Emerytura plus dodatek, czyli tak się dokonuje wyłomu w systemie

autor: Karolina Topolska, Joanna Śliwińska31.01.2020, 07:45; Aktualizacja: 31.01.2020, 07:53
Politycy koncentrują się na osobach o najniższych świadczeniach i oni zyskują (procentowo w stosunku do już otrzymywanej emerytury) najwięcej

Politycy koncentrują się na osobach o najniższych świadczeniach i oni zyskują (procentowo w stosunku do już otrzymywanej emerytury) najwięcejźródło: ShutterStock

Waloryzacje z kwotowym komponentem czy świadczenia nazywane dodatkową emeryturą – choć wcale nią nie są – to protezy nakładane na obecny system emerytalny. Coraz bardziej odchodzimy od przyjętych w nim pierwotnie zasad. I coraz mniej liczy się wkład do systemu ubezpieczeniowego, a coraz bardziej aktualna sytuacja materialna.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (71)

  • emeryt(2020-01-31 09:36) Zgłoś naruszenie 2718

    Może by przeliczyć stare emerytury każdy by zyskał bo kwota bazowa jest większa. A druga sprawa niech się ktoś zajmie sprawą dlaczego jednym kobietom rocznik 1953 przelicza się emerytury a drugim nie. Są osoby które po przeliczeniu otrzymały o 1800,00 zł większą emeryturę. Czy trzeba mieć????????

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • A co zrobił Tusk(2020-01-31 09:44) Zgłoś naruszenie 5756

    to samo. Pamiętamy o jego waloryzacji kwotowej.... Wtedy "ich" trybunał to przyklepał. Teraz krytykują rządzących, co za hipokryzja.....

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • biedota(2020-01-31 10:12) Zgłoś naruszenie 11315

    przepracowałam 40 lat i mam praktycznie tyle samo co te nieroby z najniższej ponieważ nie należy mi się dodatek 500 plus dla niesamodzielnych osób gdyż przekraczam magiczne 1700 zł brutto a mam 2050 zł brutto po 40 latach pracy, zgroza. Nieroby dostają 1 tys. netto plus 500 plus razem mają 1500 zł netto, a ja po 40 latach pracy mam 1700 zł netto. Za 200 zł zapie.............40 lat. By ten rząd szl...... trafił za to, że traktuje ludzi pracy jak parobków.

    Pokaż odpowiedzi (12)Odpowiedz
  • To co dzieje się(2020-01-31 10:59) Zgłoś naruszenie 10512

    w Polsce postawione jest całkowicie na głowie. Ciągły brak stabilności, nieustanna walka o władzę, przekupstwo polityczne, łamanie Konstytucji, zabieranie praw nabytych, działanie prawa wstecz, karanie zbiorowe bez udowodnienia winy to standardy "wolnej" Polski.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Danusia(2020-01-31 11:21) Zgłoś naruszenie 1117

    A należałoby wziąć się za budżetówka osoby które pracowały 40 lat i od 2008 roku nie było inflacji ani podwyżek mają małe emerytury i renty to powinni podwyższyć tworząc z tym robi

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • System....(2020-01-31 11:51) Zgłoś naruszenie 199

    System publicznej emerytury w Polsce powinien zostac zreformowany m.in. poprzez wprowadzenie dodatkowj skladowej w postaci panstwowej emerytury oplacanej z budzetu panstwa, waloryzacji zapisanej skladki w ZUS i emerytur wedlug 100% wzrostu sredniej placy krajowej, zmiany sposobu naliczania renty rodzinnej, wprowadzenia wieku prawa do zachowania zatrudnienia. Troche tak na wzor szwedzki.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • cieśla(2020-01-31 12:19) Zgłoś naruszenie 2317

    W budżetówce jak w komunie pewność wypłaty i czy się stoi czy się leży. Najgorzej dla wytwórców istna partyzantka a państwo polskie ze suchego chce wysysać coraz więcej soków.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • zenek(2020-01-31 12:20) Zgłoś naruszenie 186

    Populizm w kraju"Polin"jak mówi PAD,pokona każdego,bez względu na jego świadczenia

    Odpowiedz
  • kolobolo(2020-01-31 12:23) Zgłoś naruszenie 857

    To jeszcze teraz dodajcie tej skamlącej wiecznie biedocie kwoty za dodatek mieszkaniowy, energetyczny, zapomogi i zasiłki, itp.. Co się wtedy okaże ? To, że wcale nie ci "biedni" są najbiedniejsi, tylko średniacy.....

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Obserwator(2020-01-31 13:36) Zgłoś naruszenie 7311

    POLITYKA OSTATNICH LAT JASNO POKAZUJE, ŻE TZW. "WALORYZACJA" DLA LUDZI O NISKICH EMERYTURACH TO KIEŁBASA WYBORCZA. SZKODA TYLKO, ŻE TO ROZDAWNICTWO NIE BIERZE POD UWAGĘ PRZYCZYN, Z POWODU KTÓRYCH NIEKTÓRZY MAJĄ NISKIE EMERYTURY. WIELU Z NICH UNIKAŁO PŁACENIA SKŁADEK FUNKCJONUJĄC CAŁE LATA W SZAREJ STREFIE LUB ZARABIAJĄC NA SAKSACH ZA GRANICĄ ALBO PŁACĄC MINIMALNE SKŁADKI NA KRUS. JAK ZWYKLE W TYM KRAJU KOSZTY TEGO ROZDAWNICTWA PONOSZĄ UCZCIWI PŁACĄCY PRZEZ KILKADZIESIĄT LAT PRACY SKŁADKI I PODATKI.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • suweren(2020-01-31 14:29) Zgłoś naruszenie 303

    Nie chcę publicznie blużnić,wobec czego posłużę się komentarzem B.Sienkiewicza,o" kamieni kupie",aktualnym wówczas,a jeszcze bardziej dziś.Od siebie dodam,że jako społeczeństwo zasługujemy na to.

    Odpowiedz
  • Magda.A(2020-01-31 14:49) Zgłoś naruszenie 812

    Emerytury powinny być waloryzowane wskażnikiem wzrostu wynagrodzeń , inaczej będą tracić realną wartość. Płace w okresie trzech lat wzrosły o ponad 20% a emerytury w tym samym czasie o 6%. Dzisiaj przeciętna emerytura jest już mniejsza niż płaca minimalna a jeszcze niedawno stanowiła równowartość 2 płac minimalnych. Żadne waloryzację kwotowe, trzynastki nic tu nie pomogą, one tylko wkurzają ludzi i psują cały system.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • świadomy(2020-01-31 16:36) Zgłoś naruszenie 253

    W RP trzeba być frajerem, żeby choćby 1 grosz więcej ponad to co kradną rządzący od nas wpłacać w system emerytalny (np PPK)

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • pokrzywdzona przez ZUS(2020-01-31 16:46) Zgłoś naruszenie 243

    Ostatnio ciągle słychać o roczniku 53 , ale nic nie słychać dlaczego rocznik 49 może przeliczyć emeryturę , a 48 już nie ̣.Po 30 latach pracy dostaję 1400 czyli niewiele ponad minimum .Tylko dla tych co dostają minimum ciągle coś dodają ,a tym co mają troszkę więcej , to nic .Za chwilę się zrównam z minimum i z tymi co przepracowali kilka lat.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Teresa(2020-01-31 17:58) Zgłoś naruszenie 676

    Nie chcę żadnej 13 ani 14 chcę emeryturę bez podatku

    Odpowiedz
  • antek(2020-01-31 19:07) Zgłoś naruszenie 232

    mam naliczoną kwote tkz kapitału początkowego i moja emerytura powinna być tak rewaloryzowana jak kapitał początkowy przyszłych emerytów . przykład mam 500-tys wypłacono mi na razie 100-tys to pozostałe 400-tys powinno być tak rewaloryzowane jak kapitał początkowy przyszłych emerytów.

    Odpowiedz
  • bb1313(2020-01-31 20:35) Zgłoś naruszenie 175

    Owszem całe zło zaczęło się od Tuska który był twórcą ustawy rewaloryzacji kwotowo-procentowej,ustawy nie podpisał Prezydent Komorowski odsyłając ją do Trybunału Konstytucyjnego i to tu prawem kaduka Pan Rzepliński przy klepnął miał to być jednorazowy wyjątek a też prawem kaduka stosowany jest do dzisiaj !

    Odpowiedz
  • Granna(2020-01-31 20:51) Zgłoś naruszenie 343

    Jak zaczynałam pracować mając 18 lat, zapewniano mnie, że pracując sumiennie bez przerw w zatrudnieniu zapracuję na godziwą emeryturę. Zasada była prosta - liczyły się lata pracy i zgromadzony kapitał. I co !!!!. Przepracowałam 43 lata, a moja emerytura niedługo będzie taka jak tych nierobów co pili rano piwo jak szłam do pracy, a jak wracałam wieczorem to leżeli upojeni. To jest ta sprawiedliwość i zachęta dla młodszych pokoleń. Niestety ten system się nie sprawdza. Nie ma szacunku i dobrego przykładu dla uczciwej pracy.

    Odpowiedz
  • Danuta(2020-01-31 20:56) Zgłoś naruszenie 255

    Przepracowalam 40 lat dzieci wychowalam i mam na rękę 1570 zł, to jest złodziejstwo, a ********* którzy nie pracowali z OPS, mają prawie to samo, to lepiej być zulem w Polsce, i mają, bony, dopłaty, i zupki za darmo, a ja muszę z tego żyć. Nie ma sprawiedliwości.

    Odpowiedz
  • sort65(2020-01-31 22:21) Zgłoś naruszenie 03

    przykład wpisu Antka niech posłuży Wam jak można wyprać mózg pomimo przepracowanych wielu lat .Gosciu nie rozróżnia co to jest kapitał początkowy ? ....Moje 100% odczucie to q ebil na zamówienie

    Odpowiedz