statystyki

Ustawa dezubekizacyjna. Minister przywróci emeryturę byłej milicjantce

autor: Bożena Wiktorowska23.04.2019, 07:49; Aktualizacja: 23.04.2019, 07:52
Sędziowie podkreślili, że decyzja wydawana na podstawie art. 8a ustawy zaopatrzeniowej ma charakter decyzji uznaniowej.

Sędziowie podkreślili, że decyzja wydawana na podstawie art. 8a ustawy zaopatrzeniowej ma charakter decyzji uznaniowej.źródło: ShutterStock

Szef MSWiA nie może w sposób dowolny wydawać decyzji odmawiających prawa do przywrócenia wcześniej pobieranego.

Powodem zajęcia się sprawą przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie była prośba zainteresowanej, skierowana do ministra spraw wewnętrznych i administracji, o przywrócenie wypracowanego świadczenia. Zostało ono obniżone na podstawie ustawy z 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji... (Dz.U., poz. 2270). W ustawie jest jednak przepis (art. 8a), na podstawie którego szef resortu „w szczególnie uzasadnionych przypadkach” może wyłączyć z grona osób mających obniżone świadczenie tych byłych funkcjonariuszy SB, którzy rzetelnie wykonywali swoje zadania i obowiązki już w niepodległej Polsce oraz pełnili w tej formacji krótkotrwałą służbę przed 31 lipca 1990 r., w szczególności z narażeniem zdrowia i życia.

Skarżąca w styczniu 1989 r. chciała wstąpić do Milicji Obywatelskiej. Procedura przyjęcia trwała kilka miesięcy. We wrześniu (od 12 września premierem był Tadeusz Mazowiecki) rozpoczęła służbę. Ale że brakowało etatów w milicji, trafiła do jednostki podległej Służbie Bezpieczeństwa. W sierpniu 1990 r. została przyjęta do pracy w policji, w której służyła nienagannie do lutego 2011 r. Kiedy jednak weszła w życie ustawa deubekizacyjna, jej świadczenie z powodu kilkumiesięcznej służby w SB zostało obniżone. Była policjantka nie zgodziła się z decyzją Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA. I wystąpiła do ministra o jej zmianę. Ten jednak uznał, że w swojej karierze nie zrobiła nic, co mogłoby zasługiwać na przyznanie wobec niej prawa łaski.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • Ryszard/1945 Olsztyn(2019-04-23 21:17) Zgłoś naruszenie 160

    Do;solidarnosc;, z jakiego serwera to pisałeś?, tyle błędów to nawet małpa przed liftem by nie narobiła, idż człowieku na podstawowe kursy języka polskiego oraz wejdż do piwnicy i z niej nie wychodż do końca świata.

    Odpowiedz
  • SOLIDARNOSC-80(2019-04-23 14:59) Zgłoś naruszenie 118

    SLD UP PSL W2001 OBNIZYLI SWIADCZENIA Z ZUS TYM ZWOLNIONYM Z WINY ZAKLADU ZE160% DO80%.MATKOM CALKOWICIE ZNIESLI POWARZNE SWIADCZENIA SOCJALNE I ZWIOZKOWE.CI LUDZIE TERAZ SIE PCHAJO DO UE ZE BEDO NAPRAWIAC SWIAT.TO BZDURA ZNOW BEDO GLOSOWAC JAKPOKO.NIKT ZATO NIGDY NIE ODPOWIEDZIAL A NARUD PRZEZ NICH DOSTAJE NISKIE EMERYTURY.BRONIARZ TO ROBI CELOWO PRZED SWOIMNI WYBORAMNI ALE JUZ DOSTAL PRYKAZ ZEBY ZAKONCZYL TEN STRAIK BO SLUPKI SPADAJO.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane