statystyki

Kiedy Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzyma emerytowi pieniądze

autor: Bożena Wiktorowska27.06.2014, 16:00
Emeryt

Emerytźródło: ShutterStock

ZUS uzależnia wypłatę świadczenia dorabiającemu emerytowi od rozwiązania przez niego stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą. W takiej sytuacji nie ma znaczenia wysokość przychodu.

Czy kontynuowanie pracy powoduje zawieszenie wypłaty

Księgowa zatrudniona w prywatnej firmie spedycyjnej kończy w tym roku powszechny wiek emerytalny. Właściciel firmy chce, żeby podwładna nadal u niego pracowała. Zainteresowana chce jednak pobierać emeryturę. Czy jeśli księgowa chce pobierać dwie wypłaty, z ZUS i od pracodawcy, musi się zwolnić z pracy na kilka dni?

Zatrudniony kończący aktywność zawodową obowiązkowo musi dostarczyć do ZUS świadectwo pracy potwierdzające rozwiązanie zatrudnienia z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury. Przy czym w tym przypadku chodzi o termin ustalony w decyzji. Zasada ta ma zastosowanie wobec osób, które ukończyły powszechny wiek emerytalny, ustalany indywidualnie, w zależności od daty urodzenia. Tak więc emeryt, który kontynuuje zatrudnienie u tego samego pracodawcy, u którego był zatrudniony przed dniem nabycia prawa do świadczenia, musi się liczyć z tym, że mimo iż ukończył wiek zwalniający go z zawieszalności wypłaty, to i tak przysługująca mu emerytura zostanie zawieszona. Nie ma przy tym znaczenia wysokość przychodów z tytułu pracy.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 87% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • EMERYT na EMERYTURE(2014-06-29 18:14) Zgłoś naruszenie 00

    EMERYCI na emerytury dajcie młodym prace bo i wy możecie nie dostawać emerytury jak zabraknie składek w ZUS - nie bądżcie pazernymi egoistami .Młodzi też chcą mieć emerytury.

    Odpowiedz
  • JBT(2014-09-10 13:47) Zgłoś naruszenie 00

    do poz nr.1 Jak już emeryt może przejśc na emeryturę. Pisz logicznie. Obywatel pracujący może przejśc na emeryturę lub rentę. Jesli w Polsce ponad 15 mln obywateli pracuje sa wpływy do budżetu to nie braknie pieniędzy na emerytury.A jeżeli by brakło to rząd ma mozliwość, pożyczki z banku centralnego.Ja jestem na emeryturze i nie jestem pazerny, jesli będzie podwyżka to dobrze, jeżeli nie to ;trudno'.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane