RPO apeluje do marszałka Senatu ws. emerytur kobiet z rocznika '53

30.11.2019, 08:08; Aktualizacja: 30.11.2019, 09:06
emerytka, emeryt, emerytury

emerytka, emeryt, emeryturyźródło: ShutterStock

 RPO Adam Bodnar zwrócił się do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego o pilne przeprowadzenie inicjatywy senackiej w sprawie emerytur kobiet z rocznika 1953. Rzecznik podkreślił, że w ich przypadku emerytury są nawet o kilkaset złotych niższe niż powinny.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (25)

  • renia(2019-12-05 09:11) Zgłoś naruszenie 01

    A ja jeszcze nie wnioskowałam o przeliczenie, popracuję jeszcze trochę i wtedy przeliczę. Jak dożyję, to będę miała emeryturkę jak mundurowcy.

    Odpowiedz
  • wszystkie prawne buble dotyczące wcześniejszych(2019-12-02 15:52) Zgłoś naruszenie 21

    emerytów zostały zakończone z chwilą powstania nowego rządu.Teraz po sprawiedliwość sięgają ci ,którzy twierdzili przed 2015r.że wszystko było zrobione zgodnie z prawem.Więc jak powrócą rządy te co okradły emerytów,to do nich trzeba będzie się zwrócić o sprawiedliwość emerytalną-śmieszne panie.

    Odpowiedz
  • Pytanie?(2019-12-02 14:03) Zgłoś naruszenie 12

    Mam pytanie, dlaczego kobiety z rocznika 1953 zostały podwójnie poszkodowane i nie ma na ten temat dyskusji albo jest ten problem przemilczany? Nagłaśnia się tylko problem pomniejszania kapitału o kwotę pobranych wcześniejszych emerytur. Dlaczego nikt nie zwraca uwagi, że jednocześnie pozbawiono te kobiety możliwości korzystania z praw nabytych poprzez zmianę sposobu obliczania świadczenia? Dotychczasowe przepisy obliczania emerytury na podstawie kwoty bazowej z uwzględnieniem lat pracy zmieniono na mniej korzystne przeliczenie kapitałowe. Jest to również naruszenie zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa oraz zasadę bezpieczeństwa prawnego (art. 2 Konstytucji).

    Odpowiedz
  • ROCZNIK 1953(2019-12-02 09:37) Zgłoś naruszenie 32

    RPO nic nie zrobił dla rocznika 1953, a teraz taki obrońca - przysyłał w odpowiedzi pisma po kilkanaście stro (szkoda lasów) nie na temat - sam mógł zaproponować zmianę przepisów - NIC NIE ZROBIŁ....

    Odpowiedz
  • Inka(2019-12-01 20:58) Zgłoś naruszenie 23

    My kobiety rocznik 53 prosimy o przegłosowanie ustawy, by w końcu wszystkie kobiety z tego rocznika potraktowane zostały jednakowo - tak jak wynika z wyroku TK.

    Odpowiedz
  • Włodek(2019-12-01 17:30) Zgłoś naruszenie 33

    Prosimy Rząd o przegłosowanie ustawy dla rocznika 1953 , żeby się ten problem skończył . 15 pażdziernika Pan poseł Marek Borowski przekazał ustawę do Sejmu i do dziś nie przegłosowano , a inne ustawy w błyskawicznym tempie przechodzą. Czekamy z niecierpliwości.

    Odpowiedz
  • Włodek(2019-12-01 17:28) Zgłoś naruszenie 23

    Prosimy Rząd o przegłosowanie ustawy dla rocznika 1953 , żeby się ten problem skończył . 15 pażdziernika Pan poseł Marek Borowski przekazał ustawę do Sejmu i do dziś nie przegłosowano , a inne ustawy w błyskawicznym tempie przechodzą.

    Odpowiedz
  • Włodek(2019-12-01 17:26) Zgłoś naruszenie 46

    Prosimy Rząd o przegłosowanie ustawy dla rocznika 1953 , żeby się ten problem skończył . 15 pażdziernika Pan poseł Marek Borowski przekazał ustawę do Sejmu i do dziś nie przegłosowano , a inne ustawy w błyskwicznym tempie przechodzą

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Kinga(2019-12-01 17:09) Zgłoś naruszenie 04

    Nas emerytur potrzebują na wybory do oddania głosów a jak mamy kłopoty i potrzebujemy pomocy to nikt mam nie pomoże - RZĄD. Przepracowaliśmy 40 lat i nie spodziewaliśmy ,że poprzednie władze nam taką starość zgotują. Dużo się mówi o o najsłabszych ,którzy pracowali w stanie wojennym i za najniższa krajową i dlatego mamy niskie emerytury i jeszcze ZUS nam pomniejsza.

    Odpowiedz
  • Paweł(2019-12-01 16:57) Zgłoś naruszenie 14

    Obecna marszałek Sejmu wraz Premierem przetrzymują ustawy w szufladzie już drugą kadencję i czekają ,żeby emeryci się nerwowo wykończyli

    Odpowiedz
  • Aga(2019-12-01 16:39) Zgłoś naruszenie 42

    Kobiety rocznik 1953 domagamy się żeby zając się nasza sprawą \ tj.powyżej 5 lat\ mają naliczaną i otrzymują pomniejszoną emeryturę

    Odpowiedz
  • Kasia(2019-12-01 16:28) Zgłoś naruszenie 43

    Rocznik 53 najbardziej pokrzywdzony ,ponieważ jak zostały przedłużone wcześniejsze emerytury to w pośpiechu przygotowano zarządzenia w 2012r z niekorzyściom dla tego rocznika - zaniżone emerytury miesięcznie około 500zł

    Odpowiedz
  • Wojtek(2019-12-01 16:19) Zgłoś naruszenie 82

    To S.p. Lech Kaczyński przedłużył 1 rok wcześniejsze emerytury a PO -PSL uchwaliło bubel prawny za który płacimy co miesiąc około 500zł z emerytury. Szacunku dla schorowanych emerytów ,żeby mogli spokojnie wypoczywać a nie włóczyć się po sądach

    Odpowiedz
  • Franek(2019-12-01 16:10) Zgłoś naruszenie 45

    Co zrobił PIS dla rocznika 53 jest 8 miesięcy od ogłoszenia T.K. i ustawy leżą w szufladzie

    Odpowiedz
  • R53(2019-12-01 11:33) Zgłoś naruszenie 43

    Robicie zadyme z tym rocznikiem 1953, jest wyrok TK i ZUS go stosuje. Przecież prawo (dobre czy złe) obowiązuje wszystkie organy państwowe i nie atakujcie rządzących, bo zrobili bardzo dużo, tam gdzie rządy PO-psl narobiły tyle krzywd POLAKOM. Tu potrzebna jest nowa ustawa emerytalna, ale jakby wróciło po-psl to i tak to zmieni. Jestem rocznik 1953 i to, o co walczyłam otrzymałam, ze złożeniem wniosku o emeryturę powszechną czekałam do wyroku TK, bo wiedziałam, że wniosek o tę emeryturę wg. obecnie obowiązujących przepis SKŁADA SIĘ TYLKO JEDEN RAZ, a póżniej są TYLKO PRZELICZENIA.

    Odpowiedz
  • oszukano tylko roczik 53(2019-11-30 17:38) Zgłoś naruszenie 66

    Dlatego rocznik 53 , ponieważ , ten rocznik był ostatnim rocznikiem , który przechodził na wcześniejszą emeryturę w roku 2008 , Natomiast w roku 2013 przechodziły panie na em, powszechną i w tym właśnie roku wprowadzono ustawę p obniżeniu im podstawy em, Roczniki , które uzyskały prawo do em, powszechnej wcześniej nie np, w 2012 i wcześniej nie zostały skrzywdzone, ,,tylko ten rocznik został skrzywdzony i oszukany ,

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • My kobiety rocznik 55 - 65 będziemy Walczyć !!!!(2019-11-30 16:50) Zgłoś naruszenie 45

    Dlaczego rocznik 53 jest lepszy ???

    Odpowiedz
  • gorszy sort(2019-11-30 15:32) Zgłoś naruszenie 150

    RPO interesują tylko kobiety r.53, a gdzie mężczyźni albo osoby z innych roczników, którzy przeszli na wcześniejsze emerytury przed 2013 r. Dlaczego ICH nie widzi ?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • oszukano nas(2019-11-30 09:23) Zgłoś naruszenie 214

    obecnie też emeryci zostali oszukani ponieważ PiS przywrócił wiek emerytalny ale nie przywrócił obliczania emerytur i obecnie nasze emerytury wynoszą ok. 52 procent ostatniego wynagrodzenia. Hańba, wstyd, zgroza. To emerytki za leżenie w domu dostają emeryturę plus lub po kilku latach pracy mało co mniejsza jak my co żeśmy przepracowali ponad 40 lat dla tego kraju. Oszukano nas, okradziono nas z naszych pieniędzy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz