statystyki

Osiecki: Emerytalne prawo, ale nie sprawiedliwość

autor: Grzegorz Osiecki13.03.2019, 08:33; Aktualizacja: 13.03.2019, 08:36
Grzegorz Osiecki

Grzegorz Osieckiźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Górski

Rząd pracuje właśnie nad ustawą o emeryturze plus, czyli tak naprawdę jednorazowych dodatkach dla emerytów i rencistów. To ma być jeden z wyborczych asów w talii Jarosława Kaczyńskiego, którą tasuje Mateusz Morawiecki.

Rząd może dużo. Jak będzie chciał, może dać po tysiąc złotych rudym, blondynom albo łysym (sam byłbym za tą ostatnią wersją). Ale jest pytanie, po pierwsze, czy taki wydatek jest sensowny, po drugie, czy sprawiedliwy. Co do obu kwestii mam spore wątpliwości także w przypadku ustawy o emeryturze plus. To duży transfer, który trafi do emerytów i na pewno im się przyda, będą mogli wydać na siebie, dać wnukom. Pytanie, czy te pieniądze mogą być wydane inaczej, a raczej sensowniej.

Ale najpierw trochę o sprawiedliwości. Mają je otrzymać wszyscy, którzy dostają emerytury czy renty. Wszyscy, czyli zarówno ci, którzy otrzymują 5 tys. zł, 2 tys. zł czy emeryturę minimalną, jak i niższe świadczenia. Czyli także osoba, która otrzymuje np. 40 gr emerytury, dostanie 1100 zł specjalnego świadczenia.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (52)

  • Magda.A(2019-03-13 12:33) Zgłoś naruszenie 323

    Kwota wolna od podatku dla wszystkich, młodych i starych. To bardzo racjonalne ,oszczędnościowe i sprawiedliwe rozwiazanie. Na początek do obiecanych 8 tys. potem regularnie podnoszona. Redystrybucja niepotrzebna i zbędna przy takim rozwiązaniu.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Skarga-na Rządową patologie-(2019-03-13 13:40) Zgłoś naruszenie 322

    -pracującym jeszcze jako dzieci/ byłym dzieciom dzieje się krzywda!. Znam wiele takich co jako jeszcze dzieci pracowali na umowy o prace już od 15r życia, bez wakacji, ferii, z obowiązkowymi sobotami i wyznaczonymi niedzielami przed/świątecznymi-bez dni za komuny i post , zamiennie wolnych, już jako dorosłe osoby zatrudniane w szkodl i nieb warunkach pracy ..i co?- mimo 45 lat nie ma dla Nich wcześniejszego Wieku Emerytalnego. I to jest Polskie piekiełko bo na dzieci na dzieci Pana Władka sPOd butki z piwem jest, ale na Nich tak spracowanych nie ma /na ,tak spracowanych nie . Czy Prawo i Sprawiedliwość jest jeszcze Sprawiedliwa?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Emeryt(2019-03-13 09:32) Zgłoś naruszenie 305

    Z Pańskiego artykułu wynika, że, jeśli ktoś ciężko pracował na 5 tys. emerytury, musi być za to ukarany. Taka postawa jest krzywdząca.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • mark(2019-03-13 10:08) Zgłoś naruszenie 274

    Czy to jeszcze ktoś czyta.Kiedy w końcu dobrowolne emerytury po 40+ latach pracy.To jest najbardziej sprawiedliwy system emerytalny.Ludzie pracowali tyle lat,wypracowali kapitał,dziś są w wieku 60+ pozostają bez pracy ,zdrowia na zupełnym śmietniku do 65 roku życia.To jest dramat ludzi,którzy ostatnie lata prowadzili działalność gospodarczą ,którą musieli zlikwidować z powodu krachu na rynku.Pracowali od 15 roku życia ,a dziś nawet na lekarstwa nie maja .Wizyty w urzędzie pracy to jakaś kpina i żart ,jedynie są ubezpieczeni .Dla wszystkich jest,ale dla tych którzy wypracowali nie ma .To tylko w tym kraju .pis o głos w wyborach mogą sobie pomarzyć.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2019-03-15 09:53) Zgłoś naruszenie 251

    .......Wczoraj otrzymałem List z kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Duda z wyjaśnieniem w sprawie:. "Kancelaria po raz kolejny zwraca mi uwagę że temat takich osób (emerytur stażowych ) to sprawa Rządu RP i jego Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej. Tak wiec wszyscy maja nas w d...dzie . Pisałem w nim.. .”Na osiedlu na którym mieszkam młodzi już pijaczkowie (znam z garaży gdzie urzędują) nie mają pracy/ nie chcą - bo darmochę dostają a spracowani, styrani robotnicy z 40 /45 letnim stażem chodzą do pracy ledwo włócząc nogami aby PiS ze środków emerytalnych ukradzionych wstecznie przez PO za szkodliwe i nieb warunki pracy , miał czym dzielić . Opamiętajcie się "„

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Jonny(2019-03-13 20:29) Zgłoś naruszenie 117

    Bardzo dobrze - trzeba wspierać emerytów i rencistów. Pieniądze dla osób które poświęciły całe życie pracując po prostu się należą ! To jest honorowe i powinniśmy być dumni z takiego rządu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • david(2019-03-13 17:59) Zgłoś naruszenie 107

    Jak można się czepiać tego, że rząd pomaga ludziom? Nie rozumiem. Emeryci naprawdę mają ciężko i każda forma pomocy jest dla nich na wagę złota

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Majka89(2019-03-13 15:29) Zgłoś naruszenie 96

    Zwykle czepianie sie. Emeryci sami chcieli takiej formy pomocy. No ale zawsze znajdzie sie jakis redaktorek-malkontent, ktoremu nic sie nie podoba!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Patrycja(2019-03-13 15:25) Zgłoś naruszenie 96

    Przeciez to jest jak 13pensja dla osoby pracujacej. Majac gwarancje ze co roku ja sie dostaje, mozna zaplanowac jakies wydatki, podroz. Nie widze w tym nic zlego

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emeryT(2019-03-13 15:30) Zgłoś naruszenie 94

    Już raz byłem multimilionerem, ale jakoś wcale za tym nie tęsknię!!! A władza jak się okazuje potrafi zrobić niemal wszystko, żeby się utrzymać przy korycie vide Wenezuela. We Wenezueli pono obrabowali bank ze wszystkiego za wyjątkiem boliwarów. Pamiętam jak witano mnie w domu jako bohatera bo przez ramię miałem przełożony sznurek z 10 rolkami papieru toaletowego... Niestety historia lubi się powtarzać. Niestety wariatów nie brakuje nawet wśród tych z tytułem doktora

    Odpowiedz
  • Leon(2019-03-13 11:40) Zgłoś naruszenie 87

    Zawsze bedzie jakies ALE. Jak jakiemus emerycie sie pomysl 13emerytury nie podoba, niech przekaze na jakis cel charytatywny. Nie sadze, aby znalezli sie chetni!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • balcerek(2019-03-13 19:43) Zgłoś naruszenie 710

    Morawiecki zajął się tym co najpilniejsze: pomocą dla najsłabszych grup społecznych. Ja to popieram bo tak właśnie powinno się zaczynać. Tym bardziej, że plan dla innych też jest. Za chwilę będzie obniżka PIT, CIT - skorzystamy wszyscy. I oby tak dalej. Polacy są głodni dobrych zmian.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kamirim(2019-03-13 17:53) Zgłoś naruszenie 77

    Od czegoś trzeba zacząć. Nie wszystko naprawimy w pięć minut i nie zmienimy tego. Ale już taka trzynastka dla seniora to jest wielka pomoc. Bardzo popieram tą decyzję rządu

    Odpowiedz
  • Kryska(2019-03-13 11:37) Zgłoś naruszenie 77

    Moim zdaniem to dobry pomysl dla emerytow, Taki zastrzyk gotowki bardzo sie przyda. A zweryfikowac komu dac, a komu nie, jest bardo trudno.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • za_emerytami_murem(2019-03-14 16:27) Zgłoś naruszenie 71

    no jeśli ktoś ZAPRACOWAŁ sobie na to 5tyś. złotych emerytury to co w tym złego, że dostanie emeryturę plus? Pewnie realna wartość jego emerytury za pracę, którą wykonał jest dużo większa i tak!!! Mój sąsiad przeszedł na emeryturę w zeszłym roku, pracował na dwa etaty, na nockach jako portier hotelowy i w ogródku jako taki dozorca za dnia. Cieszył się jak dziecko, że wypracował sobie 4 tys. emerytury. Ale chłopisko w wieku 60 lat zasuwało jak niejeden młodzik łączący karierę sportową z pracą fizyczną! Emerytura plus to wynagrodzenie dla każdego, bo emerytury są za niskie. Wcześniej ktoś podwyższał wiek emerytalny, teraz ktoś inny nagradza emerytów. I bardzo dobrze!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Niskie place, niskie emerytury(2019-03-15 10:26) Zgłoś naruszenie 61

    W Polsce ludzie narzekaja na niskie place i niskie emerytury i maja racje. ------ Np. w Belgii Mediana plac stanowi 90% sredniej krajowej placy, w Polsce zaledwie 70%. Jesli w Polsce srednie krajowe wynagrodzenie stanowi 5000 zl to Mediana wg relacji belgijskich /z 2015 r./ powinna wynosic 4500 zl, a nie 3500 zl. ------- Natomiast jesli Mediana wynosi 3500 zl to srednia placa krajowa 4.000 zl. ----Co to znaczy? To oznacza, ze aktualnie 33% pracownikow /zarobek powyzej sredniej krajowe/ w Polsce ma za wysokie wynagrodzenia /8 -10 decyl/, a przynajmniej 50% za niskie.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Magda(2019-03-13 17:51) Zgłoś naruszenie 64

    Chodzi o to, żeby ludziom pomóc, żeby mogli sobie coś kupić, odłożyć, uzupełnić dziurę w budżecie. Ja nie zazdroszczę i nie żałuję. Wręcz przeciwnie, cieszę się, że seniorzy mają lepiej

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Justice_Is_Blind(2019-03-14 18:06) Zgłoś naruszenie 52

    No i co jest złego w tym, że wspiera się emerytów CAŁOŚCIOWO, a nie tylko selektywnie? Właśnie na tym polega sprawiedliwość, Drogi Panie.

    Odpowiedz
  • Kuba(2019-03-18 10:54) Zgłoś naruszenie 41

    "13" to kasa wypracowana przez emerytów! Nikt im nic nie podarował! Buzek obiecał emerytury pod palmami! "13" nie należy się np. sędziom w stanie spoczynku ( nie płacili ZUS-u), emerytury maja nawet po 20.000 zł!. Koniec z uprzywilejowanymi kastami, oderwanymi od rzeczywistości.

    Odpowiedz
  • emerytka EWK.(2019-03-15 11:19) Zgłoś naruszenie 22

    TRUDNO POJĄĆ TE; Kłótnie iwpisy, bo każdy chciałby jak najwięcej, lecz w życiu powinnoy obowiązywać przepisy i jakieś zasady, a w naszym kraju jest tak, że ten kto ma dużo chciałby jeszcze więcej a rządy zamiast wprowadzac porządek prawny podjudza itworzy haos w kraju. Sz. Rządzie, najpierw dba się o tych najuboższych.

    Odpowiedz