Emerytalna niesprawiedliwość. Mężczyźni z 1953 r. nie mogą skorzystać z przeliczenia świadczenia na starych zasadach

autor: Bożena Wiktorowska13.08.2019, 08:42; Aktualizacja: 13.08.2019, 13:22
– Jestem w takiej samej sytuacji jak panie wskazane w wyroku trybunału – mówi DGP Marian Bryś, który także złożył wniosek do ZUS o przeliczenie emerytury po emeryturze.

– Jestem w takiej samej sytuacji jak panie wskazane w wyroku trybunału – mówi DGP Marian Bryś, który także złożył wniosek do ZUS o przeliczenie emerytury po emeryturze.źródło: ShutterStock

Mężczyźni nie mają możliwości przeliczenia emerytury po emeryturze na takich samych zasadach jak kobiety z rocznika 1953. Problem powinien zbadać Trybunał Konstytucyjny.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (34)

  • szyderca(2019-08-13 19:31) Zgłoś naruszenie 250

    jest jeden winny tej zgryzoty emerytów =ZŁOTOMIEDZIANY LEPTOSOMATYK

    Odpowiedz
  • czytelnik(2019-08-13 13:16) Zgłoś naruszenie 232

    Emerytury kobiet z rocznika 1953, emerytury mężczyzn z rocznika 1953, emerytury z miesiąca czerwca itd., itd Powyższe pokazuje jak bardzo są krzywdzące przepisy dotyczące naszych emerytur. Nie ma prostych uregulowań, tylko same niuanse, niejasności. Prawo powinno być czytelne. Do każdej ustawy związanej z emeryturami, rentami Prezes ZUS wydaje Wytyczne. Tak nie powinno być. Dlatego setki tysięcy Polaków jest sfrustrowanych, uważa że państwo ich skrzywdziło. Przez kolejne lata nic nie uczyniono w tych sprawach. Pani Rafalska zmyła się do Brukseli, pozostawiając nie rozwiązane problemy. A mogła to zrobić, ale nie było woli. O czym to świadczy ? Emerytów w Sejmie nikt nie reprezentuje. Kolejne partie przypominają sobie o tej grupie społecznej jak zbliżają się wybory. A emeryci muszą wszystkie sprawy wyjaśniać przed sądami Czy taka miała być emerytura tych ludzi - " błoga i spokojna"?

    Odpowiedz
  • brecht(2019-08-13 09:23) Zgłoś naruszenie 183

    Mężczyźni mogą zmienić płeć i przejść na emeryturę na zasadach zarezerwowanych dla kobiet.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • 62 lateka(2019-08-13 11:15) Zgłoś naruszenie 133

    Poczucie niesprawiedliwości to maja ludzie którzy mają powyzej 40 lat /mąż pracuje 45 rok/ składkowych w ZUSIE i kupe peniędzy naskładanych w Zus i mą ma jeszcze 3 lata pracy.To jest chore.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • suweren51(2019-08-20 11:39) Zgłoś naruszenie 120

    PYTANIE RETORYCZNE???? .... dlaczego !!!!! Jeżeli art. 25 pkt 1b jest niezgodny z Konstytucją dla rocznika 1953[KOBIETY]; orzeczenie TK, to dlaczego dla wcześniejszych roczników [1949-1952 -praca warunki szczególne] jest zgodny z Konstytucją . To jest wszystko chore, postawione na głowie. Brak słów!!!!

    Odpowiedz
  • suweren51(2019-08-20 11:39) Zgłoś naruszenie 120

    PYTANIE RETORYCZNE???? .... dlaczego !!!!! Jezeli art. 25 pkt 1b jest niezgodny z Konstytucją dla rocznika 1953[KOBIETY]; orzeczenie TK, to dlaczego dla wcześniejszych roczników [1949-1952 -praca warunki szczególne] jest zgodny z Konstytucją . To jest wszystko chore, postawione na głowie. Brak słów!!!!

    Odpowiedz
  • janek 80(2019-08-13 12:51) Zgłoś naruszenie 114

    a ja uważam że jeżeli ustawa weszła w życie 2013 od stycznia to wszyscy emeryci którzy do tego dnia nabyli świadczenia wcześniejsze obojętne z jakiego tytułu i dzisiaj im potrąconą kwotę powinni się zmobilizować a rząd powinien zmienić głupawy zapis bo wielu jak by wiedziało ze będą pomniejszać to by się może wstrzymało z decyzją o przejściu na emeryturę a po drugie gdzie prawo działa wstecz tylko w naszym kraju i w ZUSIE a p.Mordasewicz Jeremi to głos może zabierać w innym środowisku i na inny temat jak by przepracował na budowie 40 lat to by może był mądrzejszy i trochę bardziej zniszczony życiem . Przepisy pisane na kolanie i każdy sędzia inaczej to czyta jak by muzycy mieli tak napisane utwory-nuty muzyczne to każde wykonanie było by inne.Mysłe że po wygranych wyborach PIS to zmieni

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • stary emeryt(2019-08-13 13:40) Zgłoś naruszenie 80

    a kuźwa ja się na tym nie wyznaję jestem z rocznika 1952 i czy mnie sie też należy więcej, przeszłem na emeryturę w wieku 60 lat (warunki szczególne)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Anna(2019-08-13 09:31) Zgłoś naruszenie 83

    A co z kobietami nprocznik 1954 ktore przeszly na wczesniejsza emeryture praca w szczegolnych warunkach dlaczego nie moga przeliczyc emerytury po osiagnieciu 60 lat

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • neverpis(2019-08-16 18:51) Zgłoś naruszenie 70

    A czy SPRAWIEDLIWE jest że jeden może przejść na emeryture po 25 latach wykonywania czynności a drugi dopiero po 50 latach pracy fizycznej niekiedy pracujący na zmiany czy w niedziele czy też w święta gdy osiągnie dopiero wiek emerytalny 65 lat !?

    Odpowiedz
  • Czas na TK(2019-08-13 16:48) Zgłoś naruszenie 74

    Niesprawiedliwość I dyskryminacja dotyczy całego systemu emerytalnego w Polsce. Równe traktowanie ubezpieczonych to filar na którym twórcy i reformatory powinni opierać każdą naprawę systemu.TK rozpatrując system emerytalny jako całość bez większego trudu powinien go uznać jako Niekonstytucyjny w całości.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Danuta(2019-08-14 08:21) Zgłoś naruszenie 61

    Poszłam na emeryturę z warunków o szczegolnym charakterze - praca na Bloku Operacyjnym w 2009r.W 2014 odliczono mi pobrane wcześniejsze świadczenia przeliczajac emeryturę.Uważam że jest to niesprawiedliwe.Jeśli bym o tym była poinformowana na pewno nie skorzystalla bym z tego przywileju.Myślę i jestem pewna że z tej ustawy /dla rocznika 1953/ powinni mieć prawo skorzystać wszyscy emeryci którzy przeszli na wczesniejsze świadczenia przed 2013r

    Odpowiedz
  • edi(2019-08-13 10:34) Zgłoś naruszenie 58

    Za dużo już chcecie !!

    Odpowiedz
  • PiS+PO=zło(2019-08-13 17:43) Zgłoś naruszenie 58

    A ja jestemz 1946 mnie już tylko łopada grabaża. Porąbany kraj pełen oszustów i złodziejskich władz. Żeby was dopadla jakaś zaraza.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jula (2019-08-13 10:56) Zgłoś naruszenie 53

    ja jako emerytka z 53 też jeszcze i jak wiele nie skorzystałam(przedawnienie) na nowych przepisach bo nie wiadomo kiedy będą a nawet jak będą to nawet nie wiem czy coś na tym zyskam ....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • dziadek(2019-08-15 23:02) Zgłoś naruszenie 50

    ja przeszedłem na emeryturę w ub roku po 50 latach pracy ,pracę zaczołem w wieku 15 lat,dzisiaj dalej pracuję będąc na emeryturze i właśnie mija mi 51 lat pracy,i o nic się nie upominam ,dostałem emeryturę w wysokości 4700 netto i jestem zadowolony

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Obserwatorka(2019-08-13 23:37) Zgłoś naruszenie 42

    Rocznik 1953 po wyroku powinien mieć przeliczoną emeryturę według zasad jaka obowiązywała roczniki 1949-1952. Wszak chodziło , tylko o nieodejmowanie wcześniej pobranych emerytur tak jak mialy roczniki 1949-1952. Jeśli emerytura przeliczona z wcześniejszą na powszechną na roku 2013/14 nie dawała by podwyżki to dalej zostają na wcześniejszej, różnica w wyliczeniu na + rewaloryzowana normalną rewaloryzacją na 01.03. obowiązująca wszystkich emerytów do 2019r. Jeśli panie chcą teraz mieć przeliczoną z kapitału na dzień złożenia wniosku,to tak jak wszyscy z odliczeniem pobranych wcześniejszych emerytur. Albo stare zasady,albo nowe.ZUS się chyba pospieszył z przyznawaniem emerytur kapitałowych dla "pierwszaków" wszak chodziło,tylko o nieodejmowanie wcześniejszych emerytur na starych zasadach tak jak dla wcześniejszych roczników.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz