Prawo do wcześniejszej emerytury tylko dla wybranych: Porównaj zarobki z danymi ZUS

autor: Bożena Wiktorowska24.06.2015, 07:30; Aktualizacja: 24.06.2015, 12:02
Prawo do wcześniejszej emerytury tylko dla wybranych

Prawo do wcześniejszej emerytury tylko dla wybranychźródło: ShutterStock

Tylko osoby mające 40 lat pracy, w czasie której pobierały co najmniej minimalne wynagrodzenie, mogą liczyć na wcześniejszą emeryturę.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • uy(2015-06-24 10:53) Zgłoś naruszenie 20

    oczywiście szary człowiek ma "odkładać" na swoją dziadowską emeryturkę w wieku 67+ i oczywiście jeszcze cały czas utrzymywać uprzywilejowanych 40 letnich >> emerytów<< sędziowsko-prokuratorsko-mundurowych których świadczenia są niebotycznie wysokie w stosunku do jałmużny emeryta, i którym "się należy" również prawo dorabiania bez ograniczeń. Oto sprawiedliwość społeczna w POlandii.

    Odpowiedz
  • Instytut Segregacji Rasowej III RP.(2015-06-24 11:43) Zgłoś naruszenie 10

    Dzisiaj wg pseudo ustawy emerytalnej 67 lat TUSKOeBUZKA mamy:
    POdludzi zmuszonych robić średnio aż o 24 lata! dłużej od uprzywilejowanych wczesnych emerytów górników i mundurowych.
    Dlatego jesienią po wyborach należy powrócić do starego systemu emerytalnego.

    Odpowiedz
  • qwerty(2015-06-24 12:30) Zgłoś naruszenie 20

    Mozna pracowac na niecały etat a mieć wynagrodzenie wyzsze niż minimalne, więc po co sprawdzać, na ile etatu się pracowało, skoro liczy się wynagrodzenie ???
    NIE ROBIĆ WODY Z MÓZGU !!!

    Odpowiedz
  • Polkot(2015-06-24 14:50) Zgłoś naruszenie 00

    A gdzie czas na naukę, rozwój przekwalifikowanie lub wychowanie dzieci? Przeciętna rodzina która ma 2 dzieci musi wliczyć do tego okresu czas urlopu porodowego i wychowawczego i związanego z tym często okresem zmiany zawodu, poszukiwania pracy, co oznacza że okres aktywności zawodowej musi być większy niż okres 40 lat składek do ZUS. Zatem młody człowiek w wieku 25 lat (po studiach) ma szanse że około 70tki będzie mógł przejść na wcześniejszą emeryturę? Ktoś to dobrze policzył? Żeby skorzystać z takiego przepisu trzeba po pierwsze nie iść na studia, po drugie nigdy nie zmieniać pracy (o ile praca nie zmieni ciebie) i po trzecie nie mieć dzieci... bo to tylko problem z okresami bezpłatnych (bezskładkowych) urlopów!!!

    Odpowiedz
  • polka(2015-06-24 14:52) Zgłoś naruszenie 01

    Czy płatny urlop wychowawczy również nie będzie się liczył?

    Odpowiedz
  • MK(2015-06-24 20:39) Zgłoś naruszenie 30

    Prawo do emerytury tylko dla ludzi którzy najdłużej pracowali !!!
    Wybrani przeszli na zasłużone emerytury za które NIK NIE CHCE ZAPŁACIĆ po 15-20-latach składkowych ONI już emerytami SĄ, choć wiek emerytalny osiągną dopiero po 30-latach na emeryturze ,
    Pracujący emeryt w Polsce brzmi "DURNIE " szczególnie gdy nie ma nawet 40-lat życia


    .
    .

    Odpowiedz
  • wynika z tego że liczyć się będzie tylko praca....(2015-06-24 21:06) Zgłoś naruszenie 01

    to jak rolnik potwierdzi swoją pracę no i oczywiście swoją składkę 13 zł na miesiąc.Z zalożenia wychodzi że rolników to nie obejmie i dlatego Kosiniak Kamysz z PSL-em chcą zrobić przewałę tak jak ich kolega Pawlak przerobił rolników na kobiety aby dostali wcześniejsze emerytury dając im okres przejściowy 5-lat aby uzyskali wcześniej zablokowany wiek mężczyzn 60 lat do 2008r.,co było to fizycznie niemożliwe.Roczniki 1949-1953r. mężczyżni zostali w ten sposób okradzeni pomimo spełnienia wszystkich warunków oprócz właśnie wieku.TK- uznał ten gniot za zgodny z konstytucją,gdzie rolnik i kobieta są równi płci ale robotnik już z innej gliny=to według TK nie narusza równości płci i sprawiedliwości społecznej.Oby ten koszmar złodziejskich sztuczek zniknął z polityki i prawa,dlatego głosujemy na sprawiedliwą polskę i wykluczamy z niej dno politykierskie.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2015-07-09 08:49) Zgłoś naruszenie 30

    ...Jak to jest że na świadectwach pracy dla celów ZUSu wykazuje się każdy dzień chorobowego ,strajku lub innej absencji a na odmianę każdy dzień nadgodzin ponad-ustawowych już nie?
    Mamy tylu P Osłów ,mamy Rzecznika Praw Obywatelskich ,mamy Państwową Inspekcje Pracy i zero spostrzegawczości ,zupełnie jak by nie było Konstytucyjnej równości stron wobec prawa !!!

    Ja ..:Reprezentuje robotników którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne to urlop pracowniczy ) i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych w święta ) - na wszystkich zmianach -7dni w tygodniu -gdyż tak się pracowało za komuny i postkomuny na potrzeby energetyczne kraju-aby splacać długi Polski.) .Polska spłacała zadłużenie dzięki dewizom uzyskanym z eksportu węgla i miedzi a do tego była potrzebna energia. Energetycy pracowali po 42 swieta w roku więcej.
    Do tego dodajmy, że do 1998r mieli więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnieto juz to na co zapracowali--gdyż na dzień wyznaczony w nowej ustawie często młodsi nie mieli 25 lat pracy ogółem dlatego, że są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach ,są młodsi ale bardziej spracowani.
    ...Złodzieje POlityczni ukradli takim ludziom wstecznie nawet 7 lat z wieku emerytalnego ,jakim prawem ?

    Pamiętacie że były juz premier „i były nałóg alkoholowy któremu jak zabrakło gorzaly to , Ćpał Maryśkę ,pracownik ówczesnego Świetlika -ogłosił, ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "... a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Jak to jest że pierwszy Ćpun uciekł tam gdzie dają emerytury w 62r życia .
    Kim jest ta Kopacz który popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazała na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż:
    " każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury.
    .. Kim Ona jest: -Lekarzem POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim?
    Codziennie spotykam ludzi którzy takich jak Oni przeklinają z nienawiścią!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Emeryt(2015-07-16 10:27) Zgłoś naruszenie 10

    Masz rację Inspektorze, tylko dlaczego wszyscy niezadowoleni albo nie idą na wybory albo głosują na partie antypracownicze typu PO. Mądry Polak PO szkodzie.

    Odpowiedz
  • ja(2015-07-30 12:11) Zgłoś naruszenie 20

    PO 40 LATACH PRACY WCZEŚNIEJSZA EMERYTURA TO KPINY KIEDY KTOŚ WYKONYWAŁ PRACĘ FIZYCZNĄ POWINNO SIĘ ODEJŚĆ NA NORMALNĄ EMERYTURĘ!!!

    Odpowiedz