Reforma emerytur Dudy: Skrócenie wieku emerytalnego to bardzo niskie świadczenia

08.06.2015, 07:45; Aktualizacja: 08.06.2015, 07:47
Prezydent elekt Andrzej Duda podczas obchodów Święta Dziękczynienia na Polach Wilanowskich w Warszawie

Prezydent elekt Andrzej Dudaźródło: PAP
autor zdjęcia: Jacek Turczyk

Prezydent elekt Andrzej Duda przedstawił niedawno zarys projektu reformy emerytalnej, jaki chce złożyć. Miałby on zakładać m.in. obniżenie wieku emerytalnego, możliwość dalszej pracy po jego osiągnięciu i kryterium 40 lat stażu pracy jako momentu przejścia na emeryturę.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (36)

  • cd(2015-06-08 08:16) Zgłoś naruszenie 00

    NIGDY WYSOKOŚĆ EMERYTUR NIE ZALEŻAŁA OD WYSOKOŚCI SKŁADEK EMERYTALNYCH ANI OD WIEKU EMERYTALNEGO - SKŁADKA EMERYTALNA TO NIC INNEGO JAK PODATEK A 67% OPŁACAJĄCYCH TE SKŁADKI NIE DOŻYWA EMERYTURY. EMERYTURY ZALEŻĄ OD DOCHODU NARODOWEGO I OD TEGO CZY JEST ON MNIEJ LUB BARDZIEJ ROZKRADANY I MARNOTRAWIONY

    Odpowiedz
  • 43 letni rzecznik policji na nedznej emeryturze(2015-06-08 08:39) Zgłoś naruszenie 00

    ale ta nedzna emerytura po 40 latach pracy chyba bedzie jednak wyzsza niz EMERYTURA 43-LETNIEGO RZECZNIKA PRASOWEGO, ktory w tym roku, wlasnie odchodzi na zasluzony emerytalny odpoczynek? Czy on dostanie 5000 zl emerytury a niewolnicy po 40 latach 500 zł ?

    Odpowiedz
  • PO-paprańce(2015-06-08 08:50) Zgłoś naruszenie 00

    'experci' wszelkiej maści jakoś 'zapominają' o tym, że projekt Dudy mówi o DOBROWOLNOŚCI przechodzenia na emeryturę w wieku 65 m i 60 k czy po 40 l pracy

    Odpowiedz
  • phi(2015-06-08 09:37) Zgłoś naruszenie 00

    ekspert ds. rynku pracy Kazimierz Sedlak.

    "Wszędzie na świecie fundusze emerytalne są ograniczone. Wszędzie na świecie społeczeństwa się starzeją i wszyscy mamy bardzo podobne problemy. Niezależnie od tego co zrobimy, ilość pieniędzy w funduszu się nie rozmnoży sama z siebie. Podniesienie wieku emerytalnego było bardzo racjonalnym posunięciem, bo służy zarówno obywatelom jak i państwu" -??? dłuższa praca to godziwe życie na starość dla wszystkich?
    jak dotychczas NIC na to nie wskazuje by mogło tak być! bo zaufanie do poczynań polityków w sprawach przyszłych emerytur gwałtownie spada!

    a gdyby tak DOBRZE gospodarować odkładanymi przez przyszłych emerytów pieniędzmi ?
    a gdyby tak dobrze wyliczać okresy OTRZYMYWANIA świadczeń przez obecnych emerytów ze zróżnicowaniem na ich WIEK?

    Odpowiedz
  • czytelnik(2015-06-08 09:38) Zgłoś naruszenie 10

    co za problem, jak ktoś chce dłużej pracować na wyższą emeryturę, to niech pracuje, przepisy powinny dać wybór, a nie zmuszać do pracy aż po grób

    Odpowiedz
  • gość(2015-06-08 09:38) Zgłoś naruszenie 00

    Totalna bzdura- wysokość emerytury zależy od kaprysu rządzących, wymyślili bowiem tz. tabelę dożycia i co roku dokładają ilośc miesięcy ,zwiększając mianownik . dzisiaj wychodzi im że wszyscy będziemy pobierać emeryture do 82 roku zycia, --- to zwykły bandytyzm - policzcie emerytury do średniego wieku Polaków i już emerytury są przyzwoite!!!

    Odpowiedz
  • kiedy będą tak niskie emerytury po 45 latach......(2015-06-08 10:25) Zgłoś naruszenie 00

    przepracowanych???TK-zapomniał do czego i dla kogo służy??? i stąd to wszystko wynika.Niedługo wtym dobrobycie polacy emeryci będą po 100 lat żyli ale przy korycie,bo inaczej to do 70-siątki następuje spalanie organizmu ciężką fizyczną pracą.Niech na ten temat wypowiedzą się fachowcy lekarze,biolodzy a nie niesiołowie i peło.

    Odpowiedz
  • Instytut Segregacji Rasowej III RP.(2015-06-08 11:46) Zgłoś naruszenie 00

    Dzisiaj wg pseudo reformy emerytalnej 67 lat TUSKOeBUZKA mamy:
    POdludzi zmuszonych robić średnio aż o 24 lata! dłużej od uprzywilejowanych wczesnych emerytów górników i mundurowych.

    Odpowiedz
  • Jerzy(2015-06-08 11:57) Zgłoś naruszenie 00

    Mam 48 lat pracy,64,5 lat i przedłużony o rok przejście na emeryturę.Nie mam pracy jestem na zasiłku i mam jeszcze czekac rok? chce przejść na emeryture po ukończeniu 65 lat tak jak wyliczył ZUS i nie mam zamiaru tego przedłużać.Piszecie tylko o tym,że dajecie szanse dłuższej pracy tylko kto ja ma?większośc juz ja straciła albo ze względu na zdrowie musiała przerwac.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2015-06-08 12:03) Zgłoś naruszenie 00

    Kim jest ta Kopacz który popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazała na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury.
    .. Kim Ona jest: -lekarzem POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim?
    Codziennie spotykam ludzi którzy takich jak Oni przeklinają z nienawiścią!

    Reprezentuje robotników którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne to urlop pracowniczy ) i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych w święta i niedziele-wigilie -sylwestry - na wszystkich zmianach -7dni w tygodniu -gdyż tak się pracowało za komuny i postkomuny na potrzeby energetyczne kraju) .
    Do tego dodajmy, że do 1998r mieli więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnieto juz to na co zapracowali--gdyż na dzień wyznaczony w nowej Waszej ustawie nie mieli 25 lat pracy ogółem dlatego, że są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach ,są młodsi ale bardziej spracowani.
    Słyszaleś może o tym ,że gdy Oni pracowali lub służyli w zasadniczej w wojsku -- Tusk „gdy mu zabrakło alkoholu ćpał w ówczesnych latach w spółdzielni Świetlik narkotyki” a potem już jako premier powiedział do Nich i o Nich „cieszcie się że mieliście prace”.!
    Pomogliście złodziejom POlitycznym ukraść takim ludziom nawet 7 lat z wieku emerytalnego ,jakim prawem ?

    Pamiętacie że ten sam premier „były Ćpun” ogłosił, ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Jak to jest że pierwszy Ćpun uciekł tam gdzie dają emerytury w 62r życia .

    Odpowiedz
  • Halban(2015-06-08 12:06) Zgłoś naruszenie 00

    Emerytury to kwestia policzenia a nie woli politycznej. Pan prezydent elekt widać bardzo choiny bo nie ze swojego. Ciekawe co powie ludziom, jak za kilka lat znowu przyjdzie kryzys i trzeba będzie zmniejszać świadczenia, jak to się stało na Łotwie, gdzie zredukowano je o 15 %.
    Co do dobrowolności to i dzisiaj ona jest. Można pracować ile się chce, ale podkreślić należy że będą ludzie , którzy będą na emeryturze i dalej będą pracować. To taki chce zrobić dobrze.
    No i pytanie SKĄD NA TO WEZMIE PIENIĄDZE ???
    Jeżeli na to pytanie w dalszym ciągu będzie unikał odpowiedzi to bardzo to źle o nim świadczy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • temida(2015-06-08 12:20) Zgłoś naruszenie 00

    Eksperci coraz bardziej oddalaja sie od sedna sprawy.Przeciez ustawa 40 lat stazu bedzie dla najbardziej w tym momencie potrzebujących czyli osób z długoletnim stażem pracy,odpowiednim wiekiem którzy nie maja ani pracy ani emerytury.Cały czas uczepili sie tych co pracuja no i co z tego,chca pracowac,dobrze zarabiaja to niech im ziemia lekka będzie.Ale najważniejsze jest to dla osób ze staże i wiekiem a maja przedłużony wiek przejścia na emerutyrę.Takie osoby najbardziej licza na ta ustawe.Nie mieszjacie wciąz pracujących bonikt im nie zabrania pracowac ,tylko zajmijcie sie wreszcie tym co najważniejsze bo sie sami pogubicie o co w tym chodzi.Tusk namieszał i właściewie zrobił cos co nie powinno byc zgodne z prawem bo osoby mające policzoną emeryture do 65 roku życia nie powinne miec ani o dzień przedłużonego okresu,poniewaz były juz w okresie chronionym obojętnie czy w zakładzie pracy czy prowadząc działalnośc gospodarcza.To nadaje sie do prokuratury/.

    Odpowiedz
  • ewer(2015-06-08 13:29) Zgłoś naruszenie 10

    Środki na realizację obietnic prezydenta Dudy. Środki takie są łatwe do znalezienia. Proponuję następujące kroki:
    1) konfiskata majątków wszystkich członków PO oraz majątku samej partii PO (po uznaniu PO za organizację przestępczą powinna nastąpić konfiskata majątku, który służył popełnianiu przestępstw, lub w ich wyniku został pozyskany),
    2) dochody z nieodpłatnych prac w kamieniołomach, lub innych robót publicznych, wykonywanych przymusowo przez byłych członków PO.
    Niesiołowski o Platformie w "Gazecie Wyborczej: nr 168, 20 lipca 2001:
    " PO najprawdopodobniej skończy tak jak wszystkie ruchy, które spaja jedynie cynizm, hipokryzja i konformizm. Liberałowie udowodnili, że nie mają żadnych, najmniejszych kwalifikacji ekonomicznych, i nigdy w żadnej koalicji; gdyby do takiej kiedykolwiek doszło; nie mogą obejmować resortów ekonomicznych, bo zrujnują kraj. Platforma jest przede wszystkim wielką mistyfikacją. Mamy do czynienia z elegancko opakowaną recydywą tymińszczyzny lub nowym wydaniem Polskiej Partii Przyjaciół Piwa, której kilku liderów znakomicie się odnalazło w PO. Uważam, że PO to twór sztuczny i pełen hipokryzji. Oni nie mają właściwie żadnego programu. Udają, że wprowadzają nową jakość, że są tam nowi ludzie."

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • polak(2015-06-08 14:18) Zgłoś naruszenie 00

    Macie na czołgi , dla mundurowych , sędziów prokuratorów nie placący ZUSu , górników, mld nie wiadomo gdzie wydane, na Ukrainę, na premie bankierów Prezesów spółek to i na godziwe emerytury tez są !

    Odpowiedz
  • na złodzieju czapka gore i już czekają na majorę..(2015-06-08 14:19) Zgłoś naruszenie 00

    walizki już pakują???ELEWARR ich dobije???

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2015-06-08 14:21) Zgłoś naruszenie 00

    do Halbana i POdobnych :
    ale skąd wziąć na to wszystko pieniądze?

    A przez Kogo to budowane zakłady wyprzedawał Tusk jak rodowe srebra i co zrobił z tą kasą?
    Dlaczego Ich POlityczny kolega Buzek który po 1997r rozdał 300000 górnikom – często pijakom (patrz portal "Dwa Grosze" tytuł -Uradowany Górnik) tzw 5 letnie urlopy górnicze-- ze wszelkimi przywilejami :(barbórka ,14stka ,socjal,węgiel,wczasy ,dniówki obliczane jak dołowe) i zaliczany do pracy dołowej a po nich emerytury górnicze nigdy przecież nie wypracowane - dlaczego Buzek nie jest zgłoszony do TS?. --Nie zagonił nawet podczas tego urlopu tych ludzi do zamiatania chodników tylko pierdzieli w domu w fotel .- jeszcze przedawnienie tego przestępstwa niegospodarności nie przeminęło.!!!
    (Sośnierz -były dyrektor Śląskiej Kasy Chorych był sądzony za dużo mniejszą niegospodarność ( nieumieszczenie reklamy na kartach/dyskietkach zdrowia)!.
    Rezydent Komorowski ogłosił kilka dni temu ,że po 37 latach pracy naród otrzyma 20%swojej ostatniej płacy jako emeryturę ,czym chciał usprawiedliwić swoja zgodę na POdwyższenie wieku emerytalnego. Czyt Google: „ Raport prezydenta obnaża wady reformy emerytalnej”--- Zapomniał tylko o tym ,że słuchają Go miliony młodych którzy po takiej informacji powiedzą: _ "to po kiego Nam w tym kraju uczciwie i legalnie pracować skoro Oni Nas okradną-wyjeżdżamy!! " Strzelił tym samym sobie ten gajowy przed wyborami w kolano a nam Polakom zafundował kolejną niewiarę w cokolwiek z władzy za co Komor już powinien być sądzony ( Kto sieje panikę-- KK) --więc młodzi pytają się :--po co płacić składki?.- i nie płacą ,wolą robotę na czarno i zapamietają tą lekcje od Ojców i od Komorowskiego bez względu na to Kto będzie rządził ,że wszystko mozna ukraść i SN na to pozwolił.
    Proszę Pamiętać --ludzie twierdzą ,”gdybym miał głosować na Komorowskiego to wolał by sobie rękę uciąć” - Ja wiem jedno-- jaki Prezydent taki zamach w Toruniu – a za „dupka „ nawet na stanowisku Prezydenta nikt sobie nie będzie życia marnował gdyż jako ludzie wierzący w Boga ufamy ,ze kiedyś temu głupcowi będziemy mogli opowiedzieć naszą krzywdę i zażądać Jego skórki.

    Odpowiedz
  • Bzdury, bzdury, bzdury do potęgi?(2015-06-08 15:17) Zgłoś naruszenie 00

    Stosujcie złodzieje realną długość zycia, a świadczenia będą wysokie. Kto zyje na emeryturze 20 lat, bo wg zusu tyle zyją emeryci, tyle tylko ze zyją max 5 lat a pieniądze zgarnia złodziejski zus?

    Odpowiedz
  • gosc(2015-06-08 15:48) Zgłoś naruszenie 00

    niech wszyscy płacą składki a wysokość emerytury niech zależy od zapłaconych składek.
    Dotyczy to rolników, górników, mundurowych i innych,
    Jak wszystkich będą obowiązywać jednakowe zasady - to dopiero będzia równość o której mowa w Konstytucji

    Odpowiedz
  • gosc(2015-06-08 15:54) Zgłoś naruszenie 00

    dlaczego w temacie emerytury po osiągnięciu wieku 67 lat - za każdym razem pomijany jest fakt, iż nie wszyscy mają obowiązek pracować do 67 lat.
    Są tacy - a jest ich niemało, którzy nie muszą pracować do 67 - bo tak władza sobie wymyśliła.
    Czy taki rolnik, górnik czy mundurowy musi być dotowany przez współobywateli?
    Dlaczego mam pracować na przywileje innych?

    Odpowiedz
  • Anarchista(2015-06-08 16:04) Zgłoś naruszenie 00

    Jest jeszcze jeden patent: niech wszyscy zaczną robić na czarno i ten złodziejski system wtedy runie :-D

    Odpowiedz