Czy PPK się opłaca? Najlepiej sprawdzić samemu [OPINIA]

autor: Bartosz Marczuk22.07.2019, 19:00; Aktualizacja: 22.07.2019, 19:15
dokumenty

Nie ma, i trudno się spodziewać, że będzie, atrakcyjniejszej formy superbezpiecznego odkładania pieniędzy niż pracownicze plany kapitałowe. Jeśli porównamy PPK do oszczędzania w banku, to można powiedzieć, że jest to lokata oprocentowana na 100 proc.źródło: ShutterStock

Nie ma, i trudno się spodziewać, że będzie, atrakcyjniejszej formy superbezpiecznego odkładania pieniędzy niż pracownicze plany kapitałowe. Jeśli porównamy PPK do oszczędzania w banku, to można powiedzieć, że jest to lokata oprocentowana na 100 proc.

W sumie się opłaca. Pod takim hasłem Polski Fundusz Rozwoju, odpowiadający za wdrożenie PPK, opowiada o tym programie. Dlaczego? Bo oszczędza tu nie tylko pracownik, ale pomaga mu w tym także jego pracodawca i państwo. Stąd ta suma. To bardzo uczciwa oferta, jakiej nie było do tej pory na polskim rynku po 1989 r. Pracownik nie jest pozostawiony sam sobie, ale ma wsparcie.

Ale na tym nie koniec. Największą korzyścią dla uczestnika PPK jest sposób finansowania oszczędności. Jego podstawowa wpłata do PPK wynosi 2 proc. od pensji brutto. Ale w ślad za tym jego pracodawca dokłada co najmniej 1,5 proc., a państwo – oprócz jednorazowej wpłaty powitalnej wynoszącej 250 zł – co roku dokłada 240 zł dopłaty rocznej. Prześledźmy to na przykładzie.

Jeśli pracownik zarabia 4 tys. zł brutto, to sam odłoży 80 zł miesięcznie. Do tego pracodawca dopłaci mu co najmniej 60 zł, a państwo (dzieląc 240 zł przez 12 miesięcy) 20 zł na miesiąc. Czyli sam pracownik wyłoży ze swojej pensji 80 zł miesięcznie, by w tym czasie mieć 160 zł na swoim indywidualnym, prywatnym, dziedziczonym rachunku w PPK. Stąd bierze się wspomniane wyżej porównanie tej formy oszczędzania do lokaty bankowej oprocentowanej na 100 proc. Podobnie jest z osobą, która zarabia 3 czy 5 tys. zł. Ta ostatnia na przykład wyłoży 100 zł miesięcznie (2 proc. od 5 tys. zł), od firmy otrzyma 75 zł, a od państwa 20 zł. A zatem wykładając 100 zł, wzbogaci się o kolejne 95 zł.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

  • darek(2019-07-25 08:09) Zgłoś naruszenie 313

    Teraz tak naprawdę trudno powiedzieć czy ppk się opłaca bo to czas pokaże, na razie na kalkulatorach wygląda to całkiem ok

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • 18+(2019-07-25 10:53) Zgłoś naruszenie 103

    Ludzie !!! po co strzępicie sobie języki i rozwodzicie się nad tym czy PPK się opłaca czy nie. Napiszcie lepiej jaką dajecie gwarancję, że ta ustawa w takim brzmieniu przetrwa 5, 10, 20, 30 lat ? Tak wprowadzany program bez odpowiednich zapisów w konstytucji to kolokwialnie mówiąc "pic" z którego odpowiedzialny rząd powinien się jak najszybciej wycofać !!! Przecież jasne jest, że tak jak w przypadku OFE ktoś nam te pieniądze w przyszłości - grzecznie mówiąc - za...bierze !!! Po doświadczeniach z OFE wprowadzanie takiego programu tylko w drodze ustawy to kolejny eksperyment na żywym narodzie. Wstyd !!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • niktoś(2019-07-25 12:25) Zgłoś naruszenie 171

    Ludzie nauczcie się liczyć. Zarabiam 3500 brutto. moje 2% to 70zł i uwaga... pomniejsza to nie kwotę brutto tylko 70 zł kradną z wypłaty netto. Różnica? odejmij 3500-70zł to 3430 minus podatki daje netto 2456zł, a teraz 3500 brutto to netto 2505 odejmij 70 zostaje ci 2435zł. W biały dzień zakosili ci 21zł! I teraz najlepsze. Mówią że możesz wypłacić kiedy chcesz, ale musisz zapłacić podatek od swoich już opodatkowanych 70 zł czyli znowu ukradną ci znowu 10zł. I kto tu mówi że NAM się to opłaca?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • iwa(2019-08-06 09:42) Zgłoś naruszenie 19

    korzyści na pewno będą dla tych którzy zostaną i będą regularnie odkładać kasę. Bo nie ma co się oszukiwać, ale mało kto ma z nas jakieś oszczędności a teraz będzie bardzo dobra szansa żeby to zmienić

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • PIOTR75(2019-09-14 11:24) Zgłoś naruszenie 44

    Za 5, 10 lub 15lat jak platforma dojdzie do władzy to zabierz te pieniądze. Nie mam takiej gwarancji że to przetrwa. Bo już raz to zrobili z OFE

    Odpowiedz
  • anka(2019-09-15 14:49) Zgłoś naruszenie 50

    Mam 50 lat, OFE przez 15 lat uskładał 13 tys, ale do wieku emerytalnego czyli przez 120 miesięcy będzie przelewał te pieniądze do ZUS, taki piekny przysłali do mnie list. Z PPK zrezygnowałam, bo cieszy mnie, że ktoś tak optymistycznie myśli "po 120 miesięcy" , że dożyję, że pracując w niewolniczych warunkach będę na stare lata cieszyć się zdrowiem i moimi pieniędzmi, które dzisiaj zabierać mi będą z minimalnej wypłaty. Każdy umie oszczędzać, tylko nie ma z czego odkładać. Naród Polski, żeby godnie żyć musiał emigrować zarobkowo. Lepiej obniżyć składki ZUS, koszty pracodawcy, a tymczasem generuje się większe koszty. Jakim prawem pracodawca ma dawać państwu część składki jak i tak do tej pory dużo płaci za zatrudnienie pracownika. Teraz to już tylko Ukraińca będzie się zatrudniać. Tak zabito Polskość.

    Odpowiedz
  • anka(2019-09-18 12:15) Zgłoś naruszenie 30

    PPK już wdrażają największe firmy (zatrudniające w sumie ok. 3 mln pracowników) i większość z nich pierwszych wpłat na PPK dokona w listopadzie. W przepisach jednak sprytnie zapisano, że nie wszyscy oszczędzający w PPK, dostaną w tym roku 240 zł premii! Gdzie jest haczyk? Dopłata będzie wypłacona, jeśli w tym roku wpłata na PPK pracodawcy i pracownika wyniesie co najmniej 472,50 zł. – Żeby otrzymać dopłatę roczną trzeba mieć wynagrodzenie za listopad w kwocie co najmniej 13 500 zł

    Odpowiedz