statystyki

Termin składania wniosków o ponowne przeliczenie emerytur kobiet z rocznika 1953 kością niezgody

autor: Paulina Szewioła19.12.2019, 07:36; Aktualizacja: 19.12.2019, 08:31
emeryci, emerytura, seniorzy, emeryt

emeryci, emerytura, seniorzy, emerytźródło: ShutterStock

Możliwość bezterminowego ubiegania się o ponowne przeliczenie emerytur kobiet z rocznika 1953, którą proponują senatorowie, nie podoba się rządowi.

Senacki projekt jest kontynuacją propozycji opracowanej przez senatorów poprzedniej kadencji, która nie została jednak uchwalona. Chodzi o to, aby zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego emerytury kobiet z rocznika 1953 zostały przeliczone według korzystniejszych zasad, czyli bez zastosowania niekonstytucyjnego mechanizmu pomniejszania podstawy ich obliczenia o pobrane wcześniej świadczenie. Zdaniem TK wprowadzenie mechanizmu potrącania kwot pobranych świadczeń w stosunku do kobiet z rocznika 1953 nastąpiło z naruszeniem konstytucyjnej zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

  • gołaPrawda(2019-12-19 16:31) Zgłoś naruszenie 1412

    Ojczyzna bez sprawiedliwości jest więzieniem !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • gołaPrawda(2019-12-29 20:07) Zgłoś naruszenie 1310

    najlepiej mają nieroby , co nie włożyły do systemu ZUS ani jednego grosza

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • warunki szkodliwe(2019-12-20 17:47) Zgłoś naruszenie 203

    Senatorowie proponują rozwiązanie niesprawiedliwe, bo co to znaczy możliwość bezterminowego ubiegania się o przeliczenie wcześniejszej emerytury. Czyli jak kobieta r.53 ma bardzo dobrą sytuację finansową aktualnie to będzie czekać z przeliczeniem może do 80 r.ż. (oczywiście cały czas otrzymując emeryturę wcześniejszą), żeby w wieku np. 80 lat przeliczyć emeryturę i dostać ją przeliczoną 4 razy większą. Tak - to nie żart. Tylko dlatego,że jest się z tego ~~53 rocznika można bardzo dużo zyskać. A gdzie inne roczniki na wcześniejsztych emeryturach z przed 2013 roku, o nich zapomnieli.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zainteresowana(2019-12-29 14:45) Zgłoś naruszenie 138

    wstyd panie premierze ze pan blokuje emerytury ktore kobiety wypracowaly a rozdaje pieniadze nierobom

    Odpowiedz
  • Iza(2019-12-20 18:36) Zgłoś naruszenie 53

    Od wyroku TK mija już 9 miesiąc skladania wniosków przez rocznik 1953 , dla mnie rocznik 1952 czas był tylko 7 miesięczny. Ponieważ się spóźniłam o 1 miesiąc, zabrano mi możliwość przeliczenia emerytury wcześniejszej na powszechną bez odjęcia pobranych emerytur. Czy senat ten bład naprawi?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • oszukana(2019-12-19 11:04) Zgłoś naruszenie 532

    my obecnie odchodzący na emerytury też zostaliśmy okradzeni, bo PiS przywrócił wiek emerytalny ale nie przywrócił wskaźnika obliczeń emerytur i obecnie mam ponad 30 procent mniejszą emeryturę. Oddajcie nam nasze pieniądze

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz