Dorabianie emerytów i rencistów 2020: Wszystko, co musisz wiedzieć

autor: Luiza Abramczyk13.02.2020, 08:54; Aktualizacja: 13.02.2020, 08:58
Obowiązek powiadomienia ZUS o przychodzie osiągniętym w 2019 r. nie dotyczy emerytów, którzy w całym poprzednim roku mogli dorabiać bez ograniczeń ze względu na ukończenie powszechnego wieku emerytalnego.

Obowiązek powiadomienia ZUS o przychodzie osiągniętym w 2019 r. nie dotyczy emerytów, którzy w całym poprzednim roku mogli dorabiać bez ograniczeń ze względu na ukończenie powszechnego wieku emerytalnego.źródło: ShutterStock

Przepisy nie wprowadzają ograniczeń w zatrudnianiu emerytów i rencistów. Dla firmy zatrudnienie takiej osoby może okazać się wręcz korzystne finansowo. Wynikają z tego jednak również obowiązki wobec ZUS. Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nakłada na emerytów i rencistów oraz płatników składek obowiązek zawiadomienia organu rentowego o podjęciu dodatkowej pracy zarobkowej i o wysokości osiąganego z tego tytułu przychodu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • Darek(2020-02-13 18:44) Zgłoś naruszenie 131

    Jaki to sens. Ograniczać komuś chęć do pracy. Przecież w tedy płaci extra zus I podatek. Czysty zysk dla pl. To ma siedzieć w domu za grosze wegetować.

    Odpowiedz
  • Aro(2020-02-13 18:16) Zgłoś naruszenie 110

    Nie dość że człowiek na emerytur re chce pracować, płaci podadki to jeszcze rząd wprowadza ograniczenia, jakiś porąbany ten rzad

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Marks...(2020-02-13 19:23) Zgłoś naruszenie 113

    To kraj politycznych miernot. To wielki wstyd, żeby ograniczać dochody z konsekwencją utraty wypracowanego świadczenia ... tylko dlatego, że wcześniejszy tryb uzyskania emerytury...Europosłowie powinni poinformować Parlament, Komisję Europejską jak ograniczają Polaków ...Zróbcie wrzawę na cały kontynent jacy to z was trzon racjonalnych polityków.... Ochrona rynku pracy to nieaktualny wymóg panie J. Kaczyński i Morawiecki...Do roboty i zmieńcie ten kuriozalny ogranicznik chyba , że jesteście ciągle w średniowieczu !!!! wstyd na cały świat...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • oko(2020-02-13 19:42) Zgłoś naruszenie 101

    W kraju brakuje rąk do pracy, a rządzący robią ograniczenia dla emerytów. To banda

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mara(2020-02-13 13:48) Zgłoś naruszenie 75

    Dlaczego emeryt z górnictwa nie może mieć tak jak inni 65 dowolność bez zawieszania przecież w górnictwie taki jest wiek emerytalny płaci składki podatki wypracował sobie to o co chodzi powinno się to zmienic

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Baksio(2020-02-14 05:52) Zgłoś naruszenie 41

    Kto chce to niech pracuje emeryt czy rencista ale lagalnie a nie za, 5zl.pod stolem.

    Odpowiedz
  • Gosia(2020-02-14 14:20) Zgłoś naruszenie 20

    A moim zdaniem to bedzie dobre bo dużo ludzi kombinuje. Tu niby renty bo sił nie mają a za plecami po 12 godz **** i blokują miejsca młodym. Poza tym skoro jeden emeryt nie umie wyżyć za 1600 zł to jak ma to zrobić rodzina 2+2 skoro do niedawna państwo nie kazał placić więcej niż 1700

    Odpowiedz
  • Beata(2020-05-25 06:48) Zgłoś naruszenie 10

    Uważam,że dorabiać powinni Ci którzy mają niskie emerytury, bo reszta zabiera miejsca pracy młodym.

    Odpowiedz
  • Janins(2020-02-14 14:41) Zgłoś naruszenie 10

    Dotyczy to osób które przeszły na wcześniejszą emeryturę. Inne osoby co przepracowaly do 60 lat kobiety 65 mężczyźni mogą zarabiać bez ile się da bez strachu o zawieszenie emerytury.

    Odpowiedz