcę. A to oznacza, że ubiegający się o emeryturę pomostową musiał się urodzić po 31 grudnia 1948 r., a pracę w szczególnych warunkach rozpoczął przed 1 stycznia 1999 r. Dodatkowo składając wniosek do ZUS, musi posiadać świadectwa pracy wystawione przez pracodawcę, które potwierdzą, że zainteresowany ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat, oraz rozwiązać stosunek pracy. Równocześnie taka osoba musi mieć ukończone w przypadku kobiet co najmniej 55 lat i co najmniej 60 lat w przypadku mężczyzn i równocześnie legitymować się okresem składkowym i nieskładkowym wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn. Jednocześnie ustawodawca wskazał, że osoba ubiegająca się o pomostówkę musi po 31 grudnia 2008 r. wykonywać pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. W przypadku nauczycieli możliwość skorzystania z takiego rozwiązania mają wyłącznie osoby wykonujące prace nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych m.in. w schroniskach dla nieletnich oraz zakładach poprawczych. Aby nie było już żadnych wątpliwości, doprecyzowano, że z takiego rozwiązania korzystają wyłącznie nauczyciele, wychowawcy oraz pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w placówkach, w których przebywają nieletni skierowani przez sąd rodzinny wskutek zastosowania wobec nich środka wychowawczego, poprawczego lub środka tymczasowego (w postaci umieszczenia w schronisku dla nieletnich).


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • garvardfv(2015-09-05 08:07) Zgłoś naruszenie 32

  Echo- rozumiem, że masz na raz 30 klientów i każdy z nich to wygolony, szeroki kark, a nie czekający na swoją kolej ludzie w wyprasowanych koszulach, aż ich pojedynczo obsłużysz, tak? No to szacun.

  Odpowiedz
 • Echo(2015-09-05 07:28) Zgłoś naruszenie 213

  A ja pracuje z trudnymi klientami np. nauczycielami też i też to szkodliwe powinno być.

  Odpowiedz
 • do qwerty(2015-09-04 23:00) Zgłoś naruszenie 00

  Tu jest mowa o wcześniejszym zakończeniu pracy a nie o WCZEŚNIEJSZEJ EMERYTURZE !!!

  Odpowiedz
 • qwerty(2015-09-04 20:13) Zgłoś naruszenie 112

  Świadczenie kompensacyjne TO NIE JEST ŻADNA WCZEŚNIEJSZA EMERYTURA !!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane