statystyki

Czy rolnik może mieć dwie emerytury

autor: Bożena Wiktorowska05.08.2014, 07:15; Aktualizacja: 05.08.2014, 08:42
pieniądze-finanse-rolnik

Rolnikźródło: ShutterStock

Opłacanie składek do systemu pracowniczego nie jest uwzględniane przy ustalaniu kwoty emerytury rolniczej. Tylko część ubezpieczonych mających długi staż w KRUS może się ubiegać o dwa odrębne świadczenia.

Czy zachowa prawo do wcześniejszej emerytury?

Kobieta urodzona w 1960 r. po ukończeniu 16. roku życia rozpoczęła pracę w gospodarstwie rolnym rodziców. Od 1983 r. została zgłoszona do ubezpieczenia rolniczego, gdzie była ubezpieczona do końca 1989 r. Od 1990 przez kolejne pięć lat pracowała w hurtowni zajmującej się importem części do samochodów. Po zakończeniu zatrudnienia ponownie zajęła się prowadzeniem gospodarstwa. Obecnie ma problemy zdrowotne, ale nie chce przechodzić na rentę. Czy będzie mogła otrzymać wcześniejszą emeryturę?

Do końca 2017 r. rolnicy zachowają prawo do skorzystania z wcześniejszej emerytury. Aby uzyskać takie świadczenie, osoba ubezpieczona w KRUS musi mieć ukończone 55 lat ( kobieta), albo 60 lat (mężczyzna) oraz mieć udokumentowane co najmniej 30 lat opłacania składek emerytalno-rentowego. Wymagane jest także, aby zainteresowany zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej. Do okresów uwzględnianych przy ustalaniu ubezpieczenia emerytalno-rentowemu, od których zależy prawo do emerytury rolniczej, zalicza się okresy ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych w latach 1983–1990. Przy obliczaniu tego stażu dodawany jest także okres prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie po ukończeniu 16. roku życia, przed 1 stycznia 1983 r., a także podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu począwszy od 1 stycznia 1991 r. Czytelniczka spełnia warunki stażowe i wiekowe do skorzystania z możliwości wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej. Osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. przy ustalaniu prawa do emerytury rolniczej nie uwzględnia się okresów ubezpieczenia innego niż rolnicze. Zmiana ta – na podstawie ustawy o emeryturach kapitałowych – obowiązuje od 2009 r. Niemniej osoba, która po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego nabędzie prawo do emerytury rolniczej oraz do emerytury pracowniczej, będzie mogła się ubiegać o wypłatę obu świadczeń emerytalnych.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

  • kola(2014-08-05 13:25) Zgłoś naruszenie 20

    Rolnik tyra w swoim gospodarstwie przez 7 dni w tygodniu . mnóstwo ludzi uciekło zw wsi do miast bo tam łatwe życie. do pracy na 8 godzin dziennie , urlopy , płatne chorobowe . a po pracy TV ,piwko , kumple, kino , teatr, balanga , wszelkie spektakle kulturalne , dzieci maja przedszkole, dostęp do bardzo dobrej edukacji, rozwijania swoich zainteresowań , kusów językowych itd. Chłopi nie sa krezusami finansowymi. No może oprócz posłów i wysokich urzędników ,którzy korzystają z milionowych dotacji unijnych. przeciętny rolnik tego nie ma . dlatego gospodarstwa powyżej np. 50 ha lub z dużą ilością ziemi otrzymujące ogromne dotacje powinny być traktowane jak zwykła działasność gospodarcza i podlegać tym samym przepisom prawa.

    Odpowiedz
  • Jaś(2014-08-05 10:02) Zgłoś naruszenie 10

    Ale manipulacja. Dlaczego? Bo:
    1. Zdjęcie pochodzi z niemieckojęzycznej stony a ten gostek liczy euro - żaden polski rolnik.
    2. Czy ktoś już z roników pobiera takie 2 emerytury - nie i nie będzie pobierał.
    3. Proponuję mundurowym zamieńić te swoje emerytury na te 2 rolnicze emerytury - smiech na sali.
    4. Proponuję przenieść się tz. pokrzywdzonym na wieś i brać te dopłaty, 2 emerytury i co tam jeszcze wymyślą. Tylko dlaczego tak masowo wieś pustoszeje - może ktoś wieskoro jest tak dobrze.
    Ludzie myślenie nie boli. Zmanipulować można prawie każdego. Świadczy o tym treść komentarzy.

    Odpowiedz
  • Emeryt(2014-08-05 09:26) Zgłoś naruszenie 10

    Sprawiedliwość sprawiedliwością, a racja musi być po naszej stronie. Rolnik może pobierać dwie emerytury. Mundurowy nie. Chodzi o zasadę. Bo mundurowy ma emeryturę z innych źródeł a nie z ZUS.

    Odpowiedz
  • ewelina(2014-08-06 22:02) Zgłoś naruszenie 10

    Najpierw sobie POLICZCIE DOKŁADNIE ile ten rolnik musi wydać a później narzekajcie że ma 2 emerytury.
    na dzień dzisiejszy żeby dostac emeryturę z KRUS trzeba mieć opłaconą ich składkę minimum 20 lat przy najmniejszej ilośc pola tj 1hektar płaci się 390 zł na kwartał i dostanie się wtedy 850zł emerytury. Jeżeli ktoś musi KRUS płacić obowiązkowo to myślicie że na 1 Hektarze pola dorobi się kokosów? Nie mówię tu o rolnikach co mają po 50 hektarów i więcej tylko o tych ludziach co mają 1-2 hektary a mimo że nie mają z czego to składkę płacić trzeba.

    Odpowiedz
  • EWELINA(2014-08-05 10:28) Zgłoś naruszenie 11

    Pomóżmy jeszcze biednym rolnikom w ich niedoli jedząc więcej JABŁEK,bo oni są tacy biedni !!!

    Odpowiedz
  • MAGDA(2014-08-05 19:45) Zgłoś naruszenie 11

    Paranoja !!Okaże się że będą kułaki mieli wyższe emerytury jak Ci co płacili duże wyższe składki na ZUS.tOTYLKO TAKIE DZIWACTWA MOGĄ BYĆ W POLSCE.

    Odpowiedz
  • n-ka(2014-08-06 22:29) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowna Pani Ewelino. Dziękuję za tak dokładne wyszczególnienie. Wpłacając 390 zł kwartalnie, czyli 1560 zł rocznie po 20 latach wpłata wynosi 31200zl. Następnie pobierając emeryturę tylko przez 10 lat w wysokości 850 zł miesięcznie otrzymamy 102000. Jak Pani myśli, kto dopłaca resztę? Proszę się nie dziwić, ze ludzie się oburzają na tak uprzywilejowaną grupę, szczególnie gdy ta grupa ludzi może pobierać dwa świadczenia, a inni nie mają takich praw.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zosia(2014-09-04 19:36) Zgłoś naruszenie 00

    do emerytury obiecano wdowom czesc renty rodzinnej.kiedy ustawa,czekamy.

    Odpowiedz
  • wjw(2014-08-05 09:30) Zgłoś naruszenie 02

    Wieś rządzi...

    Odpowiedz
  • ja(2014-08-05 08:47) Zgłoś naruszenie 01

    to jest dyskryminacja pozostałych grup społecznych...

    Odpowiedz
  • Górnik.CZARNA.ROZA(2016-04-06 00:16) Zgłoś naruszenie 00

    Wypracowane.42.lata.przy.podwójnej.liczbie.godzin.za.kierownica.Autobusu.nawet.szkoły.Górniczej.mi.nie.zaliczono.Uważając.ze.nauka.zawodu.pod.ziemia.to.WCZASY.NA..MAJORCE.600.metrów.pod.ziemia.i.dopóki.będą.tacy.którzy.w.ten.sposób.myślą.to.doprowadza.ze.wszyscy Wyjadą.pierwsi.ze.wsi.a.drudzy.z.miasta..TAKA.JEST.PRAWDA.JASNA.

    Odpowiedz
  • igła(2014-08-05 18:16) Zgłoś naruszenie 01

    To jest szok!!!111
    Do emerytury pracowniczej z ZUS doliczy pracę w rolnictwie i nabędzie prawo do wyższej emerytury.
    Z KRUS otrzyma emeryturę rolniczą .
    Za ten sam okres pracy dwa świadczenia.

    Odpowiedz
  • senior(2014-08-20 23:48) Zgłoś naruszenie 00

    14: ewelina z IP: 46.205.184.*
    390 zł NA KWARTAŁ, a 850 zł emerytury też za kwartał? Nawet gdyby tak było, to też bym chciał płacić 46%, a pobierać 100%! Ale to nieprawda - płacisz miesięcznie 130 zł, a pobierasz 850 zł, czyli ponad 6 razy więcej! I jeszcze uważasz, że krzywda Ci się dzieje? Taka BEZCZELNOŚĆ nie ma granic! KTO dopłaca 85%?! Krasnoludki? Może o tym coś napiszesz.

    Odpowiedz
  • podatnik(2014-08-05 10:33) Zgłoś naruszenie 03

    Wsiuchy maja najlepiej nie płacą podatków, śmieszne składki i jeszcze gigantyczne dopłaty i dwie emerytury.
    Skandal, to idzie z moim podatków.

    Odpowiedz
  • DOMINO(2014-08-05 19:48) Zgłoś naruszenie 01

    KUPOWAĆ,KUPOWAĆ JABŁKA ,ALB MIASTOWI ZROBIĆ ZRZUTKĘ NA BIEDAKÓW.

    Odpowiedz
  • jar(2014-08-06 09:03) Zgłoś naruszenie 02

    U nas rolnik może mieć wszystko.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2014-08-05 10:13) Zgłoś naruszenie 00

    Emerytura powinna być płacona za każdy przepracowany - i oskładkowany dzień roboczy , bez względu na to , w jakim zawodzie ubezpieczony pracował . Mówi to tuskowym złodziejom coś ?

    Odpowiedz
  • Znawca(2014-08-05 11:05) Zgłoś naruszenie 00

    To MY! mamy robić do wieku 67 lat , na tych uprzywilejowanych Tuskoebusa.
    A najlepiej aż do śmierci.

    Odpowiedz