Minister Kosiniak-Kamysz tłumaczy, dlaczego kobiety nie biorą emerytur z OFE. Bo zapewne pracują...

22.08.2012, 17:07; Aktualizacja: 23.08.2012, 08:30

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, że większość kobiet uprawnionych do emerytury z OFE prawdopodobnie dalej pracuje albo wybrała wcześniejszą emeryturę, rezygnując ze świadczenia z OFE.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

  • BILOBIL(2012-08-28 16:54) Zgłoś naruszenie 00

    Przypomnę artykuł z Gazety Prawnej, z 2009 roku:

    "Polacy wypisują się z OFE i wybierają ZUS"

    Zaledwie 49 osób w Polsce pobiera emerytury okresowe z otwartych funduszy emerytalnych. Już prawie 25 tys. osób urodzonych w latach 1949–1968 zrezygnowało z II filaru i wróciło do ZUS. ...

    Rząd szacował, że w tym roku ponad 2,6 tys. osób będzie otrzymywać emerytury z II filaru. Do końca 2013 roku – prawie 40 tys. Już wiadomo, że tak się nie stanie. Z przygotowanych dla GP danych ZUS wynika, że w I półroczu tego roku emerytury z OFE uzyskało niespełna 50 osób. I nie będzie ich przybywać.

    Dzieje się tak m.in. za sprawą obowiązującego od lutego przepisu, który pozwala kobietom urodzonym w latach 1949–1954, które zapisały się do funduszy, wypisywać się z nich i wracać do ZUS. Wcześniej rząd dał takie prawo osobom odchodzącym na wcześniejsze emerytury.

    Od 7 lutego tego roku obowiązują przepisy dające takie prawo osobom mającym prawo do tzw. emerytury mieszanej. Przysługuje osobom kończącym wiek emerytalny w latach 2009–2013. W praktyce kobietom, które w tym czasie skończą 60 lat. Ich świadczenia z ZUS są obliczane częściowo na starych, a częściowo na nowych zasadach. Na przykład w tym roku –80 proc. do 20 proc. Mogą też one, właśnie na podstawie nowych przepisów,występować z OFE. Wtedy ich pieniądze z II filaru trafiają do budżetu, a ZUS traktuje je jakby nigdy do niego nie należały.
    (koniec cytatu)
    Chciałbym zwrócić uwagę czytelników, że przepisy te dyskryminują mężczyzn, nie dając im prawa do wystąpienia z OFE. Protestujmy przeciwko tej jawnej dyskryminacji! Do RPO, TK a nawet Trybunału Europejskiego w Strasburgu.
    Bilobil (23:56)

    Odpowiedz
  • Niuniek(2012-08-28 11:31) Zgłoś naruszenie 00

    GŁĄB

    Odpowiedz
  • 125(2012-08-25 18:51) Zgłoś naruszenie 00

    Minister Kosiniak-Kamysz tłumaczy, dlaczego kobiety nie biorą emerytur z OFE. Bo zapewne pracują...

    OTO DLACZEGO POLSKA TO CHORY KRAJ -BO MA TAKICH MINISTRÓW

    Odpowiedz
  • chłopstwo odbiera nadzieję robotnikowi(2012-08-25 13:10) Zgłoś naruszenie 00

    na dożycie /na śmietniku/ wieku emerytalnego

    Odpowiedz
  • reformatoró emerytur--rozliczyć!!!!!!(2012-08-25 12:09) Zgłoś naruszenie 00

    majątki ich zabezpieczyć na poczet ludzi,inaczej =złodziejstwo

    Odpowiedz
  • OB(2012-08-24 05:30) Zgłoś naruszenie 00

    Zaprezentowny poziom wypowiedzi przez Ministra Pracy potwierdza moja teze, aby Premier Tusk wraz calym rzadem podal sie do dymisji.

    O beznadziejnym poziomie Autorki i Rzecznika ZUS pisalam juz na forum przy poprzednim Jej artykule.

    Odpowiedz
  • Inka(2012-08-23 22:09) Zgłoś naruszenie 00

    Stanowisko mu rozum rozlasowało.Do tego stołka jeszcze mu daleko , jeszcze nie dorósł w następnej kadencji będzie mądrzejszy

    Odpowiedz
  • piotr(2012-08-23 19:07) Zgłoś naruszenie 00

    debil czy idiota? K...

    Odpowiedz
  • EMERYTKA(2012-08-23 18:52) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem bardzo zdziwiona faktem,że przechodząc na wcześniejszą emeryturę moje pieniądze z OFE przechodzą w prezencie do Skarbu Państwa.Jak zapisywałam się do OFE to niewiedziałam że mój rocznik będzie mógł przejść na wcześniejszą emeryturę(bo o 1 rok została przedłużona).

    Odpowiedz
  • wstrząśnięty i zmieszany(2012-08-23 16:10) Zgłoś naruszenie 00

    Większość Kobiet dalej pracuje , jeśli mogły jeszcze w tym roku skorzystać z starych przepisów o wczesniejszych emeryturach?
    To jest wypowiedź nie Ministra , ale Matoła.

    Odpowiedz
  • Jak to jest z przepisami(2012-08-23 14:31) Zgłoś naruszenie 00

    Moze kobiety nie chca pobierac emerytury z OFE traktujac ja jako ubezpieczenie na zycie.

    Po ich odejsciu na obrzeza Nieba, OFE wyplaci spadkobiercom jednorazowo 100% cala kwote?

    Czy nie wyplaci nic, bo pensje szefow PTE/OFE obnizylyby sie z 2 mln rocznie do 1 mln zl.

    Odpowiedz
  • gość(2012-08-23 10:48) Zgłoś naruszenie 00

    zapewne Pan Minister jest Ministrem bo jest "fahofcem" a do tego synem długoletniego działacza PSL z małopolski i do tego sam jest "działaczem" a fahofiec od spraw pracy < jest lekarzem w trakcie specjalizacji> to z niego taki jak ze mnie rolnik... wiem że ziemię się orze i sieje ziarno to sobie rośnie i potem jest chlebek - czyli nadaję się na Ministra Rolnictwa !!! tylko jeszcze zapiszę się do PSL i gotowe :)

    Odpowiedz
  • zły(2012-08-23 10:45) Zgłoś naruszenie 00

    ehhh nigdy nie będzie dobrze w tym kraju jeśli odpowiedzialne stanowiska bedą zajmowane, czy raczej obsadzane przez namiestników rodzinek i znajomków peselewoskich!!! a może by tak wielce panie ministrze każdego bezrobotnego wcielic do PSL-u, rodzinki, znajomki na pewno znajdą posadki

    Odpowiedz
  • +(2012-08-23 09:20) Zgłoś naruszenie 00

    ...pan Minister zadowolony, wie doskonale że żadna ze stron "okrągłego stołu" nie odda raz zdobytej władzy.

    Odpowiedz
  • jura(2012-08-23 08:56) Zgłoś naruszenie 00

    Dobry Błazen to taki na widok którego ludzie się uśmiechaja a nie ten który chodzi uśmiechnięty a ludzie zgżytają zębami

    Odpowiedz
  • Do Ministra Kosiniak-Kamysz(2012-08-22 20:08) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Ministrze ,

    kiedy Polska obnizy wplyw skladek emerytalnych do OFE do 0 /slownie: do zera/, tak jak to zrobila Estonia?
    ---
    "Laczne wynagrodzenia szefow 13 towarzystw emerytylnych pochlonely w 2011 roku 22,3 mln zl". Prawie po 2 mln rocznie na jednego szefa.

    "Trzyosobowy zarzad Pekao PTE zarobil w ubieglym roku 2,2 mln zl", czyli po 700 tys. zl na osobe.
    Rzeczpospolita 13.08. 2012 r.

    ---
    Kiedy emeryci otrzymaja wyrownanie do tegorocznej waloryzacji, ktora zafundowaliscie im w wysokosci 70 zl brutto?

    Odpowiedz
  • Co za enigma!(2012-08-22 18:53) Zgłoś naruszenie 00

    cd. nr 1

    Czy to znaczy, ze w OFE ludzie nie maja kont, tylko wszystko prowadzi ZUS?

    Odpowiedz
  • Po co nam to OFE?(2012-08-22 18:47) Zgłoś naruszenie 00

    Czy co miesiac dla danej osoby ZUS zwraca sie do OFE po nalezna wyliczona kwote?
    Czy ta kwota jest stala czy zmienna?

    Odpowiedz