Jakie składki muszą odprowadzać przedsiębiorcy pobierający jednocześnie rentę z tytułu niezdolności do pracy? Na jakich zasadach jest wypłacane wynagrodzenie chorobowe dla osoby, która podjęła pracę po dłuższej przerwie? Jakimi regułami kieruje się ZUS, ustalając niższą podstawę wymiaru składek niż wynagrodzenie określone w umowie o pracę?
Do niedawna pracowałam na etacie, jednak odeszłam z pracy, gdy przyznano mi rentę z tytułu niezdolności do pracy. Czuję się jednak na tyle dobrze, że chciałabym podjąć działalność zarobkową, najchętniej w formie działalności gospodarczej. Czy będę musiała płacić wszystkie składki? Słyszałam, że emeryci i renciści ich nie płacą.
Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 9 ust. 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) osoby mające ustalone prawo do emerytury lub renty podlegają dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Jednak w opisywanym przypadku będzie miał zastosowanie jeden ze wskazanych w ustawie wyjątków, zgodnie z którym składki na ubezpieczenie społeczne rencisty prowadzącego działalność gospodarczą będą należne obowiązkowo. Wyjątki te zostały określone w art. 9 ust. 4, 4a i 4c ustawy systemowej.
Pozostało
94%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama