Mniej wcześniejszych emerytur. ZUS drobiazgowo weryfikuje dokumenty

autor: Bożena Wiktorowska09.07.2015, 07:17; Aktualizacja: 29.10.2015, 18:20
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

To sukces reformy emerytalnej.źródło: ShutterStock

W ciągu ostatnich pięciu lat niemal czterokrotnie spadła liczba osób, którym ZUS przyznał takie uprawnienie. To efekt ograniczenia przywilejów i drobiazgowej weryfikacji dokumentów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

  • emerytury pomostowe-zlikwidowano stanowiska pracy.(2015-07-09 23:16) Zgłoś naruszenie 60

    w war. szczególnych.Dziś ta praca na tych stanowiskach to komfort?Kiedy PIP oraz lekarze medycyny pracy będą sprawdzać te stanowiska zlikwidowane teoretycznie?Może ktoś z ZUS-u powie jakie obecnie są średnie dopłaty do kapitału początkowego jak mówi ustawa pomostowa,dla tych co rząd okradł ich z pomostówek wprowadzając 1 dzień pracy w war.szczeg. po 2008r. a z drugiej strony zlikwidował stanowiska pracy.Pozostawiono tych ludzi ,po utracie pracy grzebanie w śmietnikach.A Kopacz straszy nas Grecją?,,, my chcemy Grecji,wówczas nie będziemy grzebać w śmietnikach aby przeżyć po 45 latach pracy.UE-udaje że tej patologii niema???/

    Odpowiedz
  • ????????(2015-07-13 08:46) Zgłoś naruszenie 50

    Do dziadówki i innych tu piszących: to nie PO lub PIS zrobili z polaków dziadów - ty my sami zrobiliśmy z siebie dziedów. Dlaczego - chcieliśmu dobrobytu - dlatego że w wyniku przewrotu wybraliśmy i dopuściliśmy do władzy bandziorów i ich potomków. Kim są ci którzy rządzą nami - cwaniaczkami, oszustami wszelkiej maści. Jeżeli nie woierzycie to jest prosty sposób sprawdzenia: jeżeli ktoś prowadzi działalność i wykonuje wam usługę to wpiszcie jego dane do internetowej bazy Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej - każdy może w internecie sprawdzić. Dopiero się zdziwicie ile osób coś robi, a reczej kombinuje i jeszce chce za to kasę - czytaj wszelkiej maści zwilnienia, zasiłli, zapomogi. I tylko kombinują jak jeszcze coś wyciągnąć. A państwo rzeby mieć spokoj godzi się na takie dziłania i podsycia konflikty grup społecznych. A gdzie zginęła ta ludzka i nie tylko - SOLIDARNOŚĆ ???

    Odpowiedz
  • dziadówa(2015-07-09 09:53) Zgłoś naruszenie 51

    Dzięki PO w wieku 60 lat nie mam z czego żyć , ani pracy, ani emerytury. Pracodawcy nie chcą starych ludzi zatrudniać. Niech ktoś z rządu przekona mnie, że podniesiono wiek emerytalny dla mojego dobra ? To zbrodnia w imieniu prawa Więzień w tym kraju ma lepiej niż ja - dostanie jeść i niezbędne leki - ja nie mam nawet tego. A pani premier mówi, że chce być jedną z nas, wśród nas.Kolejna wielka kpina.

    Odpowiedz
  • wnerwiony na maksa(2015-07-09 09:49) Zgłoś naruszenie 40

    Warszawa to mafia,bierze wszystkim miastom pieniądze, skomputeryzowała oddziały ZUS-u po to,żeby w danej miejscowości nikt nic się nie mógł dowiedzieć tylko trzeba dzwonic przez infolinie do warszawy.Trzeba stracic dużo pieniędzy i czasu żeby nikt sie nie zgłosił albo trzeba wysłuchać automatycznej sekretarki przez godzine oczywiście płatną i nic sie nie dowiedzieć.Tam teraz dzwoni cała Polska bo w sowim miejscu zamieszkania telefonicznie nic sie nie dowiesz.To jest draństwo,oszustwo i kradzież.To jest po prostu skandal.to po co są oddziały zus zatrudniajce setki urzędników skoro i tak ze wszystkim trzeba do Warszawy.Skandal!!!

    Odpowiedz
  • Daga(2015-07-09 12:17) Zgłoś naruszenie 40

    A na Białorusi emerytuta dla kobiet w wieku 55 lat a dla mężczyzn w wieku 60 lat. M.in dlatego białorusini kochają swojego przywódcę.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2015-07-09 10:54) Zgłoś naruszenie 40

    ...Jak to jest że na świadectwach pracy dla celów ZUSu wykazuje się każdy dzień chorobowego ,strajku lub innej absencji a na odmianę każdy dzień nadgodzin ponad-ustawowych już nie? Mamy tylu P Osłów ,mamy Rzecznika Praw Obywatelskich ,mamy Państwową Inspekcje Pracy i zero spostrzegawczości jak by nie było równości stron wobec prawa !!!

    Ja ..reprezentuje robotników którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne to urlop pracowniczy ) i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych w święta ) - na wszystkich zmianach -7dni w tygodniu -gdyż tak się pracowało za komuny i postkomuny na potrzeby energetyczne kraju-aby splacać długi Polski.) .Polska spłacała zadłużenie dzięki dewizom uzyskanym z eksportu węgla i miedzi a do tego była potrzebna energia. Energetycy pracowali po 42 swieta w roku więcej.
    Do tego dodajmy, że do 1998r mieli więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnieto juz to na co zapracowali--gdyż na dzień wyznaczony w nowej ustawie nie mieli 25 lat pracy ogółem dlatego, że są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach ,są młodsi ale bardziej spracowani. Złodzieje POlityczni ukradli takim ludziom wstecznie nawet 7 lat z wieku emerytalnego ,jakim prawem ?

    Pamiętacie że były juz premier „i były Ćpun” ze Świetlika ogłosił, ;
    ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Jak to jest że pierwszy Ćpun uciekł tam gdzie dają emerytury w 62r życia .
    Kim jest ta Kopacz który popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazała na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż każdego
    Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury.
    .. Kim Ona jest: -Lekarzem POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim?
    Codziennie spotykam ludzi którzy takich jak Oni przeklinają z nienawiścią!

    Odpowiedz
  • pomoże nam PIS i Duda????????(2015-07-10 20:11) Zgłoś naruszenie 32

    trzeba ryzykować i zagłosować.Dać szansę naprawy tego co koalicja PO+PSL psuła przez 8 lat.Nie dajmy się oszukać poraz kolejny POlitykierom...

    Odpowiedz
  • Instytut Segregacji Rasowej PO.(2015-07-09 13:54) Zgłoś naruszenie 31

    Dzisiaj wg pseudo reformy emerytalnej 67 lat TUSKOeBUZKA mamy:
    POdludzi zmuszonych robić średnio aż o 24 lata! dłużej od uprzywilejowanych wczesnych emerytów górników i mundurowych.

    Odpowiedz
  • myślący(2015-07-09 16:02) Zgłoś naruszenie 30

    Niech ZUS,przestanie dotować ,dziadowską telewizję,co parę minut durnowata reklama o dotowaniu,żebrak chce kogoś dotować,pieniądze są na wszystko ,tylko dla tych co płacą składki,brak.

    Odpowiedz
  • złodzieje PO+PSL okradli wcześniejszych emerytów..(2015-07-09 22:59) Zgłoś naruszenie 20

    mężczyzn 1949-1953r. ze spełnionymi warunkami do 2008r. oprócz wieku 60 lat jedynego punktu,aby pozbawić prawa do emerytury,gdyż osiągnięcie tego wieku do 2008r. jest fizycznie niemożliwe.Ale złodziejska zaradność Pawlaka i układny premier zrobili coś w stylu GENDER.Bo tylko kobiety mogły uzyskać ten wiek,to zrobili z rolników kobiety i dali pięcioletni okres przejściowy aby uzyskali ten wiek i o trzymali wcześniejsze emerytury.Zasiewanie niesprawiedliwości społecznej,upokarzanie jednej grupy społecznej dla dobra innej,skłócanie ludzi to domena tego nierządu,trwająca 8- lat kręcąca lody z łamaniem praw pracowniczych na oczach UE...

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2015-07-09 07:33) Zgłoś naruszenie 20

    ...Jak to jest że na świadectwach pracy dla celów ZUSu wykazuje się każdy dzień chorobowego ,strajku lub innej absencji a na odmianę każdy dzień nadgodzin ponad-ustawowych już nie? Mamy tylu P Osłów ,mamy Rzecznika Praw Obywatelskich ,mamy Państwową Inspekcje Pracy i zero spostrzegawczości jak by nie było równości stron wobec prawa !!!
    Ja ..:Reprezentuje robotników którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne to urlop pracowniczy ) i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych w święta ) - na wszystkich zmianach -7dni w tygodniu -gdyż tak się pracowało za komuny i postkomuny na potrzeby energetyczne kraju-aby splacać długi Polski.) .Polska spłacała zadłużenie dzięki dewizom uzyskanym z eksportu węgla i miedzi a do tego była potrzebna energia. Energetycy pracowali po 42 swieta w roku więcej.
    Do tego dodajmy, że do 1998r mieli więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnieto juz to na co zapracowali--gdyż na dzień wyznaczony w nowej ustawie nie mieli 25 lat pracy ogółem dlatego, że są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach ,są młodsi ale bardziej spracowani. Złodzieje POlityczni ukradli takim ludziom wstecznie nawet 7 lat z wieku emerytalnego ,jakim prawem ?
    Pamiętacie że były juz premier „i były Ćpun” ze Świetlika ogłosił, ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Jak to jest że pierwszy Ćpun uciekł tam gdzie dają emerytury w 62r życia .
    Kim jest ta Kopacz który popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazała na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury.
    .. Kim Ona jest: -Lekarzem POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim?
    Codziennie spotykam ludzi którzy takich jak Oni przeklinają z nienawiścią!

    Odpowiedz
  • zenek(2015-07-09 12:55) Zgłoś naruszenie 21

    To sukces reformy emerytalnej-gdy ludzi świadczeń pozbawiono? a teraz reklamuje ZUS dofinansowanie do pół miliona dla firmy-z zabranych pieniędzy?-patologia

    Odpowiedz
  • Ted(2015-07-09 09:30) Zgłoś naruszenie 20

    ZUS to organizacja przestępcza. Gdzie zginęło 1,5 miliona rencistów ? Było 2,5 miliona, jest 1 milion. Ile było patologii w ZUS z przyznawaniem lipnych rent ? 5, 10, 15% ? ale nie 60% !!! ZUS sam stał się patologią. Od kilku lat, za cichym przyzwoleniem rządu, prowadzi eksterminację rencistów. Nic tu nie trzeba udowadniać. O magii uzdrowień ZUS wie każdy. Fałszowanie orzeczeń, poświadczanie nieprawdy, kłamliwe rokowania - to narzędzia przestępstwa. Motyw to kasa. Przez 8 lat okradziono, najsłabszą grupę, ludzi starych i chorych, ze 100 miliardów złotych należnych świadczeń. Gdzie trafiły pieniądze z Funduszu Rentowego ? Podwyższyły emerytury, zasiłki, wspomogły Fundusz Rezerwy Demograficznej ? Nie, trafiły do skarbu państwa. Winny jest ten kto ma z tego korzyści czyli ZUS i jego rządowi mocodawcy ? Do piachu z nimi i żadnej grubej kreski. Przestępstwa na narodzie, tak samo jak zbrodnie wojenne, nie powinny podlegać przedawnieniu.

    Odpowiedz
  • kolejna dziadówa(2015-07-10 16:35) Zgłoś naruszenie 20

    do dziadówa nie jesteś sama. Jestem taką samą dziadówą jak ty. Myślę ,że takich jak my , których OKRADZIONO z ich pieniędzy i praw do emerytury o których informowano przyjmując nas do pracy są tysiące. Kto nam pomoze ?

    Odpowiedz
  • Jaromir(2015-07-11 19:57) Zgłoś naruszenie 11

    Do: 11: złodzieje PO+PSL okradli wcześniejszych emerytów.. z IP: 78.154.68.*
    Jestem rocznik 1949, do końca 1998 r. przepracowałem (od sierpnia 1969 r.) ponad 25 lat, w tym ponad 15 lat w szczególnych warunkach. Mogłem przejść na emeryturę w listopadzie 2009 r., ale poszedłem od września 2010 r. i to BEZ ŻADNYCH PROBLEMÓW ze strony ZUS-u. I proszę nie domyślać się niestworzonych rzeczy.

    Odpowiedz
  • Dymitr(2018-09-21 15:50) Zgłoś naruszenie 00

    Gazeta prawna usuwa posty.

    Odpowiedz
  • no tak(2015-07-09 18:43) Zgłoś naruszenie 05

    Gonić tałatajstwo do pracy, ktoś musi pracować na moją resortową emeryturę !

    Odpowiedz