statystyki

Kształcenie religijnych elit ze stałą subwencją

autor: Paulina Szewioła05.08.2020, 18:00
W ocenie projektodawców, jeżeli ChAT ma prowadzić działalność dydaktyczną i naukową w dotychczasowym zakresie, niezbędne jest zapewnienie jej stabilnego finansowania co najmniej na dotychczasowym poziomie.

W ocenie projektodawców, jeżeli ChAT ma prowadzić działalność dydaktyczną i naukową w dotychczasowym zakresie, niezbędne jest zapewnienie jej stabilnego finansowania co najmniej na dotychczasowym poziomie.źródło: ShutterStock

Zapewnienie stabilnego finansowania Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie zakłada projekt nowelizacji ustawy przygotowany przez resort nauki.

Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie (ChAT) jest uczelnią publiczną utworzoną z Wydziału Teologii Katolickiej Uniwersytetu Warszawskiego. Jej działalność koncentruje się na kształceniu kadr duchownych i świeckich na potrzeby mniejszościowych Kościołów chrześcijańskich w Polsce. Dodatkowo ustawodawca (w licznych ustawach określających status prawny tych Kościołów oraz ich relacje z państwem) zagwarantował im prawo do kształcenia w ChAT kadr duchownych w zakresie teologii. W konsekwencji akademia musi zapewnić dostęp do takiej edukacji nawet dla niewielkiej liczby studentów.

Zmiany sposobu jej finansowania zapowiadał jeszcze Jarosław Gowin, kiedy był ministrem nauki i szkolnictwa wyższego. Zwracał uwagę, że od dawna uczelnia znajduje się w trudnej sytuacji materialnej, dlatego potrzebne są zmiany zasad jej finansowania, aby mogła wspierać rozwój wspólnot religijnych.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane