Szczególnego znaczenia nabiera to wobec różnicy w wysokości emerytur i rent z obu instytucji. Niskie świadczenia wypłacane z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rosną zdecydowanie wolniej, niż wyższe – wypłacane przez ZUS.
Emerytury i renty rolników w 2014 roku były niemal na poziomie świadczeń wypłacanych przez ZUS dziesięć lat temu – różnica wyniosła zaledwie 60 PLN. Emeryci i renciści pobierający świadczenia z ZUS w lipcu 2014 roku otrzymali przeciętnie o 781 PLN (67 proc.) więcej, niż osoby ubezpieczone w KRUS.
W 2004 roku różnica ta wyniosła 341 PLN (45 proc.). Ponadto, przez ostatnich 10 lat przeciętna wartość świadczeń wypłacanych przez ZUS nominalnie wzrosła ponad dwukrotnie bardziej, niż wartość emerytur i rent pobieranych z KRUS (841 PLN – ZUS, 402 PLN – KRUS).
Komentarze(15)
Pokaż:
Zanim ktokolwiek otrzyma emeryturę, wcześniej musi płacić składki na przyszłą emeryturę. Potem rachunek jest prosty - kto płacił wyższe składki i płacił je przez więcej lat, ten ma wyższą emeryturę! Dla wielu kombinatorów i pasożytów jest to za proste. Rolnicy płacą składki w wysokości 85 zł/miesiąc, a pobierają 844,45 zł/miesiąc. Coś dodać?
to już zaczyna być wkurzające ...taka jednostronność...
Na których robić mamy do wieku 67 lat.
i nie myśl ,że to co wkładali do ZUS nie wystarczyłoby Im na dalsze życie i chyba to ty nie znasz miasta...sprawdź w jakim wieku umiera obecny mieszczanin a w jakim rolnik...bo w mojej rodzinie i wśród mych znajomych emeryci umierają w wieku niewiele przewyższającym lat 65-70 a moi stryjowie i stryjne i inni Ich sąsiedzi dożywają 90 lat i daj Im Boże ...tylko kola nie należy mieć "klapek na ślepiach" bo tylko koń tak poruszać się może:)