statystyki

Termin składania wniosków o ponowne przeliczenie emerytur kobiet z rocznika 1953 kością niezgody

autor: Paulina Szewioła19.12.2019, 07:36; Aktualizacja: 19.12.2019, 08:31
emeryci, emerytura, seniorzy, emeryt

emeryci, emerytura, seniorzy, emerytźródło: ShutterStock

Możliwość bezterminowego ubiegania się o ponowne przeliczenie emerytur kobiet z rocznika 1953, którą proponują senatorowie, nie podoba się rządowi.

Senacki projekt jest kontynuacją propozycji opracowanej przez senatorów poprzedniej kadencji, która nie została jednak uchwalona. Chodzi o to, aby zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego emerytury kobiet z rocznika 1953 zostały przeliczone według korzystniejszych zasad, czyli bez zastosowania niekonstytucyjnego mechanizmu pomniejszania podstawy ich obliczenia o pobrane wcześniej świadczenie. Zdaniem TK wprowadzenie mechanizmu potrącania kwot pobranych świadczeń w stosunku do kobiet z rocznika 1953 nastąpiło z naruszeniem konstytucyjnej zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (21)

  • gołaPrawda(2019-12-19 16:31) Zgłoś naruszenie 1502

    Ojczyzna bez sprawiedliwości jest więzieniem !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • gołaPrawda(2019-12-29 20:07) Zgłoś naruszenie 1451

    najlepiej mają nieroby , co nie włożyły do systemu ZUS ani jednego grosza

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • warunki szkodliwe(2019-12-20 17:47) Zgłoś naruszenie 244

    Senatorowie proponują rozwiązanie niesprawiedliwe, bo co to znaczy możliwość bezterminowego ubiegania się o przeliczenie wcześniejszej emerytury. Czyli jak kobieta r.53 ma bardzo dobrą sytuację finansową aktualnie to będzie czekać z przeliczeniem może do 80 r.ż. (oczywiście cały czas otrzymując emeryturę wcześniejszą), żeby w wieku np. 80 lat przeliczyć emeryturę i dostać ją przeliczoną 4 razy większą. Tak - to nie żart. Tylko dlatego,że jest się z tego ~~53 rocznika można bardzo dużo zyskać. A gdzie inne roczniki na wcześniejsztych emeryturach z przed 2013 roku, o nich zapomnieli.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zainteresowana(2019-12-29 14:45) Zgłoś naruszenie 1811

    wstyd panie premierze ze pan blokuje emerytury ktore kobiety wypracowaly a rozdaje pieniadze nierobom

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bożena (2020-07-14 17:52) Zgłoś naruszenie 80

    Też uważam, że nowe przeliczenie rocznika 1953 powinno odbyć się bez wniosków na piśmie bo ZUS doskonale wie co się komu należy. Powinno się to odbyć natychmiast po wejściu w życie ustawy. Należy również niezwłocznie wypłacić zaległe odszkodowanie.

    Odpowiedz
  • Iza(2019-12-20 18:36) Zgłoś naruszenie 83

    Od wyroku TK mija już 9 miesiąc skladania wniosków przez rocznik 1953 , dla mnie rocznik 1952 czas był tylko 7 miesięczny. Ponieważ się spóźniłam o 1 miesiąc, zabrano mi możliwość przeliczenia emerytury wcześniejszej na powszechną bez odjęcia pobranych emerytur. Czy senat ten bład naprawi?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Praca do śmierci(2019-12-28 16:34) Zgłoś naruszenie 713

    Tylko dlaczego wg nazistowskich planów konusa z Żoliborza , robić mamy aż o 21 lat dłużej , do wieku 65 lat , na 44 letnich emerytów górników i mundurowych?.....Możemy też wcześniej uderzyć w kalendarz - na co liczy ZUS

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • oszukana(2019-12-19 11:04) Zgłoś naruszenie 634

    my obecnie odchodzący na emerytury też zostaliśmy okradzeni, bo PiS przywrócił wiek emerytalny ale nie przywrócił wskaźnika obliczeń emerytur i obecnie mam ponad 30 procent mniejszą emeryturę. Oddajcie nam nasze pieniądze

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wubor1(2020-06-26 11:30) Zgłoś naruszenie 40

    Czemu w Polsce wciąż dominuje urzędnik z nieodłącznym wnioskiem? Wszystkie dane znajdują się w ZUS-ie. Wystarczy odpowiednie sortowanie danych i rozpatrzenie sprawy może odbyć się bez wniosków.. Nie jest to przecież sprawa indywidualna. Upraszczajmy i ułatwiajmy funkcjonowanie i Państwa i Obywatela.KONIEC z klientyzmem. W.B.

    Odpowiedz