Tylko mundurowi i górnicy nie będą pracowali do 67. roku życia

autor: Grzegorz Osiecki17.02.2012, 06:59; Aktualizacja: 17.02.2012, 09:25

Podwyższenie ustawowej granicy wieku emerytalnego nie dotknie jedynie górników, policjantów, żołnierzy i strażaków. Możliwość przechodzenia na wcześniejsze emerytury innych grup: nauczycieli czy pracowników objętych emeryturami pomostowymi, dotyczy ściśle określonej liczby osób i te przywileje stopniowo będą wygasać.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (43)

  • zdzich(2012-11-24 05:51) Zgłoś naruszenie 00

    Górnik średnio żyje 65 lat to jak rząd pozostawi tylko tych pracujących w przodkach i ścianach to reszta [80%] pracujących pod ziemią nie doczeka emerytury

    Odpowiedz
  • gośc(2012-02-20 14:00) Zgłoś naruszenie 00

    Tusk najpierw mówi później myśli a na koniec odwołuje co powiedział...
    przywileje stracą wszyscy poza... tymi którzy mogą dać rządowi w przysłowiowy pysk

    Odpowiedz
  • dondiego(2012-02-17 19:32) Zgłoś naruszenie 00

    W porządku górnik dołowy - niech idzie wczesniej na emeryturę. Praca ciężka i niebezpieczna. Ale z jakiej parafii te same przywileje mają górnicy "powierzchniowi". Że sobie piórko w tyłek wsadzili i latają na barbórkę, to jeszcze nie znaczy, że im się wczesniejsza emerytura należy.

    Albo mundurówka. Bez przesady. Rozumiem, że do 65 czy tym bardziej do 67 nie powinni pracować, ale nie żeby trzydziestoparoletnie konie przechodziły na emerytury i były utrzymywane prze ledwo trzymających się na nogach 67 latków.

    Odpowiedz
  • 38 latka(2012-02-17 19:56) Zgłoś naruszenie 00

    Nie mam nic przeciwko wydłużeniu wieku emerytalnego, ale powinien on być warunkowany naszą wolą pracy i stanem finansów (składki na emeryturę wypracowane - ile wypracowałam tyle mam). Jeśli mam ochotę przejść na emeryturę w wieku 30 lat to powinnam móc, ale to już mój problem, że takiej emerytury dostanę grosze np. 100 zł. Może mnie na to stać. Z drugiej strony trudno 70 latka zmuszać do pracy, jeśli jego stan zdrowia na to nie pozwala. Czy przypadkiem nie przełoży się to na zwiększenie liczby rent zdrowotnych?
    Obecnie uprzywilejowani: mundurowi, górnicy itd. również powinni pracować tak jak wszyscy do 60 - 65. Są przypadki że mamy 35 letnich emerytów z wcale nie niską emeryturą - ile lat musimy na takiego pracować? A on się nudzi, dorabia sobie, przecież mu wolno ( w końcu młody chłop) i jeszcze przywileje ma np tańsze bilety komunikacji miejskiej itp. Powinni pracować jak wszyscy - zmienić tylko charakter pracy na mniej wyczerpujący - mogą np zajmować się pracą biurową itp. Bo czy praca górnika czy policjanta jest cięższa od pracy np hutnika przy piecu? Kto o tym zdecydował. Kasa inna i emerytura też inna! Komuna niektórym za dużo dała a teraz nie pozwolą sobie tego odebrać. A my na nich będziemy pracować do 67 lat.
    Przecież to jest parodia demokracji.

    Odpowiedz
  • czytacz(2012-02-17 20:48) Zgłoś naruszenie 00

    I znowu okazuje się , że są równi i równiejsi . A przecież niedawno słyszałem jak premier mówił , że wszyscy musimy ponieść koszty tej reformy ale miałem dziwne wrażenie ,że mówiąc to patrzył głównie na mnie

    Odpowiedz
  • PRYK WYDAJNY(2012-02-17 21:05) Zgłoś naruszenie 00

    TO WSZYSTKO TO GÓ... PRAWDA I UCZENI RZĄDOWI PLOTĄ GŁUPOTY
    ZA 50 LAT TO WZROST WYDAJNOŚCI PRACY POPRZEZ WYDAJNIEJSZE TECHNOLOGIE POWINIEN PRACOWAĆ NA EMERYTURY. TYLKO KTO OPODATKUJE KORPORACJE JAK JEST NA ICH USŁUGACH.

    Odpowiedz
  • jola(2012-02-17 22:35) Zgłoś naruszenie 00

    do postu nr 22 ---38 latka czy ty jesteś blondynką??? bo z twojego postu wynika że tak!!! jakie tańsze bilety ty ci... gadasz WY GŁUPKI zawsze coś wymyślicie ??? po spotkaniu z TAKIMI OBYWATELAMI jak ty... to powinniśmy tak jak było w okresie międzywojennym odchodzić na emerytury po 10 latach!!! a nie 15 ... wy po 75 jak chcą włodarze w SZWECJI !!!totalny debilizm plujących JADEM polaczków!!!

    Odpowiedz
  • MYSLACY INACZEJ(2012-02-18 01:14) Zgłoś naruszenie 00

    ale dlugosc zycia w polsce w tym dobrobycie wedlug ryzego sie bardzo wydluzyla. Jesli dwoch umrze w wieku 63lat a trzeci majac 90 to wychodzi ze statystycznie srednio zyjemy 72 lata - ciekawe co? TAKI NAM KIT RYZY WCISKA.

    Odpowiedz
  • Dziadek(2012-02-18 08:48) Zgłoś naruszenie 00

    Do joli post26 .Całkowicie popieram post nr 22. A na blondynkę to Ty wyglądasz twierdzę to na podstawie twego toku myślenia.Bo to co aparat ucisku ludzi, wyrwał za czasów komuny to ciężko jest teraz od tego dobrobytu i przywilejów się odzwyczaić ale te czasy mijają i każdy musi pracować na siebie.Czasy niewolnictwa i wyzysku innych mijają tak że czas kończyć przywileje i szukać pracy.

    Odpowiedz
  • olka(2012-02-20 08:59) Zgłoś naruszenie 00

    Żeby pisać artykuły o przepisach to trzeba je przede wszystkim dobrze czytać!!! Dlaczego nie dopisał Pan o tym, że te 10 lub 15 lat pracy pod ziemią to minimum, do których trzeba doliczyć albo czynny staż w Stacjach Ratownictwa Górniczego albo dniówki typowo przodkowe, tak, by w sumie było to 25 lat pracy pod ziemią. Jeżeli ktoś nie ma co doliczyć do tych 10 lub 15 lat (a zdecydowana większość górników nie ma), musi pracować całe 25 lat.
    Żeby ZUS przyznał emeryturę górniczą pracownik musi mieć przepracowane w sumie 25 lat czystej pracy górniczej, tj. po odpracowaniu całego chorobowego, zasiłków opiekuńczych (od 15.11.1991r.), wypadków w pracy itp. To nie jest tak, że każdy górnik odchodzi przed ukończeniem 50 roku życia.
    Przez takie niedomówienia lub nie dopisanie faktycznego stanu rzeczy czytający mają błedne informacje o "przywilejach górniczych", co widać w komentarzach pod Pańskim artykułem.

    Odpowiedz
  • lele(2012-02-20 13:02) Zgłoś naruszenie 00

    Pan Premier Tusk niech lepiej weżmie się za tyłek biznesmenom,którzy płacą minimalną pensję na papierze a resztę pod biurkiem ,niech tam szuka pięniedzy,wśród złodzieji,którzy okradają Skarb Państwa

    Odpowiedz
  • zły(2012-02-17 18:08) Zgłoś naruszenie 00

    w czym lepszy jest górnik od nauczyciela??? górnicy do roboty do 67 roku życia!

    Odpowiedz
  • kik(2012-02-20 14:25) Zgłoś naruszenie 00

    Kiedy zaczynałam pracę w 1982 roku kobiety przechodziły na emerytury w wieku 55 lat ,mężczyżni w wieku 60 lat.Dzis po 30 latch pracy tusk proponuje mi prcę do 67 roku życia . Czyli w trakcie mojej pracy zawodowe wydłużono mi wiek emrytalny z 55 do 67 lat . TO JEST 12 LAT DŁUŻEJ. I nie widomo czy za 5-7 lat nie okaże sie ,że i to jest za mało. Końca nie widać.
    Ja 50-kilkuletnia kobieta z 30 letnim stażem pracy mam pracować o 12 lat dłużej do emerytury . Wydłużono mi wiek emerytalny o tyle lat ile wystarczy mundurowemu na przejście na emeryturę.

    A NISKA EMERYTURA KOBIET wynika nie z małej ilości pracy zawodowej kobiet tylko z faktu ,że kobiety SĄ OKRADANE PRZY WYNAGRODZENIACH. Kobietom płaci się mniej niż mężczyznom za wykonywanie tej samej pracy mimo ,że często są lepej wykształcone.

    Odpowiedz
  • r_ florczyk@ o2.pl(2012-02-22 11:14) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Tusk to jest kompromitacja, aby t.z.w. służby mundurowe mogły przechodzić na emeryturę po 15 latach pracy, a pzostali po prawie 50 latach',, BRAWO PANIE TUSK "

    Odpowiedz
  • Zenek(2012-02-27 12:51) Zgłoś naruszenie 00

    Artykuł wprowadza szum informacyjny.Nie jest więc prawdą , że przywileje sędziów i prokuratorów będą wygasać. Nadal sędziowie i prokuratorzy są wyłączeni z powszechnego systemu emerytalnego , nadal będą korzystać z wielu kosztownych przywilejów , nadal będą korzystać z zachowanych bardzo korzystnych zasad wcześniejszego odchodzenia w stan spoczynku z chociażby z uwagi na stan zdrowia ( nie mylić z ogólnie pojmowanym inwalidztwem ).
    Dzisiejsze zmiany tak naprawdę niewiele albo nawet nic nie zmienią w zakresie zabezpieczenia emerytalnego sędziów.Ta cała obłuda z tak spreparowaną i podaną informacją służy do zamącenia w głowach zwykłych obywateli , wyciszenia ich protestów i odwrócenia uwagi od istoty problemu.
    Władza ma nieoraniczone możliwości manipulacji , kłamstwa i oszukiwania zwykłych ludzi. Autor nie jest uczciwym dziennikarzem , skoro informacje podaje w takim uproszczeniu i zniekształceniu.

    Odpowiedz
  • xyz(2012-03-06 12:43) Zgłoś naruszenie 00

    ZŁODZIEJSTWO , OSZUSTWO, KŁAMSTWO , DRAŃSTWO , OKRUCIEŃSTWO - słowa wiernie oddające postępowanie Tuska i jego ekipy.
    Mam nadzieję , że społeczeństwa wyjdzie na ulice i siłą przywoła oszustów /wiarołomców do porządku. Precz z draniami , Tuskiem , Rostowskim i im podobnym.

    Odpowiedz
  • oszukany przez rząd(2012-04-05 13:15) Zgłoś naruszenie 00

    zatrudnię sie na 1 dzień,aby otrzymać pomostówkę do której zabrakło dni do 1999r.do 2008 20 lat pracy szkodliwej oraz 40lat stażu

    Odpowiedz
  • nieroby(2012-04-16 08:30) Zgłoś naruszenie 00

    wszczsyc 40 kilku letni emeryci "mundurowi" jakich znam pracują i to ciężko, więcej niż w tej swojej " słuzbie" - robia za granica lub w kraju, czesto w swoim biznesie po 12 godz. I co , za starzy są do pracy???

    Odpowiedz
  • gość(2012-04-21 18:35) Zgłoś naruszenie 00

    Jezeli posiadasz minimum 15 lat pracy w warunkach szczególnych /szkodliwych przed 01.01.1999 z rozporzadzenia 1983 , posiadasz staż pracy ubezpieczenia ogólnego składkowy i nieskładkowy 20 lat-K , 25 lat -M / do 2008 , osiagnąłeś 55 lat życia -K , 60 lat zycia -M
    uwaga ! - NIE DOSTANIESZ POMOSTÓWKI ale rekompensatę / o ile ZUS uzna Ci swiadectwa pracy w szkodliwych warunkach !/
    dlaczego! - poniewaz musisz wg ustawy o Emeryturach pomostowych z dnia 17 grudnia 2008 r. posiadać minimum 15 lat pracy w warunkach szczególnych /szkodliwych do końca 2008 r. rozdział 9 Art.49
    Trybunał Konstytucyjny uznał bowiem ,że nie zabrano praw nabytych poniewaz takowych nie było przed reforma a praca szkodliwa z rozporządzenia 83 przed 1999 do 2008 to praca w dwóch obszarach prawnych wobec czego nie złąmano Konstytucji RP.

    Odpowiedz
  • gość(2012-04-21 18:45) Zgłoś naruszenie 00

    Wobec czego rodzi sie pytanie - dlaczego uznaje sie pracę w warunkach szkodliwych z obszaru przed 1999 do obszaru do 2008 w rozumieni Art.4 pkt . 5
    Celowośc zaporowa emerytury pomostowej spowoduje ,ze w 2020 budzet państwa wyda na rekompensaty ok 50 mld .złotych . Ekonomisci juz w tej chwili domagaja sie zliberalizowania przepisów w dostepie do pomostówek co spowoduje rozłożenie niejako na raty kosztów Ustawy o EP

    Odpowiedz