Nie ma emerytur z OFE. Zaginęły między ZUS a funduszami

autor: Elżbieta Glapiak22.08.2012, 06:52; Aktualizacja: 22.08.2012, 08:13
Emeryci

Emeryciźródło: ShutterStock

Tylko niewielki procent kobiet, które gromadziły pieniądze w OFE i osiągnęły już wiek emerytalny, dostaje emeryturę kapitałową. Część może nawet nie wiedzieć, że nie dostaje należących się im pieniędzy, bo średnie świadczenie z OFE to zaledwie 80 zł, podczas gdy ZUS wypłaca średnio ok. 1800 zł. Zdaniem towarzystw w wielu przypadkach winę ponosi ZUS, który nie przekazuje odpowiednich informacji do funduszy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (36)

  • Michał(2012-08-22 07:57) Zgłoś naruszenie 00

    Ja już się dawno pogodziłem, że emerytury z mojej pracy mieć nie będę. Jak tak dalej pójdzie to wzorem Chin w ogóle zniosa wypłaty emerytur. Oczywiście zostawiając składki. ;]

    Odpowiedz
  • 007KAL(2012-08-22 08:16) Zgłoś naruszenie 00

    Może zaczniemy przygotowywać listę firm i instytucji, które mają problemy z poważnym traktowaniem klientów, petentów i prawa. Na początek:
    (A) Amber Gold ...(Z) ZUS (wiadomo dlaczego)
    Kolejny to (S) Sanepid i (I) Inspekcja Handlowa [ostatnio odkryłem, że tarta bułka może się sama poruszać, gdy pod nieobecność żony postanowiłem sobie zrobić kotlety w panierce z zastosowaniem kupionej w piekarni tartej bułki)...

    Odpowiedz
  • A jaka jest struktura Aktywów OFE ???(2012-08-22 08:40) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety 80% to dług Państwa czyli Obligacje Skarbowe.

    I tu Państwo będzie zmuszone zrobić wyszystko by ten dług się "umorzył".
    Bo OFE maja ponad 200 mld w Obligacjach i NAS (jako Państwa) po prostu nie stać na ich wykupienie i oddanie gotówki dla OFE.

    Bo by oddać dług Państwa i gotówke przekazać OFE trzeba kogoś opodatkować - a kogo podatki dotkną...Ano Obywateli.


    Czyli by Obywatel dostał cos z OFE trzeba mu ZABRAĆ !!!
    To się nazywa Własciwe Inwestowanie Na Starość.

    To takie puste gadanie - bo tematu nie rozumieja nawet twórcy OFE i może z 0.000000001% obywateli

    Odpowiedz
  • OB(2012-08-22 08:53) Zgłoś naruszenie 00

    OFE powinny same wyplacac emerytury.
    P. Aleksander Laszek z FOR ma racje.

    Ale chyba OFE nie posiadaja danych ludzi ubezpieczonych jak m.in. nazwisko, imie, data urodzenia itp., kiedy nie realizuja wyplat.
    ---
    Uwazam, ze OFE nalezy calkowicie rozwiazac i im szybciej tym lepiej bedzie dla calego spoleczenstwa teraz i w 2060 r. rowniez.

    Odpowiedz
  • qwerty do 3:(2012-08-22 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    Wg ostatnich badań wiedzy w poszczególnych krajach, 70% Polaków uwaza, że modlitwa może wyleczyć z choroby, ponad 50% uważa, że ludzie żyli w czasach dinozaurów, że atom jest mniejszy od elektronu, że geny posiadają tylko pomidory z GMO. Po prostu, około 2/3 z nas to debile.

    Odpowiedz
  • qwerty(2012-08-22 09:22) Zgłoś naruszenie 00

    Za pieniądze przyszłych emerytów OFE kupuje dług Państwa (70% aktywów to obligacje). Aby te obligacje spieniężyć i pieniądze wypłacać emerytom, Panstwo musi je wykupić, ale nie ma za co, więc musi podniesć podatki. Obywatele zapłacą więc po raz drugi. Jest jeszcze inne wyjście - finansować wypłaty z OFE z bieżących składek - czyli ZUS BIS - piramida finansowa.

    Odpowiedz
  • OFE to same długi Państwa(2012-08-22 09:27) Zgłoś naruszenie 00

    W końcu trzeba postawic sprawę jasno - ktoś to ten twór źle zorganizował. Cała Europa przegieła z emisjamio Obligacji. A OFE z ich braniem do wora.

    Więc oczywiste jest że to pokraczne stworzenie powinno w końcu być rozwiazane.

    Bo wynika wprost ze zarówno OFE jak i ZUS finansuje Państwo...Więc po co utrzymywac ZUS i 15 sztuk odrębnych OFE ???

    Czy ktoś widzi jakikolwiek sens ??? Patrząc na struktury AKTWÓW OFE

    Odpowiedz
  • OB(2012-08-22 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    Artykul zawiera bzdurne wypowiedzi Autorki i rzecznika ZUS.

    ---
    Rozwiazac OFE - im szybciej tym lepiej-.
    ---
    Nalezy rowniez zmienic, po wypowiedzi w artykule, rzecznika ZUS.
    ---
    Autorka powinna sie troche przygotowac do napisania artykulu.

    Odpowiedz
  • 22obca88(2012-08-22 09:45) Zgłoś naruszenie 00

    Szkoda ,ze Jacek Dziekan,Aleksander Łaszka z Aleksandrą Wiktorow na czele nie wyjaśnili tego wszystkiego w 1999r jak to niby reformowano system.
    Boże ,Buddo i Allachu jakim my jesteśmy debilnym narodem,bezwolnym ,niezaradnym i ciągle dajemy nabić się w butelkę przy wyborach wybierając mniejsze zło jako alternatywę bo nie ma na kogo krzyżyka postawić. Nie chodzę na tę farsę od lat bo mnie nie bawi, sikam ,że ktoś mi zarzuca nie obywatelska postawę,żyje sobie bo jak żeglarz- sam sobie sterem ,i okrętem

    Odpowiedz
  • 22obca88(2012-08-22 10:02) Zgłoś naruszenie 00

    cd do obcej.Wałęsa choć tępy powiedział jedno mądre zdanie Bierz inicjatywę w swoje ręce/szkoda,że nie zastosował to wobec swojego syna Jarka/ a naród nie zrozumiał ideii demokracji bo zachłysną się odzyskaną wolnością - a nie pojął zasad zarządzania gospodarką.Stalinowscy specjaliści się okopali w tych debilnych przepisach prawa, Wałęsa z ekipą albo nie chciał albo nie umiał trzasnąć pięścią w stół i zacząć rządzić dekretami pokumał się ze związkowcami i mamy co mamy ,każdy myślący wie i rozumie o czym mówię

    Odpowiedz
  • Rozwiazac OFE(2012-08-22 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    Rozwiazac OFE! Im szybciej tym lepiej.

    Odpowiedz
  • Bogusława(2012-08-22 10:20) Zgłoś naruszenie 00

    Panie rzeczniku Jacku Dziekan albo ja śnię albo Pan jest kompletnym ignorantem! Jakie oświadczenie w chwili przejścia na emeryturę? To własnie ZUS potrąca ze składek część i wysyła do mojego OFE, więc wie lepiej niż ktokolwiek, nawet ja, gdzie wysyła moje pieniądze!!! Czyba, żę działa to tak: piszę Wniosek do ZUS (pani Ala pok 22) wystawia zaświadczenie, wysyła do mnie pocztą, ja zanoszę do ZUS (pani Zosia pok. 12) Można jeszcze po drodze wprowadzć jakieś opłaty...
    Ps. Za dwa lata idę na emeryturę, napewno przypilnuję każdego należnego mi grosza!

    Odpowiedz
  • Polak(2012-08-22 10:58) Zgłoś naruszenie 00

    Od dawna było wiadomo, że ZUS jest najbardziej efektywnym zarządzaniem funduszami emerytalnymi, gdyby "Grupy Trzymające Władzę" uczciwie to potwierdziły, a nie szukały jak wyprowadzić dla siebie pieniądze z narodowych wspólnych składek, bo powszechnie wiadomo, ze OFE to kolejny przekręt Grupy Trzymających Władzę", aby stworzyć wysoko płatne posadki dla kolesiów

    Odpowiedz
  • OB(2012-08-22 11:36) Zgłoś naruszenie 00

    Rzad nie spelnia obowiazkow w stosunku do obywateli i Premier Tusk powinien podac sie do dymisji.

    Odpowiedz
  • Rzad nie spelnia....(2012-08-22 11:44) Zgłoś naruszenie 00

    Rzad nie spelnia swoich obowiazkow wzgledem obywateli i Premier Tusk powinien podac sie do dymisji.

    Odpowiedz
  • OFE to firmy nastawione na Zysk(2012-08-22 11:59) Zgłoś naruszenie 00

    Powiedzcie jakeż u licha moze byc tam zarzadzanie aktywami...jak z ustawy wynika że do 80% zakupów to maja być Obligacje Skarbu Państwa które kupuje sie 1 kliknięciem myszki komputerowej na portalu MF.

    A zakupy akcji za reszte środków to dodatkowe 5 kliknięc przez portal dowolnego Biura Maklerskiego.

    Ale PROWIZJA jest solidna kilkuprocentowa od całej wpływającej do OFE gotówki...

    To najlepszy Byznes w Całej jEuropie Wschodniej. Inni w dawnym demoludzie to straszni skąpcy i takich łatwych byznesów nie potworzyli.

    A tu jest czyste potrącanie prowizji od comiesięcznych kilkumiliardowych obligatoryjnych wpłat w gotówce - Nikt tak dobrze nie ma.

    Odpowiedz
  • Zwykły człowiek,(2012-08-22 12:47) Zgłoś naruszenie 00

    Witam do gwerty i obca 88 .chciałem dodać parę slowek, ale ujeliście to w sto procentowym komentarzu, macie rację ciemnota tego narodu jest tak ogromna, ze mozna temu ciemnogrodowi wcisnac wszystko , dlatego tak dobrze rzadzi sie w tym kraju, przekrety , złodziejstwo w imieniu prawa i demokracji to standart zrobiony pod władzę.Natomiast co do Wałesy, człowiek który tak naprawde nie umie sie dobrze wysłowic , został prezydentem, ale to tylko z jednego powodu, bano sie Tyminskiego , bo mógł za dużo ujawnic machlojek owczesnych kacyków , ale zarówno już pierwszych demokratycznych kombinatorów w imieniu prawa i demokracji.Wałesa nie chciał uderzyć w stól , bo chyba sam był uwikłany w bagno.Został prezydentem i sam rozpocząl własna tepa polityke kolesiostwa.To Wałesa plus liberałowie , przesr... ali start Polski w demokracje.Polska od tamtych dni bazuje na przekretach , kolesiostwie, a najgorsze jest to ze wszystko jest w imieniu prawa i demokracji , gdzie najwyższym dobrem jest dla Obywatela Konstytucja, ale i Konstytucja w panstw totalnego bałaganu i kolesiostwa nie gwarantuje ludziom praw.Dlatego ten ciemnogród nigdy nie stanie w czołowce Europy , pomimo ze jest wielkim Państwem.Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Wincenty(2012-08-22 14:57) Zgłoś naruszenie 00

    Nie wgłębiam się w problem,wiem w 100%,że obecne państwo zamiast być ochroną dla obywateli jest ich wrogiem,Okłamuje i okrada.

    Odpowiedz
  • Wincenty(2012-08-22 15:01) Zgłoś naruszenie 00

    Do Zwykły człowiek: Całe zło wzięło się od spisku przy okrągłym meblu.

    Odpowiedz
  • Krzysztof(2012-08-22 15:06) Zgłoś naruszenie 00

    Te wszystkie organizacje zajmujące się finansami a egzystujące w naszym kraju są wielkimi piramidami finansowymi.Nikt posiadający dar samodzielnego myślenia nie wchodzi z nimi w kontakt.

    Odpowiedz