statystyki

Emerytury 2015: O ile wzrośnie świadczenie, jeśli zostanie inaczej zaliczony okres opieki nad dzieckiem

autor: Bożena Wiktorowska28.05.2015, 17:00; Aktualizacja: 27.10.2015, 19:37
Jak podnieść wysokość wypłaty?

Jak podnieść wysokość wypłaty?źródło: ShutterStock

Od 1 maja obowiązuje ustawa z 5 marca 2015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 552), która umożliwia zwiększenie wysokości emerytury. Na pytania czytelników Dziennika Gazety Prawnej w czasie dyżuru telefonicznego odpowiadał Dariusz Noszczak, naczelnik wydziału normatywnego w departamencie świadczeń emerytalno-rentowych Centrali ZUS.

Jestem pracującym emerytem, który przez całe życie zawodowe płacił składki od podstawy wymiaru wynoszącej ponad 400 proc. Czy to prawda, że teraz mogę sobie podnieść wysokość wypłaty?

Nadal obowiązuje generalna zasada, że przeliczenie wysokości emerytury z uwzględnieniem nowej kwoty bazowej jest możliwe tylko wówczas, jeśli nowy wskaźnik wysokości podstawy wymiaru świadczenia jest wyższy, niż przyjęty ostatnio do obliczenia świadczenia. Od 1 maja od tej zasady obowiązuje wyjątek dla osób, które zarabiały więcej niż 250 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W ich przypadku nowy wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury nie musi być wyższy od poprzednio obliczonego, o ile wynosi więcej niż 250 proc. Do ponownego ustalenia wysokości emerytury osoby te muszą wskazać zarobki, które chociaż częściowo przypadały po przyznaniu świadczenia. Może to być albo 10 kolejnych lat z ostatniego 20-lecia przed zgłoszeniem wniosku o przeliczenie, albo 20 lat dowolnie wybranych z całego okresu aktywności zawodowej, przy czym co najmniej część roku musi przypadać po przyznaniu emerytury. Z nowych zasad skorzystają głównie osoby, których zarobki uzyskiwane przed przejściem na emeryturę przekraczały 250 proc. przeciętnego wynagrodzenia i wyliczony od tych zarobków wskaźnik musiał być ograniczony do 250 proc. W związku z tym, że od 1 stycznia 1999 r. obowiązuje ograniczenie podstawy wymiaru składek do 30-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, osoby dorabiające do emerytury po tej dacie w większości przypadków nie miały możliwości wykazania wyższego wskaźnika wysokości podstawy wymiaru emerytury od obliczonego poprzednio. Nowelizacją otrzymały taką możliwość. Mogą skorzystać z niej jednak tylko raz.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Fotografia "adekwatna" do tytułu(2015-05-29 14:31) Zgłoś naruszenie 20

  Tan Pan z fotografii na pewno duzo zyska z tytułu opieki nad dzieckiem = 0.00 zł !!!

  Odpowiedz
 • Instytut Segregacji Rasowej III RP.(2015-05-28 19:32) Zgłoś naruszenie 00

  Dzisiaj wg pseudo reformy emerytalnej 67 lat TUSKOeBUZKA mamy:
  POdludzi zmuszonych robić aż o 24 lata! dłużej od uprzywilejowanych wczesnych emerytów górników i mundurowych.

  Odpowiedz
 • Badziewie na każadym kroku już od 8 lat!!!(2015-06-12 11:43) Zgłoś naruszenie 00

  O kasę GP POtrafi sie upominać, ale foty do artykułów już nie raz były baaardzo "trafione". Czy leci z wami pilot???

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane