Pracowity jak polski emeryt. Nawet połowa uprawnionych nie korzysta ze świadczenia

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki10.01.2019, 07:01; Aktualizacja: 10.01.2019, 11:11
400 tys. osób, które osiągnęły obniżony wiek emerytalny, złożyło w 2018 r. wnioski o ustalenie prawa do świadczenia.

400 tys. osób, które osiągnęły obniżony wiek emerytalny, złożyło w 2018 r. wnioski o ustalenie prawa do świadczenia.źródło: ShutterStock

Jak w wynika z danych ZUS nawet połowa osób aktywnych zawodowo uzyskujących uprawnienia emerytalne zostaje na rynku pracy. ZUS zyskuje na tym blisko 2 mld zł.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (58)

  • ela ela(2019-01-30 12:59) Zgłoś naruszenie 10

    mialo byc 500pl potem 70 zl teraz slyszalam zedostane 36zl i czy to nie chamstwo i zlodziejstwo ale tak mowia to z czego pis mialby na swoje zachcianki rozbijanie aut dla pazery i oszusta rydzyka jaknie z oszukanych emerytow ktorzy nie moga strajkowac jak lekarze nauczyciele policja isc na el 4 ale beda wybory i wtedy pokarzemy swoja sile

    Odpowiedz
  • Polka(2019-01-12 21:53) Zgłoś naruszenie 20

    Polacy pracują na dwa etaty na emeryturze po 40 /50 latach pracy bo mamy zbyt duzo uprzywilejowanych ,brak kontroli w zarobkach a duzo osób jest zdolnych lecz bez znajomosci.Na stołkach siedzą i nie myślą o kraju i ludziach tylko wiecznie im mało i tak żyć wiecznie nie bedą.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy_ Polska to Nienormalność (2019-01-11 11:24) Zgłoś naruszenie 10

    -------Zostają i umierają a Niektórzy chcieli by iść bo sie narażali jak pracując przy rtęci, izotopy promieniotwórcze -, pyłów i gazów wybuchowych oraz trujących , urządzeniami niebezpiecznych napięć i bardzo wysok temp oraz wysok cisnień,wysok hałasu itp..) zatrudnionych także za komuny w soboty i swięta w nadgodzinach bez dni zamiennie wolnych na wszystkich zmianach. _Wszystkim tak spracowanym Mafie POlityczne ukradły wiek emerytalny 60 lat a potem dołozyly jeszcze kolejne 2..- i nie mogą

    Odpowiedz
  • probus(2019-01-11 08:54) Zgłoś naruszenie 01

    "Emeryci i renciści! Popierajcie PiS czynem ... " -http://probus.blogspot.com/2016/03/emeryci-i-rencisci-popierajcie-pis_9.html

    Odpowiedz
  • krol(2019-01-11 07:47) Zgłoś naruszenie 10

    Splacaja kredyty frankowa własne,albo dzieci

    Odpowiedz
  • dziadowizna(2019-01-11 07:01) Zgłoś naruszenie 102

    Emerytury bez podatku jak zapowiedział szef PSL ! A oszczędzać poprzez redukcję posłów , administracji , likwidację Powiatów itp. PiS i tak popłynie , bo nie reformuje i nie oszczędza , tylko dokręca śrubę tym co pracują , a popuszcza tym co ich pilnują . Rozdział Kleru od Państwa , coraz to nowe święto . Administracja w tym dziwnym kraju pracuje od 18 do 20 dni w miesiącu . Prezesi Banku jeszcze pracują mniej za 65 tyś , miesięcznie . Tak Elity rozkwitły po 89 roku , a Emeryt i Świat pracy dostał g...o na tacy !

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zyta(2019-01-10 20:10) Zgłoś naruszenie 285

    Emerytury bez podatku to jest kilkaset złotych miesięcznie i to jest coś a 500j zł raz w roku to niech sobie rząd weźmie jako premie. Głupich niech szukają u siebie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Voxver(2019-01-10 18:51) Zgłoś naruszenie 77

    Do Nenia: Odpisałem kompletna odpowiedz al widac cenzor zmianowy nie poniał i nie puścił.. Zatem gawoli dopytywania "tych co wiedząpolecam chyba droga pani artykuł Reforma emerytalna : Pani Justyny Zahorskiej i niej TVNu a wiecej wolnych mediów, może pojęcia Skrajnych Prawic, nabiorą zdrowszych kolorow.

    Odpowiedz
  • gosc(2019-01-10 18:17) Zgłoś naruszenie 32

    ale pisowce wypisują głupoty, chyba tylko po to aby siać zamęt, bo tych co znam to praktycznie wszyscy przeszli na emeryturę, chyba, ze ktoś jest przy korycie i nic nie robi to zostaje.

    Odpowiedz
  • j.(2019-01-10 17:11) Zgłoś naruszenie 250

    Jeśli tylko dożyję do 65 lat, nie zamierzam pracować ani dnia dłużej! Nie sobie pracują młodsi. Nie będę się z pewnością nudził na emeryturze i wreszcie będę mógł robić (jeśli oczywiście zdrowie pozwoli) to, na co mam ochotę zamiast chodzić co dzień do znienawidzonej pracy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emeryt STAN(2019-01-10 15:36) Zgłoś naruszenie 197

    NIe wyjechala i nie wyjedzie .toz to sa osoby skrajnie lewacko liberalne najgorszy sort i zaeaza w naszej ojczyznie/.

    Odpowiedz
  • EMERYT z Helu(2019-01-10 14:36) Zgłoś naruszenie 357

    Drodzy INTERNAUCI. MAM 88 lat. Z pamięcią moją jest coraz gorzej. Może ktoś mnie powie, jak się nazywała wysoko postawiona kobieta, która twierdziła, że wyjedzie z Polski do córki za granicę jak Prawo i Sprawiedliwość wygra. Już wiem, że PiS wygrał. Tylko nie wiem, czy tam Pani już wyjechała ? Czy jeszcze jest w kraju ?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Dziad Polski(2019-01-10 14:33) Zgłoś naruszenie 449

    Ha, ha ... a jakże, pracowity ten polski emeryt, bo oprócz pracy ma do wyboru jeno głodówkę. Ja, przykładowo, po 43 latach pracy [+ szkoła] i zaznaczam, nie przy kopaniu rowów, dostaję pier****** jałmużnę w wysokości 1720 zł. Trudno w jesieni życia cieszyć się wolnością od pracy. Rozumiem że muszę dołożyć do emerytury żołnierza, nauczyciela, lekarza czy policjanta, ale dlaczego do K**** nędzy muszę też do księdza czy tajniaka, który po 15 latach kasuje 15 tyś. !?! Mam ten kraj w *****, nigdy nie był mi przyjazny, więc ja Go też p******* z wzajemnością. I być patriotą w tym skansenie to duży obciach, no, chyba że przystać do kamaryli Prezesa [byle którego] lub Dyrektora NBP.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Emeryt.(2019-01-10 14:04) Zgłoś naruszenie 342

    Jak widać,że głupich nie sieją tylko sami się rodzą,za dodatkowo przepracowany rok,dostanie 50 zł,a straci 24 tysiące,no ale Polak był głupi i taki pozostanie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • EMERYTURA PRZDEMERYTALNA PO REFORMIE 1999r.(2019-01-10 13:25) Zgłoś naruszenie 410

    Właśnie REFORMA emerytalna w 1999roku nastąpiła wtedy kiedy załamał się rynek pracy Polaków po sprzedaży i likwidacji przedsiębiorstw ,firm polskich . Polacy wtedy w największym stopniu zostali na zasiłkach dla bezrobotnych oraz przedemerytalnych.Następnie po tych zasiłkach młodzi mogli tylko wyjechać z kraju i podjąć prace różne za granią ,starsi mogli dorywczo dorabiać różnie to bywało traktowane przez pracodawców ,na krótko 6 miesięcy oraz na czarno i się ciesz że możesz dorobić a praca była nie lekka w stosunku do wieku. W 2000r nawet zabroniono dorabiać na zasiłkach przedemerytalnych wynoszących 400 zł i do 200 zł można było dorobić żeby było można godziwie egzystować. Teraz po latach kiedy wiek i zdrowie nie takie gdzie można dorobić a żyć i opłacać mieszkanie ,leczenie prywatnie jest proponowane bez kolejki do tego wykupić leki za 1.500 zł emerytury .Wszystkie grupy zawodowe strajkują i żądają po 500,-1000 zł i dostają takie podwyżki .My też chcieliśmy pracować ale nie dano nam wtedy dopracować do godziwej emerytury teraz jesteśmy na marginesie życia nie z własnej winy. Teraz wszyscy zachęcają do pracy nawet do 99 lat żeby mieć wyższą emeryturę tylko kto i gdzie za biurkiem .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • polak(2019-01-10 13:14) Zgłoś naruszenie 5113

    Emerytury muszą być bez podatku !! a na święta Bożego Narodzenia , powinna być trzynasta emerytura , tak jak otrzymują dodatkowe środki finansowe na święta wszyscy urzędnicy , pracownicy , mundurowi itp.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • złoty osiemdziesiąt(2019-01-10 12:54) Zgłoś naruszenie 247

    Podwyżki emerytur po 56,-zł miesięcznie - to jest po 1,80 zł - JEDEN ZŁOTY osiemdziesiąt groszy DZIENNIE - to KPINY !!!! Rafalska z Morawieckim i Judą na czele - SAMI ŻYJCIE zo to! Ale nie - wy nas OKRADACIE, BIERZECIE PODATKI i żyjecie w ROZPASANIU. Morawiecki, - ty milionerze - twoja ksywa to " Emerytura ZŁOTY OSIEMDZIESIĄT" -

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • złodziejstwo(2019-01-10 12:47) Zgłoś naruszenie 374

    Słów brakuje na ten bajzel. Emerytury dla roczników do końca 1948 rażąco krzywdzące. Od 1949 roku - system naliczeń bardzo korzystny. Do tej pory NIE ZREWIDOWANO tego i NIE POPRAWIONO. Skutkiem tego, przy zarobkach 104 % średniej krajowej i 37latach pracy, emerytura 1.500,-złotych. Podczas gdy LICZNYM GRUPOM i milionom ludzi w ogóle nie płacącym składek ZUS płaci się emerytury po kilka tysięcy złotych. KOSZTEM tych PŁACĄCYCH i OSZUKANYCH. GDZIE jest ZWOLNIENIE od PODATKU ? Dlaczego rząd-złodziej KRADNIE PODATEK od GŁODOWYCH rent i emerytur ?! Przecież DUDA i SZYDŁO obiecywali zwolnienie ?!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • esterka(2019-01-10 12:39) Zgłoś naruszenie 501

    jak tu żyć, za te 65tyś miesięcznie --

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • XXYYZZ(2019-01-10 12:02) Zgłoś naruszenie 4411

    Z obserwacji rzeczywistości: wśród moich najbliższych jest wiele pracujących emerytów, bo dopiero w tym okresie życia - emerytura + zarobiona pensja/t zw. dorabianie - pozwala na godne, w polskich warunkach, życie. Obserwuję, że te osoby, u schyłku życia, mają komfort finansowy i poczucie bezpieczeństwa, śpią spokojniej, lepiej jedzą, lepiej ubierają się, kupują książki, chodzą do kina i teatru. Zaspokajają potrzeby "wyższego rzędu" z piramidy ludzkich potrzeb. Ale też ten okres "dostatniego życia" jest stosunkowo krótki, bo te same osoby leczą choroby zawodowe, odbudowują organizm po latach stresu i przepracowania, permamentnego życia w niedostatku. Mamy schorowane i zestresowane społeczeństwo, a przyczyną główną są niskie zarobki w stosunku do wartości pracy! No, może poza nieliczną kastą wiecznych parlamentarzystów, zawodowych prezesów i dyrektorów, bo sprawiedliwie wynagradzanych specjalistów/ekspertów też jest niewiele.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz