Wcześniejsze świadczenie coraz bliżej: Posłowie za emeryturą po 40 latach pracy

autor: Bożena Wiktorowska13.07.2015, 07:34; Aktualizacja: 13.07.2015, 08:30
emeryt-świadczenia

Zapał posłów do pracy nad zmianami w przepisach emerytalnych nie podoba się ekspertom.źródło: ShutterStock

Rosną szanse pracowników z długim stażem na wcześniejsze świadczenie. Sejm skierował do dalszych prac projekt zawierający takie rozwiązanie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (76)

  • Gość(2020-07-31 22:09) Zgłoś naruszenie 00

    Mam 57 lat zostałam zwolniona przed tzw."ochronką " nikt mnie nie chce zatrudnić bo wolą młodszych. Mam na to potwierdzenie ponieważ złożyłam masę CV bez odzewu. Pracowałam przez 40 lat od 15 roku życia. Żyję jak nędzarz. Nie mam dochodu .Tak państwo mnie kocha. Nie mam siły pracować fizycznie bo jak po pracowałam trochę sezonowo przy sprzątaniu pensjonatów to zaczęły się bóle głowy i trzęsienie rąk ze zmęczenia wszystkie żyłki w głowie mnie bolały.Tak państwo dba o sniorów. Państwowo nas nie leczą , a na prywatnego lekarza nie mam pieniędzy bo nie mam dochodu i ja mam kochać nasze państwo, być patriotą i kochać hymn państwowy.

    Odpowiedz
  • J-23(2020-07-21 06:28) Zgłoś naruszenie 40

    Równouprawnienia emerytalne dla wszystkich obywateli a nie dla wybrańców... Czekamy na wypracowane emerytury stażowe dla wszystkich obywateli a nie dla wybrańców... Pieniądze są na 500-tki i 300-tki oraz na 13-tki i inne datki a nie ma na wcześniejsze emerytury.....

    Odpowiedz
  • Grzegorz(2020-06-22 21:30) Zgłoś naruszenie 30

    Karzdy kto przepracował 40l lat to powinien decydować czy chce przejść na emeryturę czy nie a nie rząd

    Odpowiedz
  • Jan Ka (2020-06-11 18:16) Zgłoś naruszenie 10

    Panu już podziękujemy panie prezydencie Duda. Jedna kadencja minęła i nic nie zrobiliście.

    Odpowiedz
  • Oczekujaca emer.za staz.(2020-05-19 15:08) Zgłoś naruszenie 20

    Mam 58 lat przepracowalam 40lat 30.04.2020 wygasla mi umowa o prace przez epidemie nie przedluzuli mi umowy .2 lata brakuje mi do pelnej emerytury.Moze w koncu dosyane za staz pracy.Chyba zasluzylam.

    Odpowiedz
  • leszek(2020-02-29 07:35) Zgłoś naruszenie 20

    ja wierze w naszego PREZYDENTA ANDRZEJA DUDE .......i ustawa 40 lat pracy bez wzgledu na wiek bedzie... pozdrawiam

    Odpowiedz
  • wyborca(2020-02-26 13:45) Zgłoś naruszenie 20

    Jeśli znowu naobiecujecie i nie wprowadzicie to zobaczycie co się z Wami stanie... Będzie rządził PSL !!!

    Odpowiedz
  • oszukany(2020-02-11 21:41) Zgłoś naruszenie 20

    Ja już mam 46 lat pracy i ze mną zrobicie ?

    Odpowiedz
  • Iwo (2020-01-31 09:20) Zgłoś naruszenie 20

    Obawiam się że projekt wyląduje w zamrażarce a my będziemy oddawać skladki do śmierci teraz kasa potrzebna na wybory i odprawy a obietnica emerytur ma ściągnąć glosy przykre ale prawdziwe

    Odpowiedz
  • wieloletni pracownik bez praw(2016-07-09 13:08) Zgłoś naruszenie 841

    PO przepracowaniu 35 lat przez kobiety i 40 lat przez mężczyzn, traktując ten staż, jako osobną przesłankę do uzyskania prawa do emerytury. Tyle lat pracy wystarczy. Uchwalić ustawę i się nie lenić ,nie czekać aż minie kadencja! . Jeżeli ktoś przepracuje 25-lat i osiągnie wiek 65-lat to się należy , ten co przepracował 40-lat musi tyrać dalej .To ma być sprawiedliwość ? Raczej pogarda i upokorzenie wieloletnich pracowników.

    Odpowiedz
  • EWE(2016-02-05 22:40) Zgłoś naruszenie 1072

    JA CZEKAM Z UTESKNIENIEM KIEDY WRESZCIE BEDZIE MOZNA PRZEJSC NA EMERYTURE BEZ WZGLEDU NA WIEK PO PRZEPRACOWANIU ODPOWIEDNIEJ ILOSCI LAT DLA KOBIET I DLA MEZCZYZN.

    Odpowiedz
  • Nowy12321(2015-11-15 13:00) Zgłoś naruszenie 00

    Nowy (gość) • 18.10.15, 10:51:31

    Człowiek który stracił pracę i uzyskał zasiłek z Urzędu Pracy powinien ten okres mieć zaliczony do okresów składkowych, gdyż nie z własnej winy nie pracuje na etacie.
    Jeżeli pobierany jest zasiłek to także UP odprowadza składki emerytalne do ZUS.
    Okres pobierania zasiłku z Urzędu Pracy okresem składkowym zaliczanym do emerytury.
    Zlikwidować wreszcie emerytów którzy po 15.20.25 latach pracy bez odpowiednich składek na emeryturę w ZUS , nie uzyskali wieku emerytalnego. PO i PSL nadal utrzymują komunistyczne prawa dla wyżej urodzonych , urzędników państwowych , służb mundurowych. Rolnicy 60/55 lat i emerytura, ja robotnik 67 lat 52 lata pracy i dopiero emerytura, dziadostwo i chamstwo zarządzeń przyznawania emerytur, demokracji żadnej, PO i PSL do domu czerwona kartka na wyborach jesień 2015 r.
    44 lata pracy 40 lat składkowych uskładana kasa na koncie emerytalnym i żadnych praw emerytalnych, dziady do domu ten rząd to farsa na kółkach, 8 lat likwidacji Polski i Polaków, wyjechały miliony ludzi z kraju, kiedy to się skończy durnota i głupota zarządzania krajem do potęgi, głową się myśli a nie na niej siedzi, trzeba ruszyć mózgami jak się rządzi tak dużym krajem jak Polska.

    Odpowiedz
  • Andrzej675432(2015-11-07 18:04) Zgłoś naruszenie 352

    Zlikwidować przywileje emerytalne w 2015 r , mamy demokrację a rząd PO i PSL żyją przywilejami z okresów socjalistycznych. Kiedy ustawa 40 lat składkowych uzbierana kasa na koncie emerytalnym dopiero emerytura albo wiek emerytalny 65/60.
    Skończyć z emerytami w wieku 45 lat, urzędnicy państwowi, górnicy, mundurowi odchodzą wcześniej na emerytury, jakim prawem jest łamana zasada demokracji w kraju Polska.
    Z kolei rolnicy 60/55 lat 30/25 lat pracy składkowe i nieskładkowe i biorą emerytury, znowu państwo dopłaca do rolników, za to ja 44 lata pracy 40 składkowe uzbierana kasa na koncie w ZUS i nie mogę pobierać emerytury. Chamstwo w majestacie prawa w sferze przyznawania emerytur. Ja muszę przepracować 52 lat uzyskać wiek 67 lat aby dożyć do emerytury. PO i PSL pod trybunał stanu za taka nierówność społeczną, i dziadostwo.

    Odpowiedz
  • Zax(2015-10-27 21:47) Zgłoś naruszenie 10

    Ludzie ciężko pracujący w skwarze, mrozie zanieczyszczonym powietrzu mają się równać z pierdzistołkami?

    Odpowiedz
  • CAT(2015-10-03 00:02) Zgłoś naruszenie 1076

    zaglosuje tylko na opcje , ktora wprowadzi do emerytur element 40 lat pracy. To obywatel po tym czasie sam winien zdecydowac czy chce pracowac dalej czy też nie. Praca do 67 roku zycia czyni ludzi po 60 -ce zebrakami bo na prace są za starzy a na emeryture zbyt mlodzi. W konsekwencji wypchnieci z pracy laduja na zebraczych zasilkach pomimo,ze maja za soba czesto 40 lat pracy i wiecej! TO JEST SKANDAL!!!

    Odpowiedz
  • ZBUCH(2015-10-01 23:21) Zgłoś naruszenie 481

    TEN ZAPIS TO KPINA Z LUDZI SOLIDNIE PRACUJĄCYCH ALA POLSKI!!! Bez znaczenia, dla prawa do świadczenia, jest zatem, czy dany ubezpieczony przepracował w swoim życiu np. 5 miesięcy czy 50 lat. I odwrotnie, bardzo długi staż pracy nie przyspiesza momentu nabycia uprawnień do powszechnej emerytury. Następuje to dopiero po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego.TO OKRADANI LUDZI W IMIĘ PRAWA!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Andrzej długo pracujący(2015-09-26 08:54) Zgłoś naruszenie 386

    Panie prezydencie niech pan już skończy tę agonię rządów PO i PSL.
    Wystarczy się rozejrzeć w kraju brak godziwych zarobków ,dzieci uciekają z kraju, przez 8 lat wyniszczyli polski przemysł co do joty.
    Złotówka coraz mniej warta tylko sondaże i kłamstwo w żywe oczy ,jak to się w Polsce dobrze żyje a tu bieda.
    Miliony wydaje się na spoty i reklamę rządzących a gdzie kasa na rozwój kraju, teraz na koniec rządów PO i PSL jeszcze taki malutki wydatek 13 miliardów na stare wojskowe śmigłowce ze starym uzbrojeniem ,jestem ciekawy ile jeszcze kasy zostanie wyprowadzone z kraju aż strach pomyśleć.
    Dlaczego ta kasa nie jest wpompowana w nasz system zakładów zbrojeniowy, to i praca dla Polaka w Polsce by była Głupota i chęć zysku z profitów sprzedażowych wzięło górę nad interes państwa Polskiego zarządzania krajem do potęg głupoty ,czas im odejść od rządzenia ale przed tym obciążyć partie PO i PSL tymi 13 miliardami sprzeniewierzonych pieniędzy i z własnej kieszeni niech zapłacą za swojej kieszeni, do końca życia by żarli piach a nie jedzenie.

    Odpowiedz
  • Grzegorz(2015-09-07 11:19) Zgłoś naruszenie 10

    4o lat pracy i uzbierany kapitał to powinno bezsprzecznie dawać możliwość przejścia na emeryturę bez względu na wiek.Brak pracy renta tylko za kasę chory polak nie ma szans na rentę za pana Tuska tak zostały napisane przepisy że niepełnosprawny i chory nie otrzyma żadnej renty, te ustawy i przepisy powinny być przesłane do trybunału stanu do sądów polskich i do urzędów praw człowieka bo same w sobie te przepisy nie traktują chorego Polaka jak człowieka tylko przedmiot.Dziadostwo do potęgi.Jeszcze do tego do dzisiaj utrzymywane są socjalistyczne emerytury dla sił przymusy policja , wojsko i uzrzędnicy państwowi i sądowi.Czas skończyć z socjalizmem dla wybrańców narodu i zlikwidować ich przywileje , niech zacznie działać demokracja.PO i PSL czerwona kartka.

    Odpowiedz
  • xxx(2015-08-13 08:57) Zgłoś naruszenie 00

    Argumentacja za różnicowaniem uprawnień dla kobiet i mężczyzn : " bo kobiety rodzą dzieci i zajmują się wychowaniem , a czas temu poświęcony nie liczy się jako okres składkowy " - jest nieco wątpliwa , wymaga doprecyzowania . Pytania : - a co z kobietami które nie rodziły dzieci , - z kobietami które porzuciły swoje dzieci uchylając się od opieki nad nimi i ich wychowaniem ? co z mężczyznami którzy w rodzinie przejęli obowiązek opieki nad dziećmi i ich wychowaniem ? - czy zapisy w ustawie ignorujące powyższe wątpliwości i bezrefleksyjnie przyznające kobietom opisany powyżej przywilej są zgodne z art. 32 i art. 33 konstytucji ( o zakazie różnicowania uprawnień ze względu na płeć ).

    Odpowiedz
  • xxx(2015-08-10 12:21) Zgłoś naruszenie 642

    Jest czymś żenującym i podłym jak tzw. politycy i eksperci zmuszają nas do pracy do 67lat i + mamiąc nas tzw. godną emeryturą i pozbawiając nas prawa wyboru czy chcę pójść na tą nędzną emeryturę po 40 latach pracy, czy też na tą mniej nędzną po 67latach i jeszcze ileś tam + a najlepiej to do samego zejścia z korzyścią tylko i wyłącznie dla ZUS.

    Odpowiedz