statystyki

Dodatkowe ubezpieczenie emerytalne na macierzyńskim jest nieoskładkowane

autor: Mariusz Stępień10.03.2015, 07:26; Aktualizacja: 10.03.2015, 07:57

Dodatkowe ubezpieczenie emerytalne finansowane przez pracodawcę w czasie korzystania z urlopu po urodzeniu dziecka nie przysługuje za okres wykonywania pracy. Dlatego nie uwzględnia się go w podstawie wymiaru składek.

Tak stwierdził Zakład Ubezpieczeń Społecznych w decyzji interpretującej przepisy. Przedsiębiorca występujący o jej wydanie przekazuje swoim pracownikom co miesiąc bonus stanowiący część ich wynagrodzenia rocznego w celu zapłaty na wybrane dodatkowe ubezpieczenie emerytalne. Zatrudniony płaci za to ubezpieczenie samodzielnie. Pracodawca nie podpisuje żadnej umowy z agencją ubezpieczeniową. Nie weryfikuje też, czy została ona faktycznie zawarta. Przy czym wysokość wypłaconej gratyfikacji nie jest uzależniona od obecności w pracy. Przedsiębiorca miał wątpliwość, czy postępuje właściwie, nie potrącając żadnych składek od kwoty przekazywanej na dodatkowe ubezpieczenie emerytalne w czasie pełnych miesięcy przebywania na urlopie macierzyńskim, dodatkowym i rodzicielskim.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane