Samorząd chce zwolnienia lekarzy emerytów z podatku

autor: Agata Szczepańska11.12.2019, 07:33; Aktualizacja: 11.12.2019, 10:59
Lekarz, zdrowie, szpital

Resort finansów nie odniósł się jeszcze do apelu NRL.źródło: ShutterStock

W obliczu braków kadrowych należy zachęcać lekarzy do dalszej pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jednym z czynników ekonomicznej zachęty mogłoby być zwolnienie przychodów uzyskiwanych z tytułu wykonywania zawodu z PIT. Z taką propozycją wstąpiła Naczelna Rada Lekarska (NRL) w apelu do resortu finansów.

Skoro z podatku dochodowego od osób fizycznych zwolniono osoby poniżej 26. roku życia w celu ich aktywizacji zawodowej i ułatwienia im wejścia na rynek pracy, to równie ważny interes społeczny – jakim jest zapewnienie pacjentom dostępu do opieki zdrowotnej – przemawia za podobnymi preferencjami dla lekarzy emerytów – przekonuje NRL. A uszczerbek dla dochodów podatkowych państwa zostanie równoważony przez poprawę dostępności pacjentów do lekarza specjalisty.

Samorząd lekarski zwraca uwagę, że brak personelu medycznego jest jednym z najistotniejszych problemów, które trapią polską opiekę zdrowotną, dlatego należy dokładać starań, aby jak najefektywniej wykorzystywać dostępne zasoby kadrowe. Jednym ze sposobów na to są zachęty – także ekonomiczne – do wykonywania zawodu przez lekarzy, którzy nabyli uprawnienia emerytalne. Szczególnie że większość osób z tej grupy to doświadczeni lekarze posiadający specjalizację – a to właśnie brak specjalistów jest głównym powodem zamykania oddziałów szpitalnych. Taką zachętą dla emerytów mogłoby być zwolnienie z PIT przychodów z tytułu wykonywania zawodu.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • dziadek(2019-12-11 08:22) Zgłoś naruszenie 30

  no to odetchnąłem - nic o pielęgniarkach, a to oznacza, że ta grupa zawodowa jest obsadzona z nadmiarem etatowym. Każda pielęgniarka pracuje swoje 8 godzin i jest wynagradzana za etat w wysokości = średniej krajowej

  Odpowiedz
 • iatros(2019-12-11 09:22) Zgłoś naruszenie 10

  Nic mi nie daje zwolnienie z podatku. Nie wracam do zawodu. Nie będę się bawić w e-zwolnienia i e-recepty oraz kasę fiskalną online. Całe życie pisałem na papierze. Uczciwie wystawiałem zwykłe rachunki. Basta.

  Odpowiedz
 • mn(2019-12-11 10:50) Zgłoś naruszenie 10

  ytuł brzmi: " Emeryci pracują, młodzi czekają" A każdy pobierający już emeryturę pracujący nadal w instytucjach tzw"Budżetowych" są nieetyczni, nieuczciwi i bezczelni. A zatrudniający ich są równie tacy. Albo emerytura, albo praca.

  Odpowiedz
 • yyy(2019-12-11 10:32) Zgłoś naruszenie 00

  Dlaczego tylko emerytów lekarzy zwalniać z podatku? Wszyscy pracujący emeryci widać są pracodawczom potrzebni!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane